Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Dogue de Bordeaux

Dogue de Bordeaux – pies o sylwetce zapaśnika, pysku pokerzysty i ogromnym, gołębim sercu.

Mimo pozornie odpychającej aparycji Dogue de Bordeaux jest psem niezwykle wdzięcznym i łagodnym. To jeden z najsympatyczniejszych czworonogów spośród wszystkich ras psów dużych. Bardzo ciężko znosi samotność i jest nieszczęśliwy, przebywając większość czasu na dworze w charakterze psa obronnego. Oczywiście, z powodzeniem spełnia tę funkcję (odstraszając intruza raczej samym wyglądem, niż wykazując rzeczywistą skuteczność obronną), niemniej musi czuć, że jest kochany przez swojego opiekuna. Warto jednak pamiętać, że ma silną osobowość i potrzebę dominacji, dlatego już na wczesnym etapie życia konieczne jest wdrożenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa – w innym wypadku może sprawiać poważne problemy wychowawcze w przyszłości.
To, że dogi były niegdyś wykorzystywane do walk psów w żadnym wypadku nie oznacza, że są agresywne, lub brakuje im inteligencji. Już w czasie pierwszego szkolenia wyjdzie na jaw cała prawda o intelektualnym potencjale zwierzęcia. 

zanim kupisz szczeniaka Dogue de Bordeaux

szczeniaki Dogue de Bordeaux

Zanim kupisz Dogue de Bordeaux – aktywność fizyczna

A jak wygląda sprawa ze spacerami i aktywnością fizyczną? Cóż, znowu nie dajmy się zwieść pozorom! Nasz majestatyczny i nieco ociężały z wyglądu dog potrzebuje bardzo dużo ruchu, aby móc zachować właściwą równowagę ducha i ciała. Codzienne długie spacery w zupełności zaspokoją potrzeby psa, a przy okazji pozwolą mu złapać kontakt z innymi czworonogami. Jako że nie jest skory do wszczynania burd i bijatyk, spacery będą odbywały się w bezstresowej atmosferze. Inne psiaki raczej do niego nie „podbiją” – jak już wcześniej zdążyliśmy nadmienić, samym wyglądem wzbudza respekt!

Zanim kupisz Dogue de Bordeaux – profil idealnego właściciela

Ten duży, silny i wymagający pies, nie nadaje się dla każdego. Jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu dużych psów o dominującym charakterze, nieroztropne byłoby rozpoczynanie swojej przygody z Dogue de Bordeaux.

Dogue de Bordeaux słodki szczeniak

szczeniak Dogue de Bordeaux

Na podstawie licznych opinii znalezionych na forach internetowych i zasłyszanych od zaprzyjaźnionych właścicieli, stworzyliśmy profil idealnego właściciela psa dog de bordeaux:

  • silny psychicznie. Osoba, która bez narzucania psu swojej woli siłą, wzbudzi w nim szacunek. Konieczna jest także siła – właściciel musi mieć wystarczającą krzepę, aby w razie potrzeby zapanować nad swoim psem. Pamiętajmy, że jeżeli pies wbije już zęby w swoją ofiarę, to nie zechce jej puścić…
  • odpowiedzialny. Nawet najbardziej łagodny pies może okazać się niebezpieczny. Właściciel musi być czujny i rozważny. Niedopuszczalne jest, aby pozostawiał psa sam na sam z dzieckiem.
  • konsekwentny. Rezygnacja ze szkolenia z zakresu posłuszeństwa może okazać się tragiczna w skutkach. Jeżeli nie zapanujemy nad zwierzęciem w młodości, może okazać się niesforne w późniejszym czasie. Bezwzględnie zabraniajmy psu okazywania oznak agresji wtedy, kiedy nie jest to potrzebne, np. na widok listonosza.
  • mający czas na wspólną zabawę. Pozostawianie psa samego ze sobą jest najgorszym możliwym rozwiązaniem. Niewybiegany pies może bowiem okazać się bardzo destrukcyjny i nieprzewidywalny. Zanim kupisz dogue de Bordeaux, zastanów się, czy masz czas na codzienny, co najmniej godzinny, spacer.
  • cierpliwy. Zachowanie psa może niekiedy wyprowadzić z równowagi. Zanim jednak pochopnie zainterweniujemy i zaczniemy krzyczeć na psa, spróbujmy się uspokoić i przemyśleć stosowane metody szkoleniowe.

dwa psy dogue de Bordeaux

bawiące się psy dogue de Bordeaux

Zanim kupisz dogue de Bordeaux – co powinieneś wiedzieć?

Psy dog de bordeaux nie nadają się do bloku. To psy, które potrzebują przestrzeni i źle czują się mieszkaniach. Nie są specjalnie uciążliwe, jeżeli chodzi o pielęgnację, niemniej dość często chorują.
Mają ogromny apetyt – widząc, że właściciel je, nie odstąpią go na krok. Mimo błagalnego wzroku nie dajmy się jednak przekonać do podzielenia posiłkiem, przy ogromnym apetycie może pojawić się bowiem ogromna nadwaga…  50-kilogramowe kolosy i bez podjadania jedzą bardzo dużo. Psy powyżej drugiego roku życia jedzą średnio 15 gramów mięsa dziennie na kilogram masy ciała; szczenięta ok. 25 gramów.

Tagi artykułu: