Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Zanim kupisz Tollera

Rasa Nova Scotia Duck Tolling Retriever robi prawdziwą furorę na całym świecie. Pochodzące z Nowej Szkocji psy, wykorzystywane do polowań na kaczki (duck tolling oznacza płoszenie kaczek), doskonale sprawdzają się jako psy domowe. O czym musisz pamiętać zanim kupisz Tollera? Przedstawiamy najistotniejsze porady, dzięki którym wychowanie i dzielenie wspólnej przestrzeni z Tollerem będzie przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla jego właścicieli. 

Krótki opis psa Tollera

Przedstawicielami tej rasy są psy o średnim rozmiarze, o mocnej budowie i dobrym umięśnieniu. Psy osiągają zazwyczaj wysokość w kłębie na poziomie 48-50 cm, suki do 48 cm. Samiec może ważyć do 23 kg, samica przeciętnie jest o kilka kg lżejsza od samca. Rasa Nova Scotia Duck Tolling Retriever przez FCI klasyfikowana jest w grupie 8, sekcja 1 – aportery. Ojczyzną rasy jest Nowa Szkocja, gdzie na początku XIX wieku poszukiwano idealnego psa do płoszenia i poszukiwań ptactwa wodnego. Wykorzystanie użytkowe rasy determinowało w ogromnym stopniu zewnętrzne cechy Tollerów. Psy te mają więc mocną budowę, ale jednocześnie są bardzo zwinne i szybkie. Budowa jego ciała jest harmonijna i proporcjonalna, dzięki czemu Tollery prezentują się niezwykle elegancko. Czaszka psa jest szeroka, głowa o wielkości proporcjonalnej do całego ciała. Psy tej rasy posiadają prosty i krótki grzbiet oraz mocno umięśnione lędźwie. Głęboka klatka piersiowa i mocno zaznaczone żebra powodują, że brzuch psa jest lekko podciągnięty ku górze. Przednie kończyny są proste, mocno umięśnione i równoległe. Łapy średnich rozmiarów, o zaokrąglonym kształcie.

zanim kupisz tollera psa

Zastanawiasz się, w jaki sposób Tollery wykorzystywane były do polowań na ptaki?

W największym stopniu, Tollery wykorzystuje się do polowań na kaczki. Pies biega wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego – stawu lub jeziora. Myśliwy rzuca mu patyk lub piłkę, którą Toller łapie, przyciągając tym samym uwagę kaczek. Prowokowanie kaczek, zainteresowanych zachowaniem psa, dodatkowo wzmacniane jest przez chwilowe znikanie i ponowne pojawianie się w okolicy brzegu. Wielu myśliwych twierdzi, że w ten sposób, Toller jest w stanie niemal zahipnotyzować potężne stada kaczek, które z reguły są nieufne i z rezerwą podchodzą do tego, co nieznane. Mimo to, podążają one za bawiącym się psem, tym samym, wystawiając się na linię strzału. Rolą Tollerów jest także aportowanie zestrzelonych kaczek. Nie ma z tym problemu, ponieważ psy te uwielbiają wodę i są doskonałymi pływakami. Nova Scotia Duck Tolling Retriever to rasa psów, które doskonale radzą sobie zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Zanim kupisz Tollera – pamiętaj o:

Jednak, mimo że rasa powstała z myślą o udziale w polowaniach, Tollery, z uwagi na swój charakter, doskonale sprawdzają się jako psy domowe. Ich popularność na całym świecie nieustannie wrasta, ponieważ Toller to nie tylko doskonały myśliwy. To również:

  • wierny towarzysz
  • przyjaciel dorosłych i dzieci
  • wspaniały partner do wspólnej zabawy
  • pies, który dobrze czuje się zarówno na powietrzu, jak i w mieszkaniu.

zanim kupisz tollera (rasę psa)

Podobnie jak w przypadku innych ras, również Tollery mają swoje charakterystyczne cechy i zachowania, determinowane przez wzorzec rasy. O czym powinieneś wiedzieć zanim kupisz Tollera? Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami wychowywania i opieki nad tym wspaniałym psem.

1. Tollery to bardzo towarzyskie psy

Nova Scotia Duck Tolling Retriever to pies stworzony do kontaktu z ludźmi. Przebywanie w gronie rodziny jest dla niego całkowicie naturalne, w dodatku do swoich bliskich pies bardzo mocno się przywiązuje. Należy mieć to na uwadze i pamiętać, że Toller bardzo źle może znieść przebywanie w ogrodzonym kojcu na podwórku. Znacznie lepiej czuje się w mieszkaniu, a przynajmniej, mając nieograniczony kontakt ze swoją rodziną.

zanim kupisz Nova Scotia Duck Tolling Retriever

2. Mogą być nieufne

Tollery są bardzo towarzyskie, jednak w stosunku do obcych mogą wykazywać rezerwę, przynajmniej do czasu, kiedy ich dokładnie poznają. W odróżnieniu od innych psów – labradorów czy golden retrieverów, Toller szybko wyznaczy granicę nieznajomemu. Mimo to, nie nadaje się na psa obronnego. Może być za to doskonałym stróżem, a kiedy ktoś pojawi się na naszej posesji, z pewnością zareaguje.

3. Uwielbiają pracować, nienawidzą nudy

Zanim kupisz Tollera, powinieneś pamiętać, że pies ten z natury jest bardzo aktywny i uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego, należy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu codziennie. I tutaj, niestety dochodzimy do istotnego warunku: jeśli twój kalendarz jest bardzo napięty, a codzienne obowiązki nie pozwalają poświęcić odpowiedniej uwagi psu, Toller nie jest psem dla ciebie.

4. Kochają wodę i są świetnymi pływakami

Będąc na spacerze ze swoim Tollerem, nie dziw się, że pies nie omija nawet najmniejszej kałuży. Woda to naturalne środowisko pracy Nova Scotia Retrieverów, dlatego możesz być pewien, że pies nie przepuści okazji, bu popluskać się w najmniejszym nawet zbiorniku wodnym. Wiąże się to oczywiście z koniecznością częstego czyszczenia i pielęgnacji psa, jednak frajda, jaką będzie mieć nasz pupil, jest tego warta!

zanim kupisz psa rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever

5. Trzeba je właściwie szkolić

Zanim kupisz Tollera, powinieneś wiedzieć,że psy te wymagają konsekwentnego i odpowiedniego treningu. Nova Scotia Duck Tolling Retriever to pies, który potrzebuje szczegółowego zapoznania ze środowiskiem, w którym przyjedzie mu żyć. Kluczowy moment to czas między 8 tygodnie, a 3 miesiącem życia szczeniaka. Im więcej nowych zjawisk pozna w tym okresie, tym łatwiej będzie mu w przyszłości.

6. Uwielbiają dzieci, ale to nie maskotki!

Towarzystwo najmłodszych nie jest dla Tollerów żadnym problemem – wręcz przeciwnie – psy te uwielbiają dzieci i chętnie się z nimi bawią. Należy jednak uważać – podobnie jak w przypadku innych psów – na konsekwencje nieostrożnego postępowania. Ciągnięcie za uszy lub ogon, nie będzie dla psiaka miłym doznaniem, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać naszych pociech samych z psem. niezwykle istotną jest także edukacja dziecka, by wiedziało, że pies nie jest maskotką.

Tagi artykułu: