Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Mastifa angielskiego

Jakie są Mastify angielskie?

Mastif angielski ma ogromną potrzebę przebywania w towarzystwie ludzi. Nie znosi samotności i nudy. Chyba żadna inna rasa nie łaknie kontaktu z człowiek tak mocno jak nasz Mastif. Co za tym idzie? Osoby zapracowane, zabiegane, przebywające większość czasu poza domem, nie powinny decydować się na zakup psa tej rasy. Znudzony i samotny Mastif może zmienić się w demona destrukcji i niszczyć wszystko, co stanie mu na drodze.
Nie popadajmy jednak w paranoję. Mastif nie wymaga opieki przez 24 h na dobę. Nie musimy przebywać w domu przez cały czas i trzymać psa na kolanach! Naszym najważniejszym zadaniem jest dostarczenie zwierzęciu odpowiedniej ilości rozrywki i ćwiczeń fizycznych. Właściwa stymulacja psychoruchowa opiera się na organizowaniu wspólnych zabaw, szkoleń, długich spacerów etc. Skoro o szkoleniach mowa, nie sposób nie wspomnieć, że Mastify angielskie wymagają przeprowadzenia szkolenia z wykorzystaniem metod pozytywnych. Poprzez podstawowe szkolenie rozumiemy wyuczenie psa komend typu: stój, połóż się, chodź, a także chodzenia przy nodze oraz ignorowania pokus. Zwierzę musi przestrzegać również zasad domowego współżycia. Niedopuszczalne jest, aby pies spał z nami na łóżku, żebrał przy stole czy też warczał na nas w obronie posiłku. Pamiętajmy, że niektóre zachowania bywają niegroźne w wieku szczenięcym, a zaczynają irytować dopiero w późniejszych okresach. Małemu szczeniaczkowi więcej rzeczy uchodzi płazem. W przypadku starszego psa możemy mieć już pewne opory.

Właściciele mają zazwyczaj trudności z wymierzaniem kar i ganieniem psów, a jeżeli już to robią, widać w ich zachowaniu niekonsekwencję. Aby zapobiec swoistemu dysonansowi poznawczemu i uchronić się przed błędami wychowawczymi, zawsze możemy przekazać psa pod opiekę profesjonalnego szkoleniowca. Większość ośrodków szkoleniowych organizuje kursy stacjonarne, które trwają około sześciu tygodni. W tym czasie zwierzę przebywa w ośrodku szkoleniowym.
Osoby, którym zależy na posiadaniu psa obronnego, będą niestety rozczarowane. Mastif w zupełności nie nadaje się do obrony gospodarstwa domowego i atakowania intruzów. Bezpośredni atak może nastąpić jedynie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia właściciela.

Mastify nie mają problemów z przyswajaniem nowych komend. Szybko zapamiętują polecenia i wykonują je bezbłędnie.

Zanim kupisz Mastifa angielskiego

Zanim kupisz Mastifa angielskiego

Mastif angielski charakter – Dominator

Mastify są psami o dominującym charakterze. Jeżeli raz ulegniemy ich zachciankom, już do końca życia będą pokazywać nam, kto rządzi w domowym stadzie. Właściciel Mastifa angielskiego powinien być zatem uparty, dominujący i posiadać twardy charakter. Zbyt łagodne traktowanie psa i niepodkreślanie swojego miejsca w hierarchii, może doprowadzić do wewnętrznego konfliktu.
Jak zaznaczyć swoje miejsce w stadzie? Wystarczy naprawdę niewiele. Po pierwsze nigdy nie faworyzujmy psa i nie dzielmy się z  nim swoim jedzeniem. W czasie spacerów wyraźnie zaznaczajmy kierunek marszu i nie dajmy przeciągać się na smyczy. Nigdy nie wchodźmy do domu za psem. My jesteśmy najważniejsi i to my mamy pierwszeństwo. 

 

Pielęgnacja i czystość

Właściciele Mastifów najbardziej narzekają na tracenie włosa przez pupili. Linienie odbywa się zazwyczaj dwa razy do roku. W tym czasie musimy przygotować się na codzienne odkurzanie dywanów i zbieranie gęstego puchu ze wszystkich sprzętów i mebli. Kolejną sprawą jest brudzenie sierści. Kiedy za oknem mokro, możemy być pewni, że większa część bajora zostanie przyniesiona razem z psem do naszego domu. Trudno i darmo – jeżeli jesteśmy zdecydowani na kupno psa, musimy pogodzić się z utrudnionym utrzymaniem higieny życia.
Mastify angielskie mają jeszcze jedną, nieprzyjemną cechę – nadmiernie się ślinią. Jeżeli się do tego przyzwyczajmy, nie będzie większego problemu.

Największy pies świata Mastif angielski

Spacery z Mastifem

Mastify angielskie są dość leniwe i ociężałe z natury. Nie lubią aktywności fizycznej i nie mają wielkiego pociągu do ćwiczeń. Właściciel powinien jednak pilnować ich tężyzny i muskulatury – nie pozwolić, aby pies rozleniwił się jeszcze bardziej. Jeszcze przed pójściem do pracy warto zorganizować przynajmniej 40-50 minutowy spacer z pokonywaniem lekkich przeszkód. W miesiącach letnich można nieco skrócić czas przeznaczony na spacery.

Ile kosztują Mastify angielskie?

Psy rasy Mastif angielski nie są tanie. Pierwszym, poważnym wysiłkiem finansowym będzie zakup szczenięcia z certyfikowanej hodowli. Jako, że Mastify mają predyspozycje do niektórych chorób genetycznych, należy zapoznać się z wywodem genealogicznym szczenięcia. Rodowód może wystawić jedynie hodowca. Zakup psa z niesprawdzonego źródła, po obniżonych kosztach, jest zatem kiepskim pomysłem.
Kolejne koszta to: zakup wyprawki, pożywienie, wizyty weterynaryjne, wizyty w salonie groomerskim etc. Jako, że mamy do czynienia z dużym psem musimy przygotować się na poniesienie relatywnie większych kosztów.       

Mastify angielskie kupno

Mastif angielski – cena za rasowe szczenię waha się w granicach 3500 złotych.

Pies rasy Mastif. Podsumowanie

Na koniec warto zaserwować kilka, ogólnych mądrości, dotyczących nie tylko psa rasy Mastif, ale wszystkich czworonogów. Nigdy, ale to nigdy nie traktujmy psa jak zabawki, którą możemy wyrzucić w kąt. Mastify angielskie  są zwierzętami niezwykle rodzinnymi i oddanymi swoim właścicielom, dlatego też bardzo mocno przeżywają wszystkie rozstania i porzucenia. Pies, który zostanie porzucony przez właściciela, już nigdy nie wyjdzie z traumy. Pamiętajmy również, że utrzymanie psa kosztuje. W przypadku Mastiffów są to sumy rzędu kilkuset złotych miesięcznie!

Tagi artykułu: