Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Bedlington Terriera

Bedlington Terrier to niezwykle energiczny i żywiołowy pies, który jest z natury dość porywczy i trudny do okiełznania. To prawdziwa mieszkanka łagodności i właściwej terierom popędliwości.

„Owieczki” od wielu lat są ulubieńcami i maskotkami szlachetnie urodzonych Brytyjczyków. Warto jednak pamiętać, że psy były pierwotnie wykorzystywane do celów myśliwskich, dlatego mają silnie rozwinięty instynkt tropiciela i ogromne zapotrzebowanie na ruch. Bedlington terier jest urodzonym sportowcem! W spadku po whippetach odziedziczył upodobanie do biegów i psich sportów; z łatwością pokona przeszkody, które będą nawet dwukrotnie wyższe od niego.
Po solidnej dawce ruchu i wysiłku na świeżym powietrzu piesek poczuje zmęczenie i będzie spokojniejszy w domu. Pamiętajmy, że niewybiegany terier to nieszczęśliwy i bardzo destrukcyjny terier! Jeżeli nie masz czas i ochoty na codzienne długie przechadzki, to raczej zrezygnuj z pomysłu zakupu tego psa!
W domu Bedlingtony są spokojne i leniwe; wylegują się na kanapie i towarzyszą opiekunowi w czasie wykonywania domowych prac. Psy mają ogromną potrzebę przebywania w towarzystwie właściciela, odtrącone staną się smutne i nieszczęśliwe. Rasa nie jest dedykowana osobom, które nie godzą się na ciągłe towarzystwo pupila. Wobec gości psy zachowują się bardzo poprawnie, z radością ich witają i od razu zawiązują nić porozumienia. Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli chodzi o inne zwierzęta. BT są na ogół niegroźne i łagodne, niemniej nie zawahają się stanąć do walki, kiedy zostaną do tego sprowokowane.

Zanik kupisz Bedlington terriera

Suczka Bedlington terriera

Bedlington terrier a dziecko

BT są psami towarzyskimi i uwielbiającymi zabawę. Chętnie zaprzyjaźnią się ze wszystkimi ludźmi, jednak szczególnymi względami darzą dzieci. Bardzo dobrze odnajdują się w rodzinach zarówno z małymi, jak i nieco starszymi dziećmi. Nie zapominajmy jednak, że psy mają ogromny popęd łupu, dlatego nie powinniśmy wypuszczać ich na spacer z dziećmi – w każdej chwili mogą się wyrwać i rzucić w pogoń za zwierzyną.

Zanim kupisz Bedlington Terriera - Idealny właściciel

Bedlingtony są psami jednego właściciela. Oczywiście kochają wszystkich ludzi, ale słuchają się bezwarunkowo tylko jednej osoby. Ten kto zdobędzie serce owieczki, może być pewien, że piesek zawsze stanie w jego obronie.
Idealny opiekun musi pamiętać, że szkolenie Bedlingtona należy zacząć już w wieku szczenięcym. Najlepszą ku temu porą będzie przełom trzeciego i czwartego miesiąca życia. Jeżeli chcemy, aby szkolenie przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy być konsekwentni i odpowiedzialni - w innym wypadku pies wyczuje naszą słabość i będzie próbować wejść na najwyższy szczebel rodzinnej hierarchii.

Instynkt myśliwski u bedlington terriera

Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, powinniśmy bezwzględnie unikać rozwijania w psie wrodzonego instynktu myśliwskiego. Jeżeli nie chcemy stracić psa w przykryć okolicznościach, np. pod kołami samochodu, pamiętajmy, że czworonóg powinien pozostawać na smyczy w czasie spacerów. Co jakiś czas warto organizować wycieczki za miasto i umożliwić pupilkowi solidne wybieganie się.

Rasa psów Bedlington terrier

Rothbury Terrier dawna nazwa Bedlington Terriera

Pielęgnacja bedlington terriera

Bedlington teriery wymagają regularnego i zgodnego z kanonami sztuki groomerskiej strzyżenia – w innym wypadku stracą swój charakterystyczny wygląd, który jest największym atutem rasy. Czesanie i strzyżenie w żadnym wypadku nie powinny być uznane za niepotrzebną fanaberię! Jeżeli uważają Państwo inaczej, warto zastanowić się nad zakupem czworonoga innej rasy. 
Zdecydowanie największym problemem jest odnalezienie wykwalifikowanego groomera, który nie oszpeci naszej maskotki i nie nada jej wyglądu pudla. Większość psich fryzjerów nie posiadła umiejętności strzyżenia „na bedlingtona”, a ci, którzy się w tym specjalizują, karzą sobie słono płacić.

Zanim kupisz Bedlington Terriera, zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić mu dobre życie!
Rasa jest dość wymagająca, zarówno jeżeli chodzi o pielęgnację, jak i wychowanie. Owieczki nie są dobrym nabytkiem dla osób samotnych, które większą część dnia spędzają poza domem, oraz zupełnie niedoświadczonych opiekunów. Szkolenie nie sprawia teoretycznie dużych problemów, niemniej powinno być konsekwentnie prowadzone.
Bedlington terriery mają dużą potrzebę ruchu, dlatego co najmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. godziny. W tym czasie warto zaktywizować psa, porzucać mi piłeczkę i włączyć się do zabawy.

Tagi artykułu: