Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Zapalenie tarczki ogona u psa

Jeżeli zaobserwowałeś u swojego psa ubytek włosów o owalnym kształcie występujący na wierzchniej stronie ogona, kilka centymetrów od odbytu, obrzęk, zaczerwienienie lub wypryski, to sygnał, że Twój pupil może cierpieć na zapalenie tarczki ogona.

Zapalenie tarczki ogona u psa to choroba o podłożu hormonalnym wywołana zbyt wysokim poziomem męskich hormonów płciowych co w konsekwencji powoduje nadmierny rozrost gruczołów łojowych tarczki gruczołowej ogona.

Intensywne wydzielanie hormonów jest najczęściej związane z silnym pobudzeniem wynikającym, np. z kontaktów z sukami w okresie rui, ale może stanowić objaw poważnego schorzenia, np. raka jąder. Problem z tarczką może narastać na skutek wnikania bakterii do gruczołów, niemniej w większości przypadków leczenie opiera się na miejscowym stosowaniu środków przeciwłojotokowych i/lub przeciwzapalnych i/lub przeciwbakteryjnych. 
Leczenie za pomocą ogólnych antybiotyków i/lub leków o działaniu przeciwzapalnym, podobnie jak operacyjne usunięcie gruczołu, jest konieczne tylko w bardzo zaawansowanych przypadkach – oczywiście wykluczając przypadki podejrzenia występowania zmian nowotworowych.

Pomimo że zapalenie nie jest z reguły groźne dla naszego czworonoga, wizyta u weterynarza wydaje się koniecznością – chociażby dla wykluczenia nowotworu skóry. W czasie wizyty lekarz zbada czworonoga także pod kątem wystąpienia ewentualnego nowotworu jądra.
Jeżeli problemy z gruczołem utrzymują się przez dłuższy czas, albo często nawracają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przerostowi ulegną również pozostałe hormonowrażliwe tkanki, np. gruczoł krokowy i/lub gruczoły okołoodbytowe. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu kastracji lub zastosowanie kastracji hormonalnej.
Jeżeli wyłysienie powierzchni gruczołu nie posiada cech infekcji bakteryjnej lub stanu zapalnego, a weterynarz wykluczył występowanie chorób, które zwiększają poziom hormonów płciowych, utratę włosów należy traktować jako defekt kosmetyczny.

Tagi artykułu: