Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Zanim adoptujesz Dalmatyńczyka

Dalmatyńczyki to urocze, inteligentne psy, które bardzo szybko przywiązują się do opiekuna i obdarzają go bezwarunkową miłością. Jeżeli szukasz przyjaciela na całe życie, a jednocześnie jesteś przygotowany na konieczność przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa i chcesz poświęcać psu dużo uwagi, to dalmatyńczyk będzie doskonałym wyborem!

Zanim adoptujesz Dalmatyńczyka, powinieneś dowiedzieć się nieco więcej na temat rasy. Oto katalog cech, które najlepiej opisują nasze czworonogi:

  • urokliwe, pełne wdzięku i wierne
  • żywe, wesołe i energiczne – uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, mają ogromne zapotrzebowanie na ruch.
  • doskonali stróże – zawsze zawiadomią opiekuna o obecności intruzów na swoim terytorium. Nie są przy tym specjalnie szczekliwe.
  • sprawdzą się jako towarzysze zabaw dla małych dzieci. Uwielbiają spędzać czas z najmłodszymi. To doskonały wybór dla rodziny wielodzietnej.
  • niestrudzeni towarzysze joggingu – osoby wysportowane mogą zabierać czworonogi na wspólne przebieżki. Psy, które przez większość czasu pozostają w domu, są nieszczęśliwe i mogą ujawniać skłonności destrukcyjne.
  • szybko przyswajają nowe komendy, łatwo poddają się szkoleniu. Chętnie uczą się nowych rzeczy i są szczęśliwe, mogąc wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce.
  • nie sprawiają problemów wychowawczych, o ile właściciel zadbał o odpowiednią socjalizację w wieku szczenięcym.
  • są łatwe w pielęgnacji; w zupełności wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.
  • psy mają duży apetyt i są niewybredne – zjedzą właściwie wszystko, dlatego należy pamiętać o rozsądnym dawkowaniu dziennych racji żywnościowych.

Zanim adoptujesz Dalmatyńczyka

Dalmatyńczyki to psy bardzo uczuciowe

Ciemne strony popularności dalmatyńczyków

Dalmatyńczyki to popularna rasa psów, która zyskała sławę dzięki kultowemu amerykańskiemu filmowi animowanemu z 1961 roku. Duża popularność rasa przyczyniła się do zwiększenia hodowli, a co za tym idzie częściowej utraty pozytywnych cech u czworonogów. Najbardziej dotkliwymi skutkami owego boomu były: częstsze przypadki całkowitej lub częściowej głuchoty szczeniąt, innego typu problemy zdrowotne, agresja, nerwowość oraz pobudliwość.

Warto jednak pamiętać, że szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych może przytłumić niepożądane cechy i utrwalić właściwe zachowania. Jeżeli chcemy, aby nasz dalmat w pełni rozwinął skrzydła, należy zapewnić mu właściwą stymulację i odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia.

Biegnący Dalmatyńczyk i kundelek

Dalmatyńczyk lubi długie spacery

Stróż?

Dalmatyńczyk jako pies terytorialny potrafi być stróżem, który nie tylko przypilnuje swojego terenu, ale także obroni nas przed obcymi. Powienien mieszkać w domu, bo nie znosi niskich temperatur. Dalmatyńczyki potrzebują stałego kontaktu z rodziną, będą nieszczęśliwe, jeżeli odłączymy je od bliskich.
Jeżeli chcemy efektywnie spędzić czas z czworonogiem, zabierzmy go na długi spacer, w czasie którego zaktywizujemy pupila. Dalmatyńczyki uwielbiają zabawy z piłką, chętnie grają we frisbee i czerpią radość z asystowania człowiekowi w czasie uprawiania typowo ludzkich sportów – wykorzystajmy zatem to, że mamy do czynienia ze zwierzęciem żywotnym i pobudliwym, i sami się zmotywujmy do uprawiania sportów!

Dalmatyńczyk jest psem niezależnym, który wymaga konsekwentnego lecz łagodnego traktowania. Właściciel musi być przygotowany, że dalmat miewa humory i nie zawsze będzie chciał realizować komendy – zwłaszcza jeżeli coś innego przykuje jego uwagę. Właściciel powinien mieć dużo cierpliwości, aby nauczyć psa posłuszeństwa. Co istotne, psy są mają bardzo dobrą pamięć, dlatego nie możemy zapominać o konsekwencji – jeżeli pies raz zobaczy, że zgodziliśmy się na coś, na co zwykle nie pozwalamy, wykorzysta to w przyszłości przeciwko nam.

Dziewczynka z dalmatyńczykiem w parku

Dalmatyńczyk dobrze się czuje w towarzystwie dzieci

Zanim adoptujesz dalmatyńczyka – idealne warunki mieszkaniowe

Dalmatyńczyki najlepiej czują się w domach wychodzących. Jeżeli pies przebywa przez większość dnia w ogrodzie, warto zainwestować w wysokie ogrodzenie. Psy nie mają wprawdzie silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego, niemniej jeżeli coś je zainteresuje bez większego trudu przeskoczą przez niższe ogrodzenie – minimalna wysokość płotu to 2,20 m.
Psy mogą mieszkać także w bloku, o ile właściciel nie zaniedba codziennych spacerów i nie będzie zostawiał pupila samego w mieszkaniu przez większą część dnia. Samotny Dalmatyńczyk to bardzo uciążliwy Dalmatyńczyk, który wyje, demoluje dom i próbuje – nie do końca szczęśliwie – zorganizować sobie czas „wolny”. Jeżeli pracujesz przez większą część dnia i nie masz zbyt dużo czasu w ciągu tygodnia, raczej zrezygnuj z zakupu lub adopcji tego psiaka.

Koszty

Na początku warto zaznaczyć, że psy żyją 12-14 lat. Jeżeli nasz pupil nie cierpi na typowe przypadłości zdrowotne i nie wymaga częstych wizyt weterynaryjnych, to miesięczny koszt utrzymania nie powinien przekroczyć 200 zł.

adopcja dalmatyńczyka, cechy dalmatyńczyka, coś o dalmatyńczykach, czy dalmatyńczyk do dobry stróż, czy dalmatyńczyki to psy dla dzieci, dalmat, dalmatynka, dalmatyńczyk, dalmatyńczyk charakter, dalmatyńczyk informacje, dalmatyńczyk koszty utrzymania, dalmatyńczyk stróż, dalmatyńczyk warunki mieszkaniowe, dalmatyńczyki, dla kogo dalmatyńczyk, dla kogo jest dalmatyńczyk, ile żyje dalmatyńczyk długość życia dalmatyńczyka, jaki jest dalmatyńczyk, jaki ma charakter dalmatyńczyk, kropek, pies w kropki, pomoc dalmatyńczykom, właściciel dla dalmatyńczyka, wszystko o dalmatyńczykach, wszystko o dalmatyńczyku, zakup dalmatyńczyka, zanim adoptujesz dalmatyńczyka

Tagi artykułu: