Udostępnij ten artykuł.

Zanim powiesz mam psa

Przed wyborem właściwej rasy psa należy rozważyć kilka kwestii i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze zastanówmy się, jak wygląda nasze życie: czy jesteśmy osobami zapracowanymi, cz przez większość dnia nie ma nas w domu i czy możemy poczynić drobne korekty w naszym codziennym grafiku. Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Musimy być świadomi, że konieczne będzie pójście na ustępstwa i lekkie zmodyfikowanie rytmu życia. Musimy ponadto zważać na potrzeby naszej rodziny - zwłaszcza, jeśli mamy pod opieką dzieci lub inne zwierzęta. Osoby z alergią powinny rozpatrywać wybór hipoalergicznych ras psów. W dalszej kolejności rozważyć należy: idealną wielkość psa, poziom energii i wiek pupila. Przyjrzyjmy się każdej kwestii nieco dokładniej.

Wielkość psa

Rozwiązaniem najprostszym i zarazem najbezpieczniejszym jest zakup psa rasy średniej. Nie musimy się wówczas obawiać, że wyrządzimy naszemu pupilowi krzywdę, sprawimy ból lub narazimy na urazy.
Niektóre małe psy są delikatne i wrażliwe. Nieświadome nadepnięcie na łapę lub potrącenie, może spowodować poważne obrażenia pupila. Ponadto, małe psy mogą być bardziej wrażliwe na niskie temperatury i wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Pomimo swojej kruchości i delikatności miniaturki nadal jednak pozostają psami, które należy odpowiednio szkolić i trenować. Niektóre, małe psy mogą rozwijać pozorną postawę "twardego psa" w celu zrekompensowania ich niewielkich rozmiarów. Decydując się na zakup miniaturki musimy, zatem pamiętać o przeprowadzeniu procesu szkoleniowego i absolutnej rezygnacji z taryfy ulgowej.

Bardzo duże psy potrzebują natomiast nieco więcej miejsca do poruszania się, dlatego nie powinny być przygarniane przez osoby, dysponujące niewielką powierzchnią mieszkalną. Warto również pamiętać o jednym, z pozoru drobnym i nieistotnym szczególe. Psy ras dużych mają długie, rozłożyste ogony, które mogą narobić sporo szkód. Kiedy pies jest szczęśliwy trzyma ogon w poziomie i wachluje nim na wszystkie strony, strącając przy tym wszystkie przedmioty. Jeżeli zwierzę pozostaje na bardzo małej przestrzeni, może poczynić ogromne szkody.
Kolejnym, obciążającym czynnikiem jest koszt utrzymania psa rasy dużej. Pokarm dla psów, artykuły dla psów, suplementy diety mogą kosztować nawet 500 złotych w skali miesiąca. Doliczmy do tego wizyty w klinice weterynaryjnej, zakup zabawek, legowiska etc. Większość psów ras dużych wymaga również szkolenia, co generuje kolejne wydatki. Jeżeli jesteśmy wprawieni w szkoleniu czworonogów możemy rzecz jasna przeprowadzić trening we własnym zakresie.

Trzy psy rasy Mops

Poziom aktywności u psa

Wiemy już, że niektóre psy mają więcej energii niż inne. Poziom aktywności jest często zdeterminowany przynależnością rasową, ale jak wszyscy wiemy wyjątki potwierdzają regułę. Każdy pies potrzebuje rutynowych ćwiczeń – niezależnie od rasy i wielkości, – zatem upewnijmy się, że potrafimy zapewnić mu odpowiedni poziom ruchu. Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie wyprowadzać psa częściej niż dwa razy w ciągu dnia, wybierzmy rasę, która nie potrzebuje dużo ruchu. Basset Hound ma przykładowo niskie zapotrzebowanie „energetyczne”, zatem nadaje się dla osoby, która nie może poświęcić psu dużo uwagi. Jeśli szukamy psa, który może być partnerem w joggingu lub zawodnikiem agility, z pewnością spodoba się nam Border Collie.

Co się stanie, jeżeli nie dopasujemy naszego trybu życia do potrzeb psa?

Pies, który ciągle szczeka, kopie, niszczy dom, obgryza kanapę lub działa w inny, destrukcyjny sposób potrzebuje prawdopodobnie dodatkowych ćwiczeń. Właściciele często zachodzą w głowę, dlaczego ich psy zachowują się skandalicznie. Nie biorą pod uwagę, że sami są sobie winni i nie potrafią prawidłowo zająć się zwierzęciem. Niestety, wiele psów poddawanych jest nawet eutanazji z powodu problematycznych zachowań, które mogłyby zostać łatwo wyeliminowane przy dostarczeniu odpowiedniej ilości ćwiczeń.

Pielęgnacja psa

Wszystkie psy wymagają podstawowej pielęgnacji i dbałości o odpowiedni wygląd szaty. Niektóre rasy są jednak znacznie bardziej wymagające np. Pudle lub Maltańczyki. Niektóre psy bardzo mocno zrzucają włos, a na ich okrywie pojawia się nieestetyczna mata. Jeżeli nie mamy czasu na wykonywanie zabiegów groomingowych i nie zależy nam na posiadaniu „ozdobnego” psa, możemy zdecydować się na zakup zwierzęcia z gładkim, lekko powlekanym włosem.
Należy pamiętać, że pielęgnacja psów nie ogranicza się jedynie do utrzymania prawidłowego wyglądu włosa. Zabiegi kosmetyczne obejmują jeszcze: czyszczenie uszu, obcinanie pazurów i przemywanie oczu. Psy z długimi uszami w kształcie dyskietek są bardziej podatne na infekcje ucha i wymagają częstego, dokładnego czyszczenia uszu.
Dużym problemem pielęgnacyjnym, a właściwie – estetycznym, jest pielęgnowanie jamy ustnej psów. Aby czworonogowi nie śmierdziało z pyska należy podawać mu specjalne kostki dentystyczne do usuwania kamienia nazębnego. Oprócz zapachu dużym problemem jest ślinienie się psów. Właściciele Mastifów i psów gończych muszą często przecierać pyski swoich pupili. Obfitość wydzielanej śliny uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji czworonoga.

Zanim powiesz mam psa - Szczenię czy starszy pies?

Szczenięta wymagają dużej ilość szkoleń – zwłaszcza w ciągu pierwszych, sześciu miesięcy życia. Małe psy często rozrabiają i niszczą przedmioty domowe. Destrukcja wydaje się dość poważnym problemem, który jednak szybko mija i po pewnym czasie nie ma po nim śladu. Jeżeli chcemy, aby pies w przyszłości nie przejawiał skłonności do niszczenia i demolowania wszystkiego, co napotka na swojej drodze, nie zaniedbujmy treningu i bądźmy konsekwentni w działaniu.

Zanim powiesz mam psa spaniela

Właściciele szczeniąt napotykają również inne problemy. Szczeniaki, pomimo zapewnień hodowcy, często wyrastają na dużo większe zwierzęta i nabierają cech, które mogą wydawać się nieatrakcyjne dla właściciela. Aby uniknąć tego typu problemów, kupujmy szczenięta jedynie w sprawdzonych hodowlach (hodowle dla psów można znaleźć bez problemu przez wyszukiwarkę internetową).

Dorosłe psy mogą być doskonałym wyborem dla osoby, która chce mieć prawdziwego przyjaciela i towarzysza życia. Należy jednak pamiętać, że pies dorosły nie zawsze jest psem przeszkolonym i może mieć pewne braki w „wykształceniu”. Na całe szczęście większość psów dorosłych została przeszkolona i do pewnego stopnia uspołeczniona, w związku, z czym łatwo dostosowuje się do nowego życia.

Nie należy także zapominać o psach w wieku senioralnym. Schronisko dla zwierząt nie jest odpowiednią przystanią życiową dla starych, schorowanych psów. Starszy pies może być wspaniałym towarzyszem życia dla osoby, która szuka psa o niższej energii. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że starszy pies może nas bardzo szybko opuścić. Jeżeli jednak rozumiemy, z czym wiąże się posiadanie starszego zwierzęcia, nie wahajmy się ani chwili dłużej i przygarnijmy szlachetnego, starszego czworonoga pod swój dach.

Tagi artykułu: