Azjata dawniej
Głównym zadaniem owczarków środkowoazjatyckich było pilnowanie stad bydła i gospodarstw pasterzy. Tradycja głosi, że para azjatów była w stanie zabić niedźwiedzia, zaś pojedynczy osobnik porywał się na sforę wilków. Oczywiście trudno wierzyć legendom, niemniej siła psów jest niekwestionowana. Zwierzęta są w stanie przewrócić dorosłego mężczyznę, jeżeli mocniej szarpną za smycz. Z niedźwiedziem prawdopodobnie sobie nie poradzą, ale z pewnością ochronią dom przed atakami intruzów.
Zanim kupisz owczarka środkowoazjatyckiego
Co powinieneś wiedzieć o owczarku środkowoazjatyckim?
Azjata to dość uparty czworonóg, który nigdy nie będzie w pełni posłuszny swojemu właścicielowi. Pomimo swojego groźnego wyglądu i dość odstraszającej aparycji jest niezwykle przyjazną istotą, która potrzebuje ciepła rodzinnego i stałego kontaktu z właścicielem. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, będzie konsekwentnie bronił swojego domu i odstraszał intruzów. Chyba każdy przestraszy się dużego psa, którego wysokość w kłębie może dochodzić do 90 cm, a waga nawet do 80 kilogramów. To zdecydowanie budzi respekt!
Suczka owczarka środkowoazjatyckiego Misza
Wychowanie i szkolenie Azjaty wymaga od właściciela dużo konsekwencji, cierpliwości i uwagi. Stwierdzenia, że owczarki „same się wychowują” można włożyć między bajki. Oczywiście, nie sposób zaprzeczyć, że psy są bardzo samodzielne i wiele czynności wykonują intuicyjnie, niemniej zaniechanie szkolenia może prowadzić do rozwoju skłonności do dominacji i utraty kontroli nad psem. Azjata jak każdy pies potrzebuje socjalizacji i wychowania, dlatego już w wieku szczenięcym należy prowadzić go mądrze i rozważnie. Jeżeli nie mamy doświadczenia w szkoleniu psów, owczarek środkowoazjatycki nie będzie dobrym wyborem!
Sumienny pracownik
Owczarek środkowoazjatycki to dumny, niezależny i mający własne zdanie pracownik, który nie zawsze zgadza się z naszą opinią. Nawet jeżeli jesteśmy sfrustrowani nieposłuszeństwem czworonoga, nie możemy stosować wobec niego kar fizycznych – to absolutna podstawa. Pies nie może także poczuć, że jest przez nas prowokowany do zachowań agresywnych – potęgowanie ich poza naturalnym rozwojem fizycznym i psychicznym związanym z chęcią ochrony własnego terytorium, dojrzewaniem i chęcią podporządkowania sobie członków stada, zupełnie mija się z celem.
Pomijając kwestię wychowania i przysposabiania do pracy, powinniśmy pamiętać, że szczęśliwy azjata to pracujący azjata. Pies najlepiej czuje się, kiedy może wykonywać ściśle określone funkcje i bronić swojego domostwa. Z tego powodu nie nadaje się do mieszkania w miastach – potrzebuje przestrzeni życiowej i poczucia, że spełnia się w roli psa stróżującego.
Suczka owczarka środkowoazjatyckiego Tania
Owczarek środkowoazjatycki pielęgnacja i zdrowie
Rasa jest generalnie zdrowa, chociaż – z racji wielkości – musimy być przygotowani na możliwość zachorowania na dysplazję stawów biodrowych oraz skręty żołądka.
Pielęgnacja nie sprawia większych problemów – pies dwa razy do roku mocniej linieje. W normalnych okolicznościach wystarczy czesanie raz na ok. 10 dni.