Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Doga niemieckiego

"Rzeczy, które denerwują teriera, mogą nic nie znaczyć dla doga niemieckiego" - Smiley Blanton
Święta prawda! Typowy dog niemiecki to oaza spokoju. Pies, który przez większość życia wyleguje się na kanapie i towarzyszy właścicielowi we wszystkich domowych czynnościach. Idealny przykład na to, że duży nie znaczy groźny.

Zanim kupisz doga niemieckiego – Przestrzeń życiowa

Dog niemiecki to duży, majestatyczny pies, który może odnaleźć się w każdej przestrzeni, o ile będzie odpowiednio urządzona. Jeżeli mieszkamy w kawalerce, raczej zrezygnujmy z eksponowania cennych przedmiotów i ograniczmy liczbę drobiazgów i mebli do minimum – wystarczy jeden energiczny skręt ciała, aby psina strąciła ogonem wazon, ramkę ze zdjęciem czy sprzęt elektroniczny. Dogi niemieckie, mimo swoich imponujących rozmiarów, mogą mieszkać w bloku. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch i jeżeli zapewnimy im odpowiednią stymulację, na pewno nie będą nieszczęśliwe, żyjąc na niewielkiej powierzchni.

Dog niemiecki śpiący na sofie

Pamietajmy, dorosły dog niemiecki jest dużym psem

Dog niemiecki zdrowie i psychika

Dogi są psami bardzo delikatnymi, zarówno jeżeli chodzi o psychikę, jak i o względy zdrowotne. Łatwo je zranić, zniechęcić do działania i sprawić, że zamkną się w sobie. Źle reagują na agresywne metody szkoleniowe, podczas układania należy korzystać ze sprawdzonej, pozytywnej stymulacji i systemu nagród. Zważywszy na ponadprzeciętną wielkość wymagają specjalnej uwagi; przed i po karmieniu powinniśmy zapewnić im chwilę odpoczynku w celu zminimalizowania ryzyka skrętu żołądka. Jeżeli zaś chodzi o dietę, powinny spożywać wyłącznie wysokiej jakości karmę. Dużym problemem w rasie są biegunki. 

Dog niemiecki temperament

Psy szybko przystosowują się do życia w rodzinie i są łagodne wobec wszystkich jej członków. Szczególnym uczuciem obdarzają dzieci. Pomimo że psy słyną ze swojej łagodności wobec opiekuna, są dość cięte na inne zwierzęta i wymagają konsekwentnego szkolenia. Przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę, że szkolenie doga może być dość frustrujące, zwłaszcza że psy są z natury dość leniwe, powolne i dość wolno łapią komendy. Co istotne, nawet doskonale wyuczony pies nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny – każde polecenie najpierw przemyśli, a dopiero po czasie je wykona. Jeżeli kiedykolwiek miałeś psa i jesteś przyzwyczajony, że czworonóg po raz 54 reaguje na tę samą komendę, jeżeli tylko dostanie smakołyk, wiedz, że z dogiem taki numer nie przejdzie. Psy mają tę przykrą cechę, że wykonują polecenia jedynie wówczas, gdy widzą w nich sens. Wielokrotne powtarzanie tej samej sztuczki będzie dla nich po prostu nudne i za którymś razem po prostu odejdą. 

Dog niemiecki oblizujący bitą śmietanę z ciasta

Dog niemiecki oblizujący bitą śmietanę z ciasta

Brak bezwzględnego posłuszeństwa nie oznacza jednak braku miłości. Psy bardzo kochają swoich opiekunów, niemniej nie jest to miłość ślepa; nigdy nie będą wpatrzone w swojego człowieka jak w obrazek. Nie zmienia to jednak faktu, że uwielbiają podążać krok w krok za opiekunem – towarzyszą mu w toalecie, w łazience, czy też w czasie posiadówki na kanapie.

Spacery

W czasie spacerów nigdy nie powinniśmy puszczać psa luzem. Przekonanie o bierności i braku zainteresowania psa innymi zwierzętami można włożyć między bajki. Pamiętajmy, że pies jest przede wszystkim psem, a zatem istotą popędliwą, która w każdej chwili może rzucić się w pogoń za innym zwierzęciem i wyrządzić mu krzywdę. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie udawanie się na długie spacery z psem przy nodze. Dogi nie mają wielkiego zapotrzebowania na ruch – nie muszą bardzo dużo biegać, skakać za piłką czy socjalizować się z innymi zwierzętami, aby być szczęśliwe. To zwierzęta bardziej ludzkie niż psie – preferują towarzystwo ludzi i to musimy im bezwzględnie zapewnić.

Biegające dogi niemieckie

Dogi niemieckie na łące

Wychowanie szczeniaka doga niemieckiego

Wychowanie szczenięcia doga niemieckiego to dość żmudny proces, który wymaga od nas cierpliwości i konsekwencji. Pamiętajmy, że duże psy dość późno osiągają dojrzałość emocjonalną i przez długi czas pozostają mentalnymi szczeniakami. Niestety, nie idzie to w parze z dojrzałością fizyczną. Małe dogi szybko przestają być małe; kilkumiesięczne szczenię osiąga już znaczne rozmiary i może wyrządzić spore szkody w domu. Psy, nieświadome swojego „rozrzutu” zrzucają kwiatki z parapetów, drapią kanapy i niszczą wszystkie bibeloty, które pozostaną w zasięgu ich łap. Jeżeli jednak właściciel przeżyje ten ciężki okres, będzie już tylko lepiej. Dorosłe psy są znacznie spokojniejsze i mniej pobudliwe. Oczywiście zdarza się, że niechcący strącą coś łapą, niemniej nie zrobią tego intencjonalnie.

Zanim kupisz Doga niemieckiego

Szczeniaki doga niemieckiego

Higiena

Dogi niemieckie brudzą się i ślinią. Niektóre mniej, niektóre bardziej. Ślina jest jednak wszędzie – na ubraniach, na meblach, na dywanie, i bardzo trudno się ją zmywa. Najgorzej jest rzecz jasna po jedzeniu, kiedy resztki pokarmu skapują ze śliną na czystą posadzkę.
Sierść psa ma postać malutkich igiełek, które mogą wbijać się we wszystko: tapicerkę, ubrania, dywany. O wiele łatwiej sprząta się sierść długą, wystarczy odkurzacz albo gąbka. Krótka i cienka sierść po prostu wbija się w materiał. Jeżeli chcemy zachować względną sterylność pomieszczeń, po każdym spacerze wycierajmy łapy psa.

Koszty utrzymania i zakupu doga niemieckiego

Dogi to dość drogie w utrzymaniu psy. Nie licząc kosztów wizyt weterynaryjnych, legowiska, zabawek, pozostaje jeszcze kwestia jedzenia. Dwa dobrej jakości worki karmy kosztują średnio 400 zł – to wydatek miesięczny. Nie możemy zapominać o kosztach „eksploatacji”, czyli wymianie sprzętów, które pies zdoła zniszczyć. Bardzo drogie są również wizyty weterynaryjne i wszelkie operacje. Zakup szczeniaka doga niemieckiego waha się od 1500 do 4000 złotych.
 

Miłośc doga niemieckiego do swojego właściciela

Miłośc doga niemieckiego

Zanim kupisz doga niemieckiego, poważnie się zastanów. Pomimo że psy są urocze, kochane, a właściciela kochają miłością wprost proporcjonalną do swojej wielkości, przysparzają nam także dodatkowych obowiązków. To nie jest pies dla każdego, i nie chodzi jedynie o finanse i warunki mieszkaniowe – po prostu nie każdy opiekun będzie w stanie tolerować zachowanie, wygląd i upodobania doga niemieckiego.

Tagi artykułu: