Udostępnij ten artykuł.

Zakup szczeniaka

Niewiele osób jest w stanie oprzeć się wdziękom małych szczeniąt i przejść koło nich obojętnie. Szczeniaki potrafią oczarować nie tylko swoim niewinnym wyglądem, ale przede wszystkim nieporadnością i przymilnością. Dorosłe psy nierzadko są uprzedzone do ludzi i nie dają się do siebie zbliżyć. Małe pieski potrafią obdarzyć bezwarunkową miłością każdego człowieka i sprawić, że zakochamy się w nich od pierwszego wejrzenia.

Posiadanie szczeniaka wiąże się z całą masą obowiązków, więc zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie, powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą sytuację rodzinną i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Zakup szczeniaka w żadnym wypadku nie powinien być podyktowany chwilowym kaprysem i chęcią posiadania nowej zabawki. Pieski, pomimo tego że są słodkie i wyglądają jak maskotki, mają swoje uczucia i potrzebują wiele miłości i opieki. Równie istotne jest to, że każdy szczeniak w końcu dorośnie i przybierze nieco inną postać, która być może nie będzie dla nas tak atrakcyjna i przyciągająca wzrok jak niegdyś.

Słodkie szczeniaki kundelki do adopcji

Zakup szczeniaka rasowego czy adopcja kundelka to ogromna odpowiedzialność!

Wychowanie szczeniaka i opieka nad nim wymaga od nas wiele czasu i cierpliwości.

Pierwszy etap socjalizacji szczeniaka jest niezwykle trudny i absorbujący. Przez kilka miesięcy musimy zwracać nań wzmożoną uwagę i pilnować, aby szczenię zachowywało się zgodnie z wyznaczonymi przez nas normami. Wielu właścicieli traci cierpliwość i zaczyna źle traktować swoje zwierzaki, które w rezultacie często lądują w schroniskach, bądź co gorsze są porzucane na pastwę losu. Szczenięta są nader często traktowane w sposób przedmiotowy i w związku z tym właściciele nie podejmują żadnych prób tresury i prawidłowego wychowania.  Niemniej, już od pierwszych miesięcy życia należy szkolić psa i wyznaczać mu pewne granice.

Słodki wygląd zwierzęcia i jego nieporadność nie powinny sprawiać, że podejdziemy do niego w sposób bezkrytyczny i poświęcimy wolny czas w całości na zabawę, która nie ukształtuje w nim prawidłowych nawyków i będzie nakierowana na sprawienie przyjemności właścicielowi. Pierwsze chwile pobytu w nowym miejscu są dla szczeniaka niezwykle istotne. W czasie pierwszego tygodnia powinniśmy przebywać z nim jak najwięcej czasu. Później powoli skracamy czas i przyzwyczajamy szczeniaka do pozostawania w samotności. Od samego początku powinniśmy traktować psa poważnie i nie skracać kontaktu, kiedy zaczniemy się do niego przyzwyczajać, a jego towarzystwo wyda nam się nudne.

Jakiego psa wybrać małego, dużego czy krótkowłosego?

Jakiego psa wybrać małego, dużego czy krótkowłosego?

Wiele osób kupuje szczeniaka nie z własnej, nieprzymuszonej woli, ale jako odzew na kaprys dziecka. Dzieci szybko zakochują się w szczeniakach, jednakże równie szybko ta miłość przechodzi. Na samym początku, kiedy szczenię jest małe i bezbronne, trudno oprzeć się jego wdziękom i przejść koło niego obojętnie. Z czasem jednak psiak powszednieje i nie jest już tak atrakcyjne dla swoich właścicieli. Dzieci zaczynają się nudzić i przerzucają większość obowiązków na rodziców. Nierzadko również domagają się oddania pieska, bądź kupna nowego.

Pomimo, że szczeniaki są słodkie, miłe i puchate, z pewnością nie możemy traktować ich jak żywe maskotki. Decyzja o ich zakupie nie może być podejmowana pod wpływem impulsu.

Tagi artykułu: