Udostępnij ten artykuł.

Zalety i wady chipowania psów

Zaginięcie ukochanego czworonoga to wielki ból i stres dla rodziny. Poszukiwania są zazwyczaj mało efektywne i dość szybko się kończą. Jak bowiem znaleźć zaginione zwierzę? Mamy jeździć po okolicy, przeszukiwać pola, lasy i opustoszałe domy? To niemalże jak szukanie igły w stogu siana. Jak uchronić się, zatem przed tym przykrym scenariuszem i nawet po zagubienia zwierzęcia mieć nadzieję, że szybko się odnajdzie? Wystarczy naprawdę niewiele.

Chipowanie psów zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Coraz więcej osób posyła swoje zwierzaki na zabieg podskórnej implantacji mikrochipa. Gdzie możemy wykonać taki zabieg? Dlaczego implant umożliwia identyfikację psa?

Zacznijmy, zatem od początku. Samo umieszczenie implantu pod skórą jest dla psa zupełnie bezbolesne i trwa zaledwie chwilę. Zabieg nie niesie za sobą żadnych komplikacji. Nie istnieją także żadne zalecenia medyczne, które uniemożliwiałyby zaimplantowanie chipa psu. Chip jest mocowany w warstwie podskórnej na karku lub grzbiecie. Jego wielkość jest porównywalna do ziarenka ryżu. Wraz z upływem czasu chip może zmienić nieznacznie swoje położenie. Bardzo ważne jest, zatem umiejętne wszczepienie urządzenia pod skórę i sprawdzenie, czy nie zostało ono umocowane zbyt płytko.
Samo wszczepienia chipa nie zamyka procedury kontrolnej. W urządzeniu zostaje, bowiem zapisana cyfrowa informacja, która może być sczytana po przyłożeniu do grzbietu psa czytnika. Czytnik odkodowuje ciąg cyfr umieszczonych w nośniku i na tym kończy się jego rola. Co dalej?
Ciąg cyfr, który został przypisany do naszego pupila, musi zostać umieszczony w internetowej bazie danych, grupującej informacje o właścicielach i ich dane kontaktowe. Dopiero powiązanie urządzenia z bazą danych daje realne korzyści i umożliwia skuteczną identyfikację psa. Umieszczenie kodu w bazie danych jest bezpłatne. Chipowanie wiąże się z koniecznością wniesienia niewielkiej, symbolicznej opłaty. W wielu gabinetach weterynaryjnych wykonywane jest bezpłatnie.

Czy zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć zachipowane zwierzę?

Niestety, nasza wiedza o metodach identyfikacji psów i kotów jest wciąż bardzo skąpa i niedostateczna. Jeżeli zachipowany pies nie ma na sobie obroży z plakietką, informującą, że posiada elektroniczny implant, może zostać niepoddany identyfikacji. Chip jest zupełnie niewidoczny z, zewnątrz, zatem nietrudno go zlekceważyć.
Co zrobić, jeżeli natrafiliśmy na błąkające się zwierzę? Zazwyczaj łatwo rozpoznać, czy mamy do czynienia z psem zdziczałym, bezdomnym czy uciekinierem. Jeżeli mamy podejrzenia, że pies się zgubił i ma właściciela, powinniśmy udać się z nim do weterynarza. Bardzo prawdopodobne, że pies posiada podskórny implant, który zaprowadzi nas do prawowitego właściciela.

mikroczip dla psa, kota

Mikroczip dla psów


Dużym problemem jest również istnienie kilku, równolegle do siebie działających, baz danych. Najwiarygodniejszą z nich jest www.identyfikacja.pl już na stronie głównej możemy znaleźć wyszukiwarkę zwierząt. Wystarczy wpisać kilkunastocyfrowy kod, aby dokonać pełnej identyfikacji. Warto zaznaczyć, że zwierzęta rejestrowane w Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (OBD PTRIZ) są rejestrowane również w Europejskim Systemie Baz Danych EUROPETNET.

Dzięki temu możemy znaleźć również zwierzę, które pozostaje poza granicami Polski. Zwierzęta, które zostały oznakowane mikrochipami, rozpoczynającymi się od ciągu cyfr 977, są także rejestrowane w amerykańskim systemie PETTRAC. Jest to największa na świecie baza danych, grupująca oznakowane zwierzęta (zawiera 15 mln rekordów). Ma globalny zasięg i jest czynna non stop.

Wróćmy jednak do omówienia pozostałych problemów związanych z czipowaniem psów. Kolejną, bardzo ważną sprawą, jest aktualizowanie danych umieszczonych w Ogólnopolskiej Bazie Danych. Jeżeli zmieniliśmy adres zamieszkania lub numer telefonu, koniecznie musimy wprowadzić zmiany do rekordu. W rubryce z numerami telefonów kontaktowych warto umieścić więcej niż jeden numer.

Co zrobić, żeby zwiększyć skuteczność mikrochipowania?

Identyfikacja przy pomocy czytnika może wydawać się dość złożonym procesem, dlatego warto wspomóc ją prostszymi, bardziej przyziemnymi metodami weryfikacyjnymi. W każdym sklepie zoologicznym i serwisie internetowym możemy zakupić adresówki, które należy przyczepić do obroży czworonoga. Na adresówce umieszczamy nasze dane teleadresowe i inne przydatne informacje. Oczywiście, nikt nie może nas zapewnić, że zagubiony pies przypadkowo nie zerwie obroży albo nie zgubi małej karteczki doń przytwierdzonej. W takim przypadku mikrochip może być dla psa prawdziwym wybawieniem.

Zwiększenie skuteczności identyfikacji przy pomocy sczytania kodu numerycznego z implantu jest w dużej mierze zależne od nas samych. Im więcej osób dowie się o możliwościach, jakie niesie za sobą oznaczanie zwierząt, tym większa szansa, że zguby wrócą do swoich właścicieli.

Więcej informacji proceduralnych mogą Państwo znaleźć na stronie identyfikacja.pl

Podsumowując zalety i wady chipowania psów:


Zalety mikroczipa:

  • ułatwia odnalezienie właściciela zagubionego, skradzionego lub porzuconego zwierzęcia
  • wszczepienie jest praktycznie bezbolesne
  • pozwala na przechowywanie informacji o właścicielu, chorobach, diecie, szczepieniach, itp.
  • nie można sfałszować odczytu


Wady mikroczipa:

  • nie powinno się stosować u szczeniąt poniżej 10. tygodnia życia

Cena czipowania psów to koszt od 70 do 100 złotych.

Tagi artykułu: