Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Yorkshire terrier pielęgnacja oczu

Oczy Yorkshire terriera wymagają równie starannych i dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych, co jego okrywa włosowa. Posiadając w swym mieszkaniu tego psa jesteśmy oczywiście niejako zobowiązani do zapewnienia mu jak najbardziej właściwej opieki pod tym względem.

W związku z budową oka i znajdującymi się blisko gałek ocznych tych stworzeń włoskami, oczy są jednym z bardziej wrażliwych i podatnych narządów na różnego rodzaju schorzenia i stany zapalne.

Zawsze szczególną uwagę warto zwrócić na niepozostawianie w kąciku oka tzw. „śpiochów”. Korzystnym rozwiązaniem przyczyniającym się do zapobiegnięcia dostania się do oka nazbyt długiego włosa, na którym mogłyby znajdować się pył i kurz jest umiejętne przystrzyżenie grzywki lub też wiązanie jej w charakterystyczny kok na czubku głowy. W celu właściwej pielęgnacji oczu naszego Yorkshire terriera wskazane jest codzienne przemywanie ich, a właściwie to wyciskanie nasączonego gazika nad okiem psa. Samo przecieranie gałki ocznej pozostawmy lekarzom specjalistom.

W celu zapewnienia właściwej pielęgnacji oka Yokshire terriera, najczęściej używana jest czysta, świeżo przegotowana woda lub sól fizjologiczna. W przypadku nieco łagodniejszego zapalenia spojówek będziemy mogli użyć herbaty lub rumianku. Mając na uwadze jego właściwości wysuszające pamiętajmy żeby nie stosować go na zdrowe oczy psa.

W tym celu możemy używać także naparu ze świetlika lekarskiego.

Gdy będziemy mieli doczynienia z poważniejszym zapaleniem spojówki oka, utrzymującym się dłużej niż dwa dni, stosujemy typowe preparaty o działaniu bakteriobójczym. Preparaty te powinny być wypisane przez lekarza specjalistę po wizycie z naszym pupilem w jego gabinecie.

Praktycznym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem okazuje się możliwość zastosowania preparatów w postaci ampułek, dzięki temu, bowiem mamy możliwość bezpośredniego wpuszczenia kropelek roztworu do oka psa. Starajmy się unikać stosowania waty. Włókienka w niej zawarte, potrafią dostać się, bowiem do gałki ocznej i w skuteczny sposób przyczynić się do jej podrażnienia czy nawet zapalenia rogówki oka.

W trakcie higieny oka yorka warto również zwrócić uwagę na fakt żeby stosowany przez nas preparat posiadał temperaturę równą temperaturze pokojowej. Nazbyt ciepły lub też nazbyt chłodny powoduje, iż przemywanie jest mało przyjemnym zabiegiem dla naszego czworonoga. Pamiętajmy, aby w trakcie dbania o oczy naszego Yorkshire terriera zachować szczególną uwagę i ostrożność.

Tagi artykułu: