Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Chihuahua

Psy Chihuahua występują w odmianie krótko- i długowłosej. Chihuahua są bardzo inteligentnymi, żywiołowymi i energicznymi psami, które mimo swoich niewielkich rozmiarów mają duże zapotrzebowanie na ruch i mogą dać się właścicielom we znaki. Jeżeli nosisz się z zamiarem zakupu tego uroczego małego pieska rasy Chihuahua, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł!

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów miniaturek jest odpuszczanie szkolenia i nadmierne skracanie czasu spacerów. Opiekunowie uznają, że skoro pies jest mały i słodki, można wybaczyć mu więcej niż choćby groźnemu „wilczurowi”. Cóż, z takim podejściem daleko nie zajdziemy! Nieważne czy mamy do czynienia z psem małym, czy dużym – odpowiedzialne prowadzenie jest priorytetem. Małe psy również bywają agresywne, a tłumaczenie, że ugryzienie miniaturki wcale nie boli, jest co najmniej idiotyczne. Nieszkolony i nieprawidłowo uspołeczniony Chihuahua może bardzo uprzykrzyć nam życie. Pewnie nie raz widzieliśmy na własne oczy, jak małe Chi rzucają się na dużo większe od siebie osobniki, podnoszą raban na przechodzących przechodniów, warczą i wyrywają się opiekunowi z objęć. Aby uniknąć konfliktowych sytuacji warto wdrożyć odpowiednie szkolenie z zakresu posłuszeństwa i już od wczesnych miesięcy życia Chi ustalić domową hierarchię. Pies musi wiedzieć, że znajduje się na najniższym szczeblu „domowej” drabiny i ma bezwzględnie słuchać się właściciela.

Chihuahua odmiana krótkowłosa

 

Zanim kupisz Chihuahua trzeba wybrać czy będzie długowłosa czy krótkowłosa, zdjęcie przedstawia Chi krótkowłosą

Zanim kupisz Chihuahua - szkolenie Chihuahua

Inteligencja, bystrość i  ogromna ciekawość świata  to cechy doskonale opisujące psy Chihuahuki. W żadnym wypadku nie powinniśmy zamykać psa w czterech ścianach, chronić przed światem i wyprowadzać jedynie na krótkie, kilkuminutowe spacery. Psy potrzebują kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, gdyż w innym wypadku staną się agresywne lub skrajnie lękliwe. Bardzo ważnym elementem wychowania szczeniaka Chi jest nauka czystości. Chihuahua ma niewielki pęcherz, dlatego nawet z dorosłym osobnikiem należy wychodzić częściej niż z większymi psami w podobnym wieku. Jeżeli nie mamy możliwości wyprowadzania psa średnio co trzy godziny, musimy nauczyć go korzystania z kociej kuwety. Pamiętajmy jednak, że kuweta nie może zastąpić codziennych spacerów! Koniec końców przechadzki nie służą jedynie realizacji potrzeb fizjologicznych – to okazja do wybiegania się, spotkania innych psów i kontaktu ze światem.

Szczeniaka Cziłały wyprowadzamy w skórzanej obroży i na zwykłej bądź automatycznej smyczy. Szelki stosujemy wyłącznie u psów dorosłych, ponieważ u szczenięta mogą spowodować deformację barków i odstawanie łokci. Do zajęcia psa najlepsze będą maskotki lateksowe lub naturalne wędzone gryzaki czy bawełniane sznurki. Lepiej unikajmy zabawek, które mają wystające i łatwe do odgryzienia części. W czasie nieobecności możemy zamykać Chi w klatce lub metalowym kojcu – środek wyściełamy kocem albo wkładamy doń legowisko, miskę z wodą i suchą karmą, a także kuwetę. Na wyjazdy i wycieczki przyda się natomiast specjalna torba lub klatka z materiału. Kwestią kontrowersyjną jest noszenie psa na rękach. Oczywistym jest, że pies nie przejdzie samodzielnie kilkunastu kilometrów, ale nie wolno popadać w skrajności. Pamiętajmy, że Chihuahua – podobnie jak wszystkie psy – ma pewne zapotrzebowanie na ruch i potrzebuje aktywności fizycznej. Kruche kości i chorowitość nie są powodem, dla którego pies miałby siedzieć w jednym miejscu i wcale nie wychodzić na dwór.

Zanik kupisz Chihuahua trzeba wybrać szczeniaka

Szczeniaki Chihuahua

Temperament/zachowanie Chihuahua

Chi jest pieskiem skocznym, energicznym i kochającym towarzystwo, a przy tym bardzo przyjaźnie nastawionym do świata. Lubi bawić się z ludźmi, chociaż nie sprawdzi się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Sam nie zrobi dziecku krzywdy, niemniej istnieje ryzyko, że dziecko niechcący go zrani. Zanim zdecydujemy się kupić Chihuahua, zastanówmy się, czy mamy wystarczająco dużo cierpliwości, aby utrzymywać małego bojownika. Psy mają dość ognisty temperament i na pewno spróbują zawładnąć domowym stadem; co więcej dużo i często szczekają, co może spowodować pewne problemy z sąsiadami. Oczywiście nie warto generalizować – niektóre chi są bardzo spokojne i prawie wcale się nie awanturują.
Chihuahua to piesek przede wszystkim dla ludzi radosnych, cierpliwych i wyrozumiałych, którzy będą w stanie znieść jego wariactwa. Ma niewielkie rozmiary, ale ogromne serce, dlatego szybko przyzwyczaja się do swoich opiekunów. Źle reaguje na szkolenie agresywne, w którym dominuje krzyk i dyktatura właściciela. Jeżeli nie masz cierpliwości i chciałbyś, aby pies był słodką maskotką do przytulania, która zawsze będzie zachowywała się zgodnie z twoimi oczekiwaniami, raczej zapomnij o kupnie Chihuahua. Tylko wyrozumiałe osoby o pogodnym nastawieniu do świata będą w stanie docenić te małe salonowe pieski i stworzyć z nimi prawdziwą więź.

Pamiętajmy jednak, że miłość nie powinna być przesadzona i toksyczna  - jeżeli pozwolimy psom na zbyt dużo, zapomnimy, że nie są maskotkami tylko żywymi zwierzętami, to zrobimy im wielką krzywdę.

Zanim kupisz Chihuahua, Grupa psów rasy Chihuahua

Chihuahua krótko- i długowłose

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań w necie, może one Państwu pomogą w podjęciu decyzji, o zakupie Chihuahua

Jaki jest koszt zakupu szczeniaka Chihuahua? Cena szczeniąt rodowodowych Chihuahua to koszt od 1500 do 8000 tysięcy złotych. 

Czy Chihuahua linieją/gubią sierść? Chihuahua długowłosa linieje dwa razy do roku, podczas gdy odmiana o włosie krótkim linieje przez cały rok. Paradoksalnie długi włos jest łatwiejszy do zebrania; krótkie igiełki wbijają się w meble i dywany.

Czy Chihuahua uczula? Niestety, może uczulać

Czy chihuahua jest agresywna? Nieprawidłowo socjalizowany pies może stać się agresywny – dotyczy to każdej rasy. Jeżeli nie zaniedbamy szkolenia z zakresu posłuszeństwa i od szczenięctwa będziemy przyzwyczajać psa do obecności innych osób, pies nie powinien ujawniać skłonności do agresji.

Czy Chihuahua lubi dzieci? Tak, lubią dzieci i chętnie się z nimi bawią. Niemniej, lepiej czują się w rodzinach z nieco starszymi dziećmi, które wiedzą jak obchodzić się z psem.  

Ile lat żyje piesek Chihuahua? Chi żyje średnio 13 lat, ale są też osobniki które dożywają nawet 18-20 lat. Wszystko zależy od genów, diety, warunków bytowych itp.

Tagi artykułu: