Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Zdrowie i choroby Golden retrieverów

Golden retrievery podobnie jak inne psy myśliwskie należą do ras zdrowych i raczej odpornych. Niestety paradoksalnie rasie zaszkodziła jej popularność…

Golden retrievery mogą cierpieć na choroby, które są genetycznie uwarunkowane. Przede wszystkim są to schorzenia oczu, takie jak: katarakta (zaćma), schorzenia siatkówki, lipidoza rogówki, podwinięcie (entropiom, entropion, entropia) lub wywinięcie (ektropium, ektropion, ektropia) powieki, dystrofia rógówki lub jaskra.

W wyniku wywinięcia powieki oka na zewnątrz jest światłowstręt i kurczowe zamykanie powieki. Może to z kolei prowadzić do stanu zapalnego rogówki i spojówek. Zarówno entropia, jak i ektropia wymagają leczenia operacyjnego. Zaćma jest chorobą przewlekłą, która rozwija się latami. Mimo wielu badań nie ustalono dokładnych przyczyn tego schorzenia. Pierwsze objawy pojawiają się między pierwszym, a siódmym rokiem życia. Natomiast dystrofia rogówki zaczyna się od złogów w rogówce (spowodowana nieprawidłowym odkładaniem się lipidów). Może pojawiać się w różnym okresie życia psa.

Jakie jest zdrowie Golden retrievera?

Jeśli chodzi o schorzenia kości i stawów, to mogą chorować na dysplazję stawu łokciowego lub biodrowego, stany zapalne kości, zapalenie kości, więzadeł i stawów, a także na pęknięcie stawu kolanowego. Dysplazja stawu biodrowego (Hip Dysplasia) jest najgroźniejszą chorobą, na którą cierpią Golden Retrievery i polega na niezgodnym z normą rozwojem stawów biodrowych: główki kości udowej i panewki miednicy. Jeśli schorzenie jest ostre pies zaczyna kuleć i odczuwać uciążliwy ból. Dysplazję można zauważyć na zdjęciu rentgenowskim już u ośmiotygodniowego szczeniaka. Takie zdjęcie wykonuje się pod ogólną narkozą, ponieważ mięśnie muszą być zupełnie rozluźnione. Wyróżnia się pięć klas, jakimi charakteryzuje się tę chorobę:

  • A - stawy biodrowe normalne
  • B - Stawy biodrowe prawie normalne
  • C - dysplazja nieznaczna
  • D - dysplazja częściowa (ograniczona)
  • E - dysplazja ciężka

Niestety jest to choroba nieuleczalna. Znane są sposoby na łagodzenie objawów (ograniczenie ruchu, niskokaloryczna dieta, wizyty u weterynarza, który ustali program długofalowego leczenia), jednak jedyną metodą jest wstawienie sztucznego stawu biodrowego. Kupując psa z renomowanej hodowli można, a nawet powinno się zapytać o wyniki badań na dysplazję. Wyliczono prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji u szczeniąt. Jeśli oboje rodzice nie cierpią na to schorzenie, to prawdopodobieństwo wynosi 24-37,5%, jeśli jedno z rodziców ma dysplazję – 44,7-50%, a jeśli obydwoje rodziców chorują prawdopodobieństwo może wynosić nawet 93%! Jednak dysplazja nie jest tylko i wyłącznie chorobą dziedziczną. Wpływ na zachorowanie psa może mieć także jego dieta. Zarówno ciężarnej suce, jak i szczeniakom należy podawać wapń w prawidłowym stosunku do fosforu, witamin i mikroelementów. Terapeutyczną rolę może spełnia także odpowiednia dawka ruchu. Golden retrievery mogą także cierpieć na dysplazję stawu łokciowego. W strukturze chrząstki lub kości łokcia występuje wada, która może być jedno- lub dwustronna.


  • Golden retrievery

  • Golden retriever

  • Golden retrievery

Psy mogą cierpieć na skręt żołądka na skutek, którego dojście do żołądka zostaje zamknięte, a piec bezskutecznie próbuje zwymiotować. Jeśli zauważymy coś takiego musimy jak najszybciej zawieźć go do weterynarza. W przeciwnym razie pies może umrzeć w ciągu kilku godzin. Aby temu zapobiegać należy dzielić jego dzienną dawkę żywieniową na dwie porcje, starannie zwilżać sucha karmę i zapewniać mu odpoczynek po posiłku.

Co jeszcze wiemy na temat zdrowia Golden retrievera

Psy tej rasy mogą cierpieć na schorzenia skóry, które także mogą być uwarunkowane genetycznie. Są to: atopowe zapalenie skóry czy egzema. Golden retrievery mają skłonności do alergii. Mogą mieć także problemy z układem nerwowym. Częste są choroby układu trawiennego: stany zapalne jelit, wzdęcia, biegunki spowodowane schorzeniami trzustki, a więc nietolerancją pokarmową lub niedoczynnością. Genetycznie uwarunkowane są także choroby układu mięśniowego, czyli miopatie i dystrofie mięśniowe powodujące stopniowy zanik mięśni.

Jak każdy pies o ciężkich i zwisających uszach może mieć problemy z przewodem słuchowym. Często występują zapalania ucha wewnętrznego i zewnętrznego. Także jego zamiłowanie do kąpieli nie pomaga w dbaniu o higienę ucha. Starzejące się Golden Retrievery mogą cierpieć na głuchotę, która może być chorobą dziedziczną. Kontrolowanie stanu uszu swojego psa musisz włączyć do swoich codziennych obowiązków.

Czy rośliny mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Golden retreievera?

Znane są trujące rośliny, które mogą poważnie zaszkodzić psu. Chryzantema (doniczkowa i pajęcza), moruska, złocień moruna oraz fikus powodują wysypkę. Rośliny, które zawierają toksyczne szczawiany i mogą spowodować podrażnienie błon śluzowych to: winorośl, monstera dziurkowana, filodendron, ksantosoma żółtosocza, winobluszcz japoński, epipremium i difenbachia.

Po każdym szczepieniu należy unikać kontaktów z innymi zwierzętami, przez co najmniej 3-4 dni. Absolutnie nie możemy podawać psu środków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi, a więc Paracetamolu, Apapu, Ibupromu czy Ibuprofenu.

Dbajmy o zdrowie Golden retrievera. Aby nasz pupil był zdrowy należy dbać o jego prawidłową dietę dobraną odpowiednio do wieku i aktywności psa. Powinniśmy niezwłocznie zgłaszać się do weterynarza, gdy tylko zauważymy zachowanie, które nas zaniepokoi, jak na przykład utrzymujące się wymioty lub biegunka.

Tagi artykułu: