Udostępnij ten artykuł.

Zmysły u psa

Wiele osób zadaje sobie pytania, w jaki sposób zwierzęta odbierają pewne sygnały ze świata zewnętrznego, jakie są zmysły u psa, oraz jaka jest ich wrażliwość na bodźce. Odpowiedź na powyższe pytania z całą pewnością nie jest prosta i jednoznaczna. Psy posiadają te same zmysły, co ludzie: widzą, słyszą, smakują, czują i dotykają. Niemniej jednak poziom ich zmysłów jest odmienny od poziomu zmysłów ludzi. Nie możemy, zatem utożsamiać odruchów zwierzęcia z zachowaniami człowieka. Poznajmy świat zmysłów u psa.

Zmysły u psa - zmysł wzroku

Powszechną jest opinia, jakoby psy postrzegały świat w dwóch barwach czerni i bieli. Nic bardziej mylnego. Niedawne badania wykazały, że gama kolorystyczna przypisana do czworonogów waha się od niebieskiego i zieleni do szarości i barw kremowych. Do owej tonacji należy wpisać również barwę czarną i białą. Warto zaznaczyć, że zwierzęta mają bardzo małą umiejętność widzenia barw kontrastowych. Niektóre kolory mogą działać na nie niezwykle deprymująco. Niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach ataku psów na osoby, których ubrania przybierały barwę pomarańczową, wściekle żółtą, bądź fioletową.
Szacuje się, że ludzie mogą odróżniać od siedmiu do nawet dziesięciu milionów barw. Mimo wszystko to właśnie psy mają większe możliwości spostrzeżenia przedmiotu, bądź zwierzęcia pozostającego w znacznej odległości od nich. Ich pole widzenia w nocy jest zazwyczaj lepsze od naszej wizji. Psy posiadają specjalną warstwę naoczną nazywaną lucidum tapetum, która odbija światło z powrotem do komórek receptorowych oka, co nie tylko zwiększa widzenie zwierzęcia w nocy, ale daje mu także upiorny wygląd. Zapewne wiele razy się zastanawialiśmy, dlaczego oczy zwierzęcia błyszczą nocną porą i można je dostrzec nawet z daleka.

zmysł wzroku u psa - oko psa

Zmysły u psa - Zmysł słuchu

Kiedy słyszymy, że pies szczeka w środku nocy, nie powinniśmy przyjmować za pewnik, że czyni to z powodu samotności i tęsknoty. Bardzo często psy wychwytują dźwięki, które są niesłyszalne ludzkim uchem. Ucho psa jest zbudowane w taki sposób, że może przechwytywać większość dźwięków z otoczenia. Aby zebrać więcej dostępnych fal dźwiękowych psy mają 15 różnych mięśni, które poruszają uszy we wszystkich kierunkach. Postawienie uszu u zwierzęcia świadczy o przyjęciu postawy czujnej i nie jest jedynie pokazowe. Stojące uszy przechwytują znacznie więcej fal dźwiękowych, aniżeli te położone po sobie.

zmysł słuchu u psa ucho

Zmysły u psa - Zmysł dotyku

Psy mają dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Szczenięta rodzą się ze zmysłowych receptorami w pyskach po to, aby mogły odnaleźć swoje matki, zanim jeszcze otworzą oczy.  Dorosłe psy bardzo często przytulają się do swoich właścicieli. Możemy to zaobserwować za każdym razem, kiedy usiądziemy wygodnie na kanapie pies od razu zechce położyć się blisko nas tylko po to, aby poczuć ciepło naszego ciała.

Zmysły u psa - Zmysł powonienia

Powonienia u człowieka jest niepomiernie słabsze od powonienia zwierzęcia. Szacuje się, że zmysł węchu u psa jest 100.000 razy silniejszy niż u człowieka. Naukowcy uważają, że ludzie mają około czterdziestu milionów receptorów węchowych, co jest jednak wynikiem bardzo skąpym w porównaniu z dwoma miliardami receptorów występujących u przeciętnego czworonoga. To jest właśnie jeden z powodów, dla których psy są tak cenionymi tropicielami i znajdują zatrudnienie we wszystkich służbach publicznych i policji.
Psy używają zmysłu węchu jako narzędzia komunikacji - kiedy biegają po parku z nosem przy ziemi i węszą wszystko w zasięgu wzroku, stanowi to normalny objaw ciekawości i w żadnym razie nie powinniśmy zabraniać psu wykonywania tej rutynowej czynności.

zmysł powonienia u psa nos

Zmysły u psa - Zmysł smaku

Podobnie jak w przypadku ludzi, także u psów smak jest ściśle związany z węchem. Główną różnicą pomiędzy psami a ludźmi jest to, że ludzie nie zjedzą czegoś, co nieprzyjemnie pachnie, podczas gdy psy postąpią przeciwnie – im zapach jest wyrazistszy tym lepiej. Właściciele psów często mogą zauważyć, że ich zwierzęta nie delektują się jedzeniem. Wiele psów po prostu połyka pokarm i nie przywiązuje specjalnej wagi do jego smaku. Z tego też powodu psy często cierpią z powodu nadwagi, bądź nadmiernego łaknienia.

Tagi artykułu: