Udostępnij ten artykuł.

Zatwardzenie u psa

Zatwardzenie u psa jest zazwyczaj rozumiane jako nieobecne, rzadkie lub trudne wypróżnianie. Większość zdrowych psów oddaje przynajmniej jeden stolec dziennie - norma przewiduje wypróżnianie się do dwóch razy na dzień. Oczywiście częstotliwość wypróżniania zwierzęcia zależy od wielkości spożywanych posiłków jak i również od typu przyjętej diety. Dzień lub nawet dwa dni bez oddania stolca nie powinny nas niepokoić. Jeżeli stolec przyjmuje zwyczajowe rozmiary, a jego konsystencja jest zwarta, nie ma powodów do obaw.  Zaparcie u psów może być również spowodowane występowaniem określonych schorzeń: zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy i obstrukcje. Zapalenie jelita grubego jest nader często mylone z pospolitymi zatwardzeniami, jednakże jego leczenie jest zgoła inne niż leczenie zatwardzeń. Pies z zapaleniem jelita grubego oddaje zazwyczaj małych rozmiarów stolce z wyraźnymi krwistymi bądź śluzowymi wymazami.

  • Przyczyny zaparcia u psa

Wiele psów w średnim i starczym wieku cierpi z powodu przewlekłych zaparć. Częstą przyczyną determinującą ten stan rzeczy jest - rzadkie picie wody, które może skutkować lekkim odwodnieniem organizmu. Na skutek odwodnienia woda z odchodów zostaje odsączona, a ich wydalenie z organizmu wiążę się ze sporymi trudnościami i bólem. Równie powszechną przyczyną zaparć jest spożywanie przez psa takich „przysmaków” jak: odłamki i twarde chrząstki kostne, włosy, kępy trawy, celuloza, płótno, papier i inne substancje, które tworzą w organizmie swoiste „korki” i są wysoce niestrawne. Niestrawny materiał miesza się z odchodami tworząc zator w jelicie grubym. Wiele leków przepisywanych przez weterynarza może powodować zaparcia. Wszelkie informacje odnośnie do ryzyka powstawania zatwardzeń znajdują się w ulotce informacyjnej. Po odstawieniu leków wypróżnianie powinno przebiegać w sposób prawidłowy. Niektóre psy chorujące przewlekle na niedoczynność tarczycy mogą cierpieć z powodu czasowych i nawracających zatwardzeń.

Zatwardzenie u psa może być spowodowane przez czynniki zewnętrzne takie jak rozwijanie przez psa umiejętności powstrzymywania się od wypróżnienia, kiedy właściciel jest poza domem. Z tego też względu zawsze powinniśmy pamiętać o regularnych spacerach z czworonogiem i umożliwieniu mu oddawania stolca. Psy mogą być również niechętne do opróżnienia jelit podczas pobytu w lecznicy, bądź przebywania na obcym i nieznanym terenie.

  • Zaparcia u psa - leczenie

Leczenie zatwardzenia opiera się na wyeliminowaniu lub ograniczaniu przyczyn predysponujących do powstawania zatwardzenia. Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie psu dostępu do czystej, przegotowanej wody. Woda powinna być wymieniana kilka razy dziennie, inaczej straci na świeżości. Jeżeli zaparcia u psa są związane z połykaniem przez nie obcych materiałów biologicznych, możemyskorzystać ze sprawdzonego rozwiązania i podawać psu specjalne ciasteczka, które z pewnością mu nie zaszkodzą. Zatwardzenie u psa może być leczone poprzez zapewnienie czworonogowi dużej dawki ruchu. Jeżeli zaparcia pojawiają się na obcym terenie, możemy podać psu łagodne środki przeczyszczające, jednakże odpowiednio wcześnie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Silne zatwardzenia mogą być leczone poprzez wykonywanie lewatyw i wlewek doodbytniczych.

  •  Środki przeczyszczające

Liczba środków przeczyszczających dostępnych na rynku farmaceutycznym jest bardzo duża i z tego też względu łatwo pomylić się w wyborze najwłaściwszego farmaceutyku. Wysoką skutecznością cieszą się osmotyczne środki przeczyszczające, które czerpią wodę do jelit, dzięki czemu wypróżnianie może przebiegać w sposób prawidłowy. Preparaty osmotyczne są dostępne w aptece bez recepty, zatem mogą być wykorzystywane profilaktycznie i bez konsultacji z lekarzem. Łagodne, osmotyczne leki na zaparcia mogą działać skuteczniej, jeśli wprowadzimy do diety pupila nieznaczne ilości mleka. Jak powszechnie wiadomo mleko wywołuje biegunki u zwierząt, niemniej rozważne dawkowanie przyczynia się do regulacji wypróżnień. Najbardziej efektywnymi i skutecznymi lekami przeczyszczającymi są jednak środki zawierające laktulozę. Niestety leki z laktulozą dostępne są jedynie za okazaniem recepty.
Lekarz weterynarii może przepisać również środki przeczyszczające stymulujące wzrost siły perystaltyki jelit. Farmaceutyki są bardzo skuteczne w leczeniu zaparć, jednakże zbyt częste ich stosowanie może kolidować z pracą jelita grubego.

  • Zatwardzenie u psa - profilaktyka

Nie od dzisiaj wiadomo, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu schorzeń, aniżeli je później leczyć. Dotyczy to również problemu nawracających i przewlekłych zaparć. Zatwardzenie u psa powstaje na skutek zaniedbań i nieprawidłowej opieki nad zwierzęciem. Jeżeli chcemy, aby nasze zwierzę przez długi czas pozostawało w dobrym zdrowiu należy zapewnić mu regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowaną dietę i przede wszystkim stały dostęp do czystej wody. W razie potrzeby możemy dodać do pożywienia małe ilości błonnika, który wspomaga prawidłowy metabolizm. Innym sposobem na utrzymanie prawidłowego metabolizmu jest dodawanie środków przeczyszczających do spożywanego pokarmu. Weterynarz wskaże nam środki, których działanie nie zaburzy pracy organizmu i nie wpłynie na naturalne procesy. Powszechnie stosowanymi środkami przeczyszczającymi są również nieprzetworzone otręby pszenne.

Olej mineralny, który przybiera postać smaru, ułatwia przejście twardego stolca poprzez kanału odbytu. Niemniej olej mineralny nie jest zalecany przez lekarzy weterynarii, gdyż zaburza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Codzienne lub częste stosowanie oleju mineralnego może powodować niedobory witamin w organizmie.

Tagi artykułu: