Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Yorkshire terrier

YORKSHIRE TERRIER

Historia rasy

Yorkshire terriery zostały wyhodowane w pierwszej połowie XIX wieku w hrabstwie Yorkshire w Anglii. Do ich pierwotnych zadań należało tępienie myszy i szczurów w domach rzemieślników i robotników oraz pomoc myśliwym w rozkopywaniu leśnych nor. Przodkami Yorkshire byli prawdopodobnie: Maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier, Clydesdale terrier i Skye terrier. W osobnym artykule p.t. „Historia rasy Yorkshire Terrier” znajdą Państwo dokładniejsze informacje odnośnie do pochodzenia, użytkowności i historii rasy.

Wzorzec rasy Yorkshire Terriera

Dorośli przedstawiciele rasy Yorkshire Terrier powinni ważyć od 4 do 7 funtów (1,81 do 3,17 kg). Ich wysokość w kłębie zamyka się w przedziale od 6 do 9 cali (15,24 do 22,86 cm). Yorkshire Terrier to małe, ale dość wytrzymałe psy. Z racji swojej przynależności do grupy terierów są szybkie, zwinne i energiczne. Ze względu na swoją wielkość nie powinny być jednak trzymane w budach lub na wybiegu. Psy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, ale powinny pozostawać pod stałym nadzorem właściciela.

yorkshire terrier z kiteczką na głowie

Nowonarodzone Yorki ważą około 2,5 uncji (0,7 kg). Wygląd szczeniaka różni się nieco od wyglądu psa dorosłego. Szczenię ma krótki, miękki włos o czarno podpalanym umaszczeniu. Oczy szczeniąt pozostają zamknięte aż 2 lub ​​3 tygodnia życia. Pies szybko dojrzewa i osiąga dorosły wygląd w ciągu jednego roku. Dorosłe czworonogi mogą mieć długi albo krótki włos – wszystko zależy od indywidualnych preferencji właściciela. Psy wystawowe będą miały raczej klasyczny długi płaszcz, który spływa wdzięcznie na podłogę. Oczywiście „zwykli” właściciele również mogą zachować długi płaszcz, niemniej wiąże się to z poważnymi „konsekwencjami”. Włos wymaga bowiem częstego rozczesywania, skracania i balsamowania. W innym przypadku może stać się szorstki, a co gorsza – ulegać splątaniu. Dobrze wypielęgnowany włos będzie spływał po bokach ciała i rósł równomiernie od czubka głowy aż do ogona. Ciało psa jest zwarte i proporcjonalne. Głowa dość mała i raczej płaska w górnej części; czaszka niezbyt dobrze widoczna. Dopuszczalny zgryz nożycowy lub cęgowy. Nos jest czarny. Oczy średniej wielkości, niezbyt dobrze widoczne, ciemne i błyszczące, o ostrym inteligentnym wyrazie. Powieki ciemne. Uszy małe, w kształcie litery V, noszone prosto i ustaw niezbyt daleko od siebie. Ciało ma dobre proporcje i jest bardzo zwarte. Grzbiet krótki. Kończyny przednie i tylne powinny być proste. Tylne nieco wygięte, gdy są widziane z boku. Łapy okrągłe, pazury czarne. Palce szczątkowe na przednich kończynach mogą być usunięte, gdy właściciel sobie życzy. Jakość, tekstura i gęstość wierzchniej okrywy włosowej jest niezmiernie istotna w przypadku tej rasy. Yorki powinny mieć jedwabisty, prosty, delikatny i miękki włos porastający równomiernie całe ciało. Włos powinien być krótko przycięty na końcach uszu. Właściciele często przycinają także włos porastający kończyny, dzięki czemu pies ma schludny wygląd. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemne, stalowo-złote lub srebrno-złote.


 • Yorkshire terrier

 • Yorkshire terrier

 • Yorkshire terrier

Zachowanie i temperament

Yorkshire Terrier to pies o bardzo złożonej osobowości, dlatego też wymaga konsekwentnego prowadzenia i regularnego szkolenia. Niektóre czworonogi są bardzo przyjazne człowiekowi, chętnie nawiązują relacje z nieznajomymi i uznają wyższość swoich właścicieli. Niestety, spora część Yorków wykazuje skłonności dominacyjne i próbuje zawładnąć członkami rodziny.

Pielęgnacja Yorkshire Terriera

Właściwa pielęgnacja Yorka obejmuje następujące rytuały: 

 • Kąpiel
 • Szczotkowanie i czesanie
 •  Pielęgnacja pazurów
 • Związywanie niesfornych kępek włosa

Podstawowym rytuałem pielęgnacyjnym jest kąpiel. Należy jednak uważać, aby nie robić tego zbyt często (wysychanie skóry) ani zbyt rzadko (skóra staje się tłusta, a w płaszczu zbierają się brud i zanieczyszczenia). Kąpiel zalecana jest średnio co trzy tygodnie. Do mycia włosa nie używamy ludzkiego szamponu, a delikatny i hipoalergiczny szampon i odżywkę.

Po myciu należy dokładnie spłukać preparat. Jeśli mydliny pozostaną w głębokich warstwach sierści, mogą wywołać podrażnienie skóry i alergię.

 

Każdego dnia  przemywamy okolice oczu miękką i wilgotną ściereczką, a następnie wysuszamy ręcznikiem. Jeżeli nasze Yorki mają tendencję do zanurzania pyska w misce, przecierajmy ich pyski tak często jak tylko możemy.

Yorkshire terrier piesek do towarzystwa

Szczotkowanie

Prawidłowe szczotkowanie i czesanie yorka sprawi, że płaszcz będzie zdrowy i błyszczący. Jeżeli mamy w domach psy długowłose, przeczesujemy ich włos codzienne. Szczotkowanie suchego włosa może spowodować jego uszkodzenie, dlatego zawsze zwilżamy nieco włos psa lub spryskujemy specjalną odżywką. Grzebień, który używamy do czesania sierści powinien być wykonany z metalu i mieć średniej długości zaokrąglone zęby.

Przycinanie włosa Yorka:

 • uszy. Dzięki przycinaniu włosa na uszach, york nie będzie miał trudności z utrzymaniem ich w pionie. Uszy nie będą obciążone.
 • okolice odbytu. Włosy wokół odbytu należy krótko przycinać ze względów higienicznych. Dzięki temu małe kawałki kału nie będą przylegać do zadu.
 • kończyny. Włos na kończynach powinien być krótki.

Przycinanie pazurów

Przycinanie pazurów yorkshire terriera powinno odbywać co 2 lub ​​3 miesiące. Jeśli robimy to w domu, ważne jest, aby korzystać z dobrych narzędzi do przycinania. Cięcie powinno być szybkie i łatwe.

Uszy

Dbanie o uszy yorka jest bardzo ważne. Regularnie sprawdzaj uszy psa, szukaj wszelkich zaczerwienień, infekcji lub nieprzyjemnego zapachu. Jeśli pojawiają się te znaki, należy pójść z psem do weterynarza.


 • Yorkshire terrier

 • Yorkshire terriery

 • Yorkshire terrier

Zdrowie Yorka

Yorkshire Terrier to rasa skłonna do pewnych problemów zdrowotnych.  Starsze czworonogi często cierpią na kataraktę. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mają pozostałości po okresie szczenięcym – mleczne kły, które  trzeba usuwać chirurgicznie. Niektóre Yorki mają problemy z wypadającą rzepką stawową i tchawicą.

Wysokość: Wysokość dorosłych psów w kłębie zamyka się w przedziale od 6 do 9 cali (15,24 do 22,86 cm).

Waga: Dorośli przedstawiciele rasy Yorkshire Terrier powinni ważyć od 4 do 7 funtów (1,81 do 3,17 kg).

Umaszczenie: Umaszczenie jest ciemne, stalowo-złote lub srebrno-złote.

Pielęgnacja: Yorkshire Teriery wymagają regularnych kąpieli i szczotkowania sierści. W przypadku posiadania psów długowłosych włos należy szczotkować codziennie. Do szczotkowania wykorzystujemy grzebienie o lekko kulistym zakończeniu. Oprócz tego należy pamiętać o przycinaniu pazurów, czyszczeniu uszu i przemywaniu okolic oczu.

yorkshire terrier na tle kwiatów

Zdrowie: Niektóre Yorkshire terrier mają problemy z wypadającą rzepką stawową oraz cierpią na kataraktę.

Rodzina: Każdy York jest inny i ma nieco inną mentalność. Niektóre psy są bardziej bojownicze i dominujące od innych. Każdy osobnik ma jednak dużą potrzebę ruchu i uwielbia bawić się z właścicielem.

Inne nazwy: Yorkie, York, Broken-haired Scottish Terrier.

Cena szczeniąt Yorkshire terriera waha się od  1600 - 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 4, nr wzorca 86. Nie podlega próbom pracy.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Tagi artykułu: