Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Kangala

Przed zakupem Kangala powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

Czy poradzimy sobie z tak silnym i potężnym psem?
Czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca?
Czy będziemy mogli poświęcać psu przynajmniej dwie godziny w ciągu dnia? Czy zdajemy sobie sprawę, że tak duży pies wymaga konsekwentnego prowadzenia i szkolenia?
Czy będziemy trzymać go pewnie i bezpiecznie?
Czy masz już inne zwierzęta?

Zanim kupisz Kangala

Przedstawiciele rasy stale potrzebują jakiegoś zajęcia – nie znoszą nudy i bierności. Kochają aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. W pełni dojrzały Kangal jest wprawdzie w miarę spokojny i może poradzić sobie bez codziennej dużej dawki ruchu, ale długotrwałe zaniedbywanie potrzeb pupila może doprowadzić do rozwoju skłonności destrukcyjnych.

Zanim kupisz Kangala Pies Kangal

Kangal o imieniu Pazar fot. Allen Lebowitz

Kangal jest psem typowym psem stróżujących, zatem sprawdzi się w roli obrońcy domu i dobytku. Czworonogi będą odstraszać, a w razie potrzeby zabijać drapieżniki lub zwierzęta, które uznają za drapieżniki. Z tego właśnie powodu nie można do końca ufać psom i prowadzać bez smyczy, chyba że mieszkamy w odludnym miejscu i przeprowadziliśmy intensywne szkolenie posłuszeństwa. Jeżeli Kangal większość czasu spędza w ogrodzie, konieczne jest postawienie solidnego ogrodzenia – przynajmniej dwumetrowego. Niektóre psy potrafią bowiem przeskoczyć płot, którego wysokość osiąga 180 cm! A skoro o podwórku mowa, to radzimy zastanowić się nad wyznaczeniem rewiru, w którym pies może swobodnie się poruszać. Kangale bardzo lubią kopać i w kilka dni zniszczą architekturę ogrodu.
Potencjalny właściciel musi być także świadomy, że Kangale nie są cichymi psami. Szczekliwość jest bardzo uciążliwym problemem, który bardzo ciężko wyeliminować. Psy szczekają głównie nocą – to jeden ze sposób ich pracy.

Socjalizacja i szkolenie psa Kangala

Jak już wspomnieliśmy, Kangale wymagają socjalizacji, aby stać się dobrymi członkami jakiegokolwiek środowiska. Są niezależnymi myślicielami i nie widzą sensu w powtarzaniu sztuczek, które wydają im się bezsensowne. Szybko się nudzą, zatem właściciel musi być wykazać się cierpliwością i przy okazji kreatywnością.

Pies kangal pilnujący stada kóz

Kangal Samsun z kozami fot. Stuart Richens

Zdrowa rzadkość

Kangal jako rasa pierwotna jest odporny zarówno na upały, jak i na mrozy. Zwykle cieszy się dobrym zdrowiem i mimo swoich monstrualnych rozmiarów jest długowiecznym psem. Niestety, duże rozmiary sprzyjają zachorowaniu na dysplazję stawów biodrowych, dlatego najlepiej kupować szczeniaka po przebadanych rodzicach.
Pielęgnacja Kangali nie stanowi wielkiego problemu, niemniej dwa razy do roku psy bardzo intensywnie linieją

Pies Kangal cieszy się dużą popularnością w swoich rodzimych stronach (Turcja), natomiast wszędzie indziej występuje rzadko. Nieco większą populację można spotkać w USA i Wielkiej Brytanii. Pierwszy przedstawiciel rasy trafił do Polski w 2008 roku. Dzisiaj w całym kraju spotkamy kilkanaście Kangali.

Zdjęcia za zgodą Kangal Dog Club of America

Tagi artykułu: