Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Bouviera

Zakup psa to poważna decyzja, bo na kilka ładnych lat życia. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, nie chcesz, żeby kupiony przez Ciebie pies musiał spędzić resztę życia w schronisku tylko dlatego, że nie poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z charakterystyką rasy jeszcze przed jego zakupem. Wygląd psa to nie wszystko – decydujący jest jego charakter. Być może zastanawiasz się nad kupnem psa rasy Bouviera der Flandres. Zanim kupisz Bouviera, sprawdź, czy na pewno do siebie pasujecie.

Nie każdy pies taki, jak go malują

Wiele osób może kojarzyć Bouviera z wybiegów. Na wystawach wszystkie psy wyglądają olśniewająco, ale zawdzięczają to wielu godzinom pracy swoich panów. Nie zawsze Bouvier będzie tak puszysty, lśniący i idealnie przystrzyżony, jak przez ten krótki czas, kiedy ma się godnie prezentować. W domowym zaciszu to po prostu wielki kudłaty pies, który wiecznie wygląda na nieuczesanego i potarganego. Zanim kupisz Bouviera musisz wiedzieć, że jego długa sierść wymaga konsekwentnej pielęgnacji. Pies powinien być regularnie czesany, żeby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Oprócz tego sierść należy przycinać,w zależności od potrzeby.

zanim kupisz bouviera (owczarka flandryjskiego)

Bouvier des Flandres charakter

Bouvier, żeby być szczęśliwy, potrzebuje dobrego pana. Takiego, który będzie spędzał z nim dużo czasu. Który będzie w stanie poświęcać mu całe popołudnia, całe mnóstwo uwagi i czerpać przyjemność z zabawy z nim. Bouviery to bardzo towarzyskie psy. Kiedy brakuje im kontaktu z właścicielem, pochmurnieją, staja się smutne i nieszczęśliwe. Mogą nawet próbować odreagować, donośnie szczekając albo kopiąc dołki w ogrodzie. Szczeniaki, które były pozbawione kontaktu z człowiekiem, wyrastają na niewychowane i agresywne psy. Miej to na uwadze, zanim kupisz Bouviera. Jeśli nie będziesz w stanie zaspokoić jego potrzeb, masz zbyt obowiązków i zbyt mało czasu – wybierz kota albo psa innej rasy, która jest mniej towarzyska.

Zanim kupisz Bouviera, zaplanuj jego tresurę

Bouvier to duży i silny pies. Jeśli nie nauczysz go szacunku do siebie i respektowania Twoich zasad, skończy się to źle zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Co prawda małe Bouviery wyglądają słodko i niewinnie, i dlatego trudno dostrzec potrzebę ich tresowania, ale kiedy dorastają, konieczna jest dyscyplina. Brak wytresowania takiego psa to najczęstsza przyczyna porzuceń Bouvierów. Niewytresowany pies jest trudny do opanowania, dlatego kiedy ludzie przestają sobie z nim radzić, po prostu się go pozbywają. Pomyśl o tym jeszcze zanim kupisz Bouviera.

Można temu zaradzić właśnie dzięki tresurze. Powinna trwać od 8 do 10 tygodni. Małe Bouviery bardzo szybko się uczą, więc wychowanie ich według określonych zasad i nauczenie ich pewnych komend nie sprawi większego kłopotu. Tresurą powinny się zająć wykwalifikowane osoby, jednak właściciel powinien być obecny przy całym procesie, żeby pies wiedział, że to jemu ma być posłuszny, a nie treserowi. Dzięki tresurze, silny i zdeterminowany dorosły Bouvier będzie pociechą dla swojego pana, a nie trudnym do opanowania ciężarem, co mogłoby mieć miejsce w przypadku zaniedbania szkolenia psa.

zanim kupisz bouviera (psa)

Owczarek flandryjski nie dla osób o uległym charakterze

Bouviery to psy bardzo pewne siebie, z silną tendencją do dominacji. Żyją w hierarchii, w której najważniejszy jest samiec Alfa. Samcem Alfa może być albo właściciel, albo pies. Ten, który nim będzie, będzie ustalał zasady. Dlatego zanim kupisz flandryjskiego psa zaganiającego, weź pod uwagę, że pies ten wymaga dość silnej ręki. Jeśli pozwolisz mu wejść sobie na głowę, zdominuje Cię i to on będzie rządził w domu. Każdy akt „nieposłuszeństwa” z Twojej strony może się skończyć nawet atakiem agresji.

Dlatego lepiej nie ryzykować. Już od najmłodszych lat należy wyrobić u psa poczucie szacunku do właściciela, a niezbędna do tego będzie Twoja prawidłowa postawa. Asertywność odegra tutaj bardzo dużą rolę. Jeśli osoba, która chce kupić Bouviera, ma trudności ze stawianiem wyraźnych warunków i szybko ulega, powinna wybrać bardziej uległą rasę, jak na przykład Labradora. Warto też zastanowić się, czy lepszym pomysłem nie byłoby nawet rozważenie kota albo innego, spokojniejszego zwierzęcia domowego.

Właściciel Bouviera musi lubić pieszczoty

Choć Bouviery to psy z natury dominujące, o dość silnym charakterze, są jednocześnie bardzo emocjonalne. Chętnie demonstrują uczucia, jednak nie są przy tym zbyt nachalne. Nie zmienia to faktu, że mają potrzebę posiadania emocjonalnej więzi z właścicielem i demonstrowania jej. Zanim kupisz Bouviera, wiedz, że będzie potrzebował Twojego zrozumienia. Będzie też próbował odgadnąć Twoje uczucia, co będzie mu się udawało niezwykle często. Kiedy będziesz smutny, przyjdzie Cię pocieszyć, a kiedy będziesz się cieszył, on będzie się cieszył razem z Tobą. Jeśli pieszczoty Cię denerwują i już teraz wiesz, że nie będziesz miał cierpliwości do takich zachowań psa, nie kupuj Bouviera.

Bouvier to nie pies dla czyścioszków

Choć długa i gęsta sierść jest bez wątpienia ogromną zaletą Bouviera i dodaje mu uroku, w kwestii czystości może być prawdziwym utrapieniem. Sprawy nie ułatwia fakt, że Bouviery uwielbiają się bawić, przede wszystkim tarzać. Każde wyjście na dwór będzie znaczyło dla właściciela konieczność wysprzątania mieszkania zaraz po powrocie psa. W zależności od pogody, bałagan pozostawiony przez psiaka będzie większy lub mniejszy. Do jego długiej sierści łatwo lepi się brud i błoto, więc kiedy pies wróci ze spaceru i wytarza się w dywanie, a później jeszcze otrze się o ścianę, nawet największy porządek będzie wystawiony na poważną próbę. Dodatkowo broda Bouviera moczy się w wodzie za każdym razem, kiedy pies pije, więc po odejściu od miski będzie zostawiał mokre ślady na podłodze. Zanim kupisz Bouviera, weź to wszystko pod uwagę. Porządek jest możliwy do utrzymania przy Bouvierze, jednak będzie to trudniejsze niż psy psach innych ras. Podobnie, jak z małym dzieckiem.

kupno psa rasy bouvier des flanders

Będziesz musiał poświęcić nieco czasu na pielęgnację

Bardzo często zdarza się, że do schronisk trafiają Bouviery ze skołtunioną i zabrudzoną sierścią, które wyglądają na bardzo zaniedbane. Świadczy to o tym, że prawdopodobnie pielęgnacja takiego psa przerosła dotychczasowego właściciela. Nie pozwól, żeby taki los spotkał kolejnego Bouviera. Zanim kupisz Bouviera, musisz wiedzieć, że pielęgnacja jego sierści będzie wymagała od Ciebie nieco wysiłku. Wystarczy, że spojrzysz na zdjęcie jednego z psów tej rasy i od razu zrozumiesz, dlaczego to takie ważne. Jego sierść jest bardzo długa i gęsta, dlatego psa trzeba codziennie czesać i dość często kąpać. Każdego dnia trzeba się liczyć z poświęceniem na to 10-15 minut. W przeciwnym razie sierść będzie wyglądać niechlujnie i nieestetycznie, pies będzie się źle czuł i może nabawić się nawet chorób skóry, a Ty nie będziesz miał żadnej satysfakcji z przytulania się do psa o nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo, jeśli chcesz wystawiać swojego Bouviera, musisz wziąć pod uwagę, że przygotowanie go do wystawy będzie wymagało jeszcze bardziej skrupulatnej pielęgnacji. Może to zająć dziesiątki godzin i pochłonąć sporo pieniędzy.

Bouvier des flanders to pies dla aktywnych

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Bouvier to typowy pies kanapowy. Mógłby całymi dniami leżeć i nic nie robić. Jednak to tylko pozory – każdy pies tej rasy potrzebuje sporej dawki ruchu dla zachowania dobrego zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla jego serca, płuc oraz prawidłowego rozwoju mięśni. Pozorne lenistwo Bouviera wynika z tego, że nie ma ochoty zażywać ruchu w samotności – potrzebuje do tego towarzystwa swojego właściciela. Dlatego zanim kupisz Bouviera, przygotuj się na to, że Twój pies będzie wymagał wyprowadzania przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Powinien to być szybki spacer, a może być nawet bieg czy trucht przy pędzącym rowerze. Tutaj wybór należy do Ciebie. Szczeniaki będą wymagały spacerów nieco krótszych i wolniejszych, a także dodatkowych ćwiczeń w ciągu dnia.

Nie kupuj Bouviera, jeśli szukasz psa, którego nie trzeba pilnować

Bouvier to pies o niezwykle silnie rozwiniętym instynkcie zaganiania. Dlatego każda próba spuszczenia go ze smyczy podczas spaceru, „żeby się wybiegał”, może się skończyć nieprzyjemnie zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. W takiej sytuacji pies może puścić się w pogoń za rowerem, samochodem, a nawet innym psem, czego skutków nie trzeba chyba opisywać. Dlatego zanim kupisz Bouviera, zaopatrz się w mocną smycz i traktuj ją jak świętość przy wyprowadzaniu Twojego psa. Jeśli będzie posłuszny i dobrze wychowany, smycz wystarczy, żeby poskromić jego instynkty przy każdym wyjściu z domu.

Duży pies oznacza większe wydatki

Jeśli jesteś osobą, dla której jedynymi pieniędzmi, które zainwestuje w swojego psa będzie suma, jaką będzie musiał zapłacić hodowcy przy jego zakupie, Bouvier nie jest dla Ciebie. Jest to rasa, która przez lata podlegała selekcji, w której wyniku stała się podatna na szkolenie i rozwinęła wyjątkowy temperament. Z tego powodu psy czystej krwi będą swoje kosztować. Zanim kupisz owczarka flandryjskiego, upewnij się, że będziesz w stanie pokryć koszty jego tresury, wizyt u weterynarza i utrzymania. Tresura Bouviera jest konieczna i może potrwać nawet od 8 do 10 tygodni. Powinna być przeprowadzona przez specjalistę, ale w Twojej obecności, żeby pies wiedział, że to Tobie ma być posłuszny. Wizyty u weterynarza przeważnie kosztują więcej przy dużych psach, ponieważ dawka każdego leku będzie większa niż w przypadku mniejszych ras. Bouvier będzie tez jadł zdecydowanie więcej niż pies mniejszego pokroju.

To nie koniec

Tak naprawdę każdy dzień spędzony z psem to nowe wyzwanie, któremu trzeba sprostać. Wydaje się, że posiadanie owczarka flandryjskiego to nie sielanka – i tak jest. Ale jeśli odpowiednio o niego zadbasz i będziesz go kochał całym sercem, odwzajemni Ci każdy wysiłek włożony w jego wychowanie.

Tagi artykułu: