Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Charta środkowoazjatyckiego

Co powinieneś wiedzieć o charcie środkowoazjatyckim TAZY

Chart środkowoazjatycki TAZY (Central Asian Sighthound) to bardzo niezależny a zarazem inteligentny czworonóg, który wymaga konsekwentnego i odpowiedzialnego prowadzenia. Jego instynkt łowiecki w połączeniu z ciekawością świata czyni zeń trudną do wyszkolenia rasę, która może sprawiać problemy niedoświadczonemu hodowcy.  Tazy to rasa pierwotna stosowana niemal wyłącznie do polowań, w związku z czym wszyscy jej przedstawiciele odznaczają się wybitnym instynktem łowieckim. Trudno znaleźć czworonoga pozbawionego instynktu, a co za tym idzie odpowiedniego do pełnienia funkcji psa rodzinnego i do towarzystwa. Pies pozbawiony naturalnych bodźców, trzymany przez większość czasu w mieszkaniu, może stać się nieszczęśliwy i zatracić swój właściwy charakter. Tazy jako psy pracujące są pewne siebie, samodzielne i zdecydowane; nie przejawiają lęku, o ile zostały prawidłowo uspołecznione w okresie szczenięctwa. Właściciel musi się przygotować na to, że pies nie zawsze zechce wykonywać jego polecenia; jeżeli komendy wydadzą mu się nudne, po prostu odejdzie, lekceważąc nawoływania właściciela.

Pies jednego właściciela

Tazy jest psem jednego właściciela i trudno mu zaakceptować inne osoby.  Brak akceptacji może polegać zarówno na okazywaniu nikłego zainteresowania kontaktem, jak i całkowitym zignorowaniem intruza. Jest za to bardzo oddany i przywiązany do właściciela; chodzi za nim od pokoju do pokoju i nie odstępuje na krok. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to „radosne” przywiązanie jak w wypadku spaniela – tazy raczej unika bezpośredniego kontaktu, a kiedy właściciel usiądzie na kanapie, położy się obok niego, ale w takiej odległości, aby nie doszło do jawnego kontaktu fizycznego. Jeżeli nie może położyć się obok właściciela, staje w pobliżu, nastawiając się do klepania. Zaczepianie i potrącanie nosem jest bardzo rzadkie i występuje jedynie w chwili wielkiej radości. Niektóre psy uwielbiają spać w jednym łóżku z opiekunem, ogrzewając się o jego ciało, niemniej zdecydowana większość preferuje własne legowisko.
Wobec innych czworonogów charty nie są nadto konfliktowe; częściej nie akceptują psów niż suk. Szczenięta na ogół akceptują. Jako psy bezkresnych pustyni i stepów nie przejawiają instynktu terytorialnego, dlatego zupełnie nie sprawdzą się w roli psów stróżujących. W czasie spacerów nie należy spuszczać ich ze smyczy, ponieważ chętnie oddalają się i znikają z pola widzenia. Jeżeli już zauważą coś ciekawego, z pewnością zechcą sprawdzić to z bliska – wówczas wszelkie nawoływania okażą się bezcelowe. Charty spuszczone na rozległym terenie mogą pobiec kilka kilometrów, poza zasięg wzroku właściciela, i wrócić do niego po kilkunastu minutach jakby nic się nie stało. Ta rozbudowana ciekawość świata może być źródłem wielkich kłopotów, dlatego opiekun musi być świadomy, z czym wiąże się spuszczanie pupila ze smyczy. 
Spacer z innymi czworonogami również nie należy do najłatwiejszych. Z chartami orientalnymi tazy nawiązują świetny kontakt, niemniej z innym psami bawią się raczej niechętnie, wolno nawiązują kontakt i szybko się nudzą. 

szczeniaki charta środkowoazjatyckiego tazy

szczeniaki charta środkowoazjatyckiego tazy

Jeżeli chcemy sprawić psu przyjemność, warto wziąć go na spacer po wolnym terenie. Zaraz po spuszczeniu ze smyczy pomknie w poszukiwaniu zwierzyny do najbliższych zarośli z przekonaniem, że właśnie tam ukrywa się potencjalna ofiara. Właściciel musi być zatem obeznany nie tylko z behawiorem psa, ale również z elementami zachowań zwierząt, które występują w lasach; należy bowiem przewidzieć, gdzie znajduje się zwierzyna i jakie ma możliwości ucieczki przed psem – wszystko po to, aby nie popaść w konflikt z prawem.

Gdzie trzymać charta Tazy?

Chart środkowoazjatycki może być trzymany w mieszkaniu. Jako że nie ma obfitego podszerstka, niedopuszczalne jest trzymanie go w kojcu w okresie zimowym. Co więcej nie znosi samotności i pozbawianie go możliwości kontaktu z właścicielem może wpłynąć bardzo negatywnie na psychikę. W domu jest cichy, spokojny, nie wadzi nikomu i raczej grzecznie usuwa się z drogi. Po ukończeniu drugiego roku życia przez większość czasu śpi, a utajone pokłady energii ujawnia w czasie spacerów. Uwielbia wylegiwać się całymi dniami na kanapie i obserwować co robi jego właściciel. Porusza się niemal kot i uważa na przedmioty domowe, w związku z czym możemy być spokojni o ulubione wazony i mniejsze akcesoria; niestety, szczeniaki mogą dawać się we znaki i niszczyć drobne sprzęty.

W ogrodzie psy również wykazują średni temperament. Nie pilnują terenu, ale chętnie spożytkują ogród do zabawy; nie biegają jednak bez celu, a w chwilach najwyższego znudzenia zaczynają przesuwać donice i obgryzać płot, raczej nie kopią dołów.

Podsumowując, przyszły właściciel tazy musi być świadomy, że decyduje się na psa samodzielnego, który nie znosi samotności i jest jednocześnie bardzo suwerenną jednostką. Jeżeli chcemy wydobyć z niego wszystkie najlepsze cechy, powinniśmy przeprowadzić solidne szkolenie z zakresu posłuszeństwa i socjalizować psa już od najmłodszych miesięcy życia. Zanim kupisz Charta środkowoazjatyckiego, Zanim kupisz Charta środkowoazjatyckiego

Tagi artykułu: