Udostępnij ten artykuł.

Yorkshire terrier pielęgnacja uszu

Pielęgnacja i właściwa higiena uszu Yorkshire terriera przyczynia się w bezpośredni sposób do właściwego ich wyglądu. Możliwość zapobieżenia powstawania stanów zapalnych tego narządu pozwala na zapewnienie naszemu pupilowi utrzymania dobrego samopoczucia.

Ucho Yorkshire terriera jak i każdej innej odmiany psa narażone jest na wiele różnorakich sytuacji mogących się przyczynić do wystąpienia stanu zapalnego tego narządu. Zdrowe ucho yorka powinno być czyste i posiadać różowoczerwoną barwę.

Czasami podczas spaceru w parku lub w innym miejscu środowiska naturalnego istnieje możliwość dostania się do wnętrza ucha naszego psa obcych elementów. Fakt dostania się ciała obcego do wnętrza ucha psa, okazuje on nam zazwyczaj skomleniem, drapaniem się w ucho i potrząsaniem głową. Należy wówczas delikatnie zajrzeć w głąb ucha i w przypadku zaobserwowania elementu, który w żadnym wypadku nie powinien się tam znajdować, postarać się jak najdelikatniej usunąć go, po czym udać się z naszym pupilem do placówki weterynaryjnej w celu dogłębniejszego sprawdzenia stanu kanału słuchowego przez lekarza.

Czasami zdarza się, iż w przypadku niewłaściwej pielęgnacji ucha Yorkshire terriera oraz braku dostępu odpowiedniej wentylacji nadmierna ilość woskowiny zalegającej w uchu doprowadza do wystąpienia stanu zapalnego tego narządu. W przypadku wystąpienia zapalenia ucha spotkamy się z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z jego wnętrza, zwiększoną wrażliwością psa na dotyk w tej okolicy, opuchnięciem i wystąpieniem zaczerwienienia.

W celu zapewnienia właściwego stanu tego narządu wskazane jest oczyszczanie go ze zbyt dużej ilości wydzieliny. W tym celu warto podeprzeć się stosowaniem odpowiednich tamponów nasączonych specjalnym preparatem. Aby nasz Yorkshire terrier  miał zapewnioną właściwą i skuteczną wentylację ucha warto jest zadbać także o tzw. „postawienie” uszu w kształcie odwróconych literek V (Λ Λ) i staranne ich przystrzyżenie w okolicy 1/3 wysokości. 

czyszczenie zębów u yorkshire terriera

Czasami istnieje możliwość wystąpienia wrzodów lub polipów ucha. Wymagają one już zazwyczaj profesjonalnego podejścia ze strony lekarza specjalisty oraz niejednokrotnie w szczególnie trudnych przypadkach, zastosowania nawet interwencji chirurgicznej.

Aby uniknąć wielu mało przyjemnych sytuacji warto, zatem zadbać o regularne, mające miejsce jeden lub dwa razy w tygodniu, kontrole uszu, tym bardziej, że ucho nieleczone lub nieodpowiednio leczone może być przyczyną doprowadzenia do całkowitej głuchoty psa.

Tagi artykułu: