Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Rodezjana

     Zanim zdecydujesz się na zakup Rodezjana, dowiedz się nieco więcej o jego psychice, zdrowiu, temperamencie oraz wymaganiach. Jeżeli jesteś pewien, że to rasa stworzona dla ciebie, wybierz odpowiedzialnego hodowcę, który jest w stanie udzielić wyczerpujących informacji na temat szczeniaka oraz przedstawić jego rodowód. Pamiętaj, że zakup psa musi być potwierdzony umową kupna-sprzedaży. Hodowcy z reguły włączają do umowy zapis o prawie pierwokupu w przypadku gdy właściciel nie będzie sobie dawał rady z psem.
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat rasy rhodesian ridgeback. Mamy nadzieję, że pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję!

  • Rodezjan nie jest psem obronnym

Rodezjan ma wprawdzie silny instynkt terytorialny, niemniej nie sprawdzi się w roli psa obronnego, który większość czasu spędza na podwórku z dala od rodziny. Psy potrzebują towarzystwa opiekuna i wspólnych zabaw.
RR nie są zbyt hałaśliwe, a głosu używają jedynie w przypadku realnego zagrożenia. Kiedy przebywają w jakimś miejscu przez kilkanaście minut, uznają je za swój teren, i zaczynają szczekać, gdy pojawi się na nim obca osoba lub pies.

  • Indywidualista

Rodezjany są z natury indywidualistami, dlatego wymagają konsekwentnego lecz łagodnego traktowania. Mają swoje zdanie i mogą przejawiać skłonności do dominacji. Nie zawsze wykonują polecenia właściciela – łatwo je rozproszyć.  Opiekun musi mieć naprawdę dużo czasu i cierpliwości, aby nauczyć psa posłuszeństwa i wyegzekwować polecenia. Z Rodezjanem jest jak z dzieckiem – jeżeli chociaż raz pozwolisz mu na coś „niedozwolonego”, wykorzysta to w przyszłości przeciwko tobie. Czworonóg musi od początku wiedzieć, że nigdy nie będzie samcem alfa w twoim domu. 

Jeśli raz wyrządzisz psu krzywdę, może ci już nie zaufać. Rodezjany źle reagują na agresję właściciela, zatem szkolenie powinno mieć charakter pozytywny. Jeżeli nie mamy doświadczenia w szkoleniu zwierząt, warto przemyśleć uczestnictwo w profesjonalnych kursach szkoleniowych, w czasie których dowiemy się jak mobilizować psa do działania i jakich trików używać.

Szczeniaki Rodezjana w ogrodzie

Szczeniaki RR

  • Ekstrawertyk

RR nie są psami, które przyzwyczają się do samotności Jeżeli pracujemy przez osiem godzin dziennie i mieszkamy sami, absolutnie nie decydujmy się na zakup psa tej rasy. Rodezjany potrzebują towarzystwa, uwagi i miłości. Kiedy właściciel jest już w domu, pies chodzi za właścicielem krok w krok – niekiedy nawet do łazienki.

  • Sportowiec

Psy potrzebują dużo ruchu, dlatego nie wystarczy im chodzenie i lekki trucht po ogródku. Opiekun musi wygospodarować co najmniej godzinę dziennie i znaleźć miejsce, gdzie pies będzie mógł bez skrępowania się wybiegać (lasek, polana). Park nie jest dobrym miejscem, gdyż pies może wdać się w konflikty z innymi czworonogami. Warto zaznaczyć, że Rodezjany uwielbiają piesze wędrówki po górach i wycieczki rowerowe. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia to rasa dla ciebie. 

  • Zapalony myśliwy

Rodezjan posiada naturalny instynkt myśliwski,  zatem nie zdziw się, jeżeli zacznie gonić poruszające się obiekty, np. rowerzystę. Ciekawi go wszystko, co się rusza. W ekscytacji może nawet przeskoczyć bardzo wysokie ogrodzenie. Kiedy spacerujemy z psem po mieście, nigdy nie spuszczajmy go ze smyczy. Rozochocony pies nie myśli i może wpaść pod samochód.

Rodezjan polujacy na kota

Rodezjan polujący na kota w ogrodzie

  • Niszczyciel

Szczenięta i młode psy potrafią nieźle narozrabiać, dlatego już od samego początku należy uczyć je posłuszeństwa i zasad panujących w domu. Małe psy wymagają częstego karmienia, a także regularnego wyprowadzania na spacery – także w nocy.
Rodezjan wymaga odpowiedzialnego organizowania czasu. Pozostawiony sam sobie może zacząć niszczyć przedmioty i wykazywać skłonności do destrukcji. Młode psy wymagają również prawidłowej socjalizacji, dlatego należy stworzyć im możliwość spotkania innych psów.  Im wcześniej przyzwyczaimy psa do towarzystwa innych zwierząt, tym większa szansa, że nie będzie stwarzał problemów w przyszłości.

  • Kolos

Dorosły pies osiąga nawet 70 cm wysokości w kłębie. Zastanów się zatem, czy masz odpowiednie warunki mieszkaniowe do utrzymywania psa. RR ma naprawdę dużo energii, którą rozładowuje niekiedy w nieprzyjemny dla właściciela sposób. Potrzebuje sporo miejsca do zabawy.

Pomimo swojej miłości do dzieci nie nadaje się do trzymania w domu z bardzo małymi dziećmi. Jednym machnięciem ogona może wyrządzić im krzywdę.

Rodezjan to duży pies

Pamietajmy, że RR to duży pies

  • Koszty utrzymania

Miesięczne koszty utrzymania psa oscylują w granicach 200 zł. Pamiętaj, że większość Rodezjanów żyje 10-12 lat, ale zdarzają się osobniki, które dożywają 16. urodzin. To zobowiązanie na długie lata.

Na całe szczęście psy nie są szczególnie wybredne i zjedzą wszystko, co znajdzie się na talerzu. Aby utrzymywały prawidłową wagę, warto zainwestować w dobrej jakości suchą karmę.

  • Pielęgnacja

Krótka sierść psa jest łatwa do utrzymania w czystości. Niestety, Rodezjany dość mocno linieją, zatem przygotuj się na konieczność częstego odkurzania i odkłaczania ubrań.

cechy rodezjana, chcę kupić rodezjana, coś o rodezjanach, czy rodezjan jest dla mnie, czy rodezjan jest psem obronnym, czy rodezjan potrzebuje dużo ruchu, czy rodezjan to myśliwy, czy rodezjan zostawia dużo sierści, dla kogo jest rodezjan, jaki jest rhodesian, jaki jest rodezjan, jaki jest rr, kupbo rodezjana, kupno rhodesian ridgebacka, kupno rhodesiana, o rasie rhodesian ridgeback, o rodezjanach, pies rhodesian, pies rodezjan, pies rr, rasa, rhodesian, rhodesian ridgeback informacje, rhodesian ridgeback koszty utrzymania, rhodesian ridgeback opinie, rhodesian ridgeback opis, rodezjan, rodezjan charakterystyka, rodezjan koszty utrzymania, rodezjan pielęgnacja, rr pielegnacja, wszystko o psach, wybór odpowiedniej rasy psa, wybór psa, wybór rasy, wybór rasy psa, wybór rasy psa rodezjan, zakup psa, zakup rhodesian ridgeback, zakup rhodesiana, zakup rodezjana, zanim kupisz rodezjana

Tagi artykułu: