Udostępnij ten artykuł.

Zoofizjoterapia historia, cele i metody rehabilitacji

Czytając poniższy artykuł dowiesz się: Co to jest zoofizjoterapia, Jakie są metody fizjoterapii zwierząt, Kiedy powinno się rehabilitować zwierzęta.

 

Około 20 lat temu zwrócono uwagę na to, że skoro od wielu lat fizjoterapia przynosi pozytywne skutki w leczeniu ludzi, to można ją również zastosować u zwierząt. Tak powstała zoofizjoterapia, zwana także fizjoterapią zwierząt lub rehabilitacją medyczną zwierząt – nowa dziedzina medycyny weterynaryjnej. Obecnie fizjoterapię najczęściej stosuje się u psów i kotów, ale bywa także stosowana w przypadku leczenia innych zwierząt (koni, ptaków, królików itp.), także dzikich.

 

Zoofizjoterapia jest wciąż niedocenianą metodą leczenia zwierząt, a liczne badania dowodzą, że jest ona efektywna i ułatwia zwierzętom powrót do zdrowia. W wielu krajach jest to obowiązkowa dyscyplina nauczania na wydziałach weterynaryjnych. Od kilku lat także w Polsce weterynarze coraz częściej interesują się fizjoterapią zwierząt.

fizjoterapiia u psa

Metody fizjoterapii u zwierząt

Metody rehabilitacji weterynaryjnej mają na celu pomóc szybciej przywrócić sprawność zwierzęcia oraz poprawić komfort życia. Fizjoterapię najczęściej stosuje się u zwierząt ze złamaniami i urazami kończyn, a także z problemami neurologicznymi.

Fizjoterapia jest terapią, w której wykorzystuje się środki fizyczne, na przykład:

 • ruch (kinezyterapia);
 • masaż leczniczy;
 • wodę (hydroterapia);
 • temperaturę (ciepło, zimno);
 • prąd elektryczny (elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa);
 • fale dźwiękowe (ultrasonoterapia, fale uderzeniowe).

Oprócz tego fizjoterapeuta weterynaryjna posługuje się również ćwiczeniami, które poprawiają czynny zakres ruchomości, równowagę i koordynacje mięśni. W praktyce wykorzystuje się różne metody fizjoterapii, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia zwierzęcia. W fizjoterapii często wykorzystuje się różne techniki (manualne i instrumentalne), które w połączeniu z farmakoterapią i  innymi metodami terapeutycznymi (akupresura, kręgarstwo czy homeopatia) są skuteczne w leczeniu schorzeń aparatu ruchu u zwierząt. Program fizjoterapii ustalany jest zawsze indywidualnie.

 Co daje zoofizjoterapia?

Fizjoterapia weterynaryjna utrzymuje zwierzę w jak najlepszej kondycji. Redukuje zmęczenie i chroni przed powikłaniami. W zależności od przypadku, fizjoterapeuta pomaga zredukować ból towarzyszący złamaniom, zwichnięciom i urazom, a także pobudza i zwiększa napięcie mięśni. Ćwiczenia i masaże stosowane w fizjoterapii pomagają zrelaksować się, a także szybciej powrócić do dawnej sprawności.

Ruch jest podstawą do zachowania dobrej kondycji aparatu ruchu. Zoofizjoterapia korzystnie wpływa na cały narząd ruchu – na morfologię, fizjologię, metabolizm tkanek zaangażowanych w ruch. Podstawowym wskazaniem do fizjoterapii jest poprawa stanu zdrowia po zabiegu ortopedycznym lub neurologicznym. Fizjoterapię często stosuje się zarówno przed, jak i po zabiegu chirurgicznym. Bywa, że weterynarz zaleca fizjoterapię zwierzętom, które nie wymagają interwencji chirurgicznej, ale cierpią na zapalenia stawów lub ścięgien, zwichnięcia, bolesność mięśni. Rehabilitacja zwierząt zalecana jest również zwierzętom w starszym wieku lub otyłym.

Zoofizjoterapia historia, cele i metody rehabilitacji

zoofizjoterapia psa, fot. hawksmoorhydrotherapy.com

Czego możesz się spodziewać po zoofizjoterapii?

 • mniejszego bólu u zwierzęcia;
 • redukcji stanu zapalnego stawu lub ścięgien;
 • usprawnienia perfuzji krwi i odbudowy tkanki;
 • redukcji ograniczenia ruchowego i napięcia mięśniowego;
 • wzmocnienia odporności i siły mięśni;
 • poprawy w funkcjonowaniu;
 • zwiększenia objętości sercowo-oddechowej;
 • szybszego powrotu do zdrowia.

 

Rehabilitacja wszystkich zwierząt (nie tylko psów i kotów) jest trudna, gdyż zwierzę nie ma świadomości, że człowiek chce mu pomóc. Czuje się zagrożone, a przez to może być niespokojne, a nawet agresywne. Dlatego tak ważne jest, by rehabilitacja była wykonywana przez doświadczonego zoofizjoterapeutę, który zna psychikę zwierząt i wie, jak zachować się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Zabiegi fizjoterapii powinny być wykonywane przez certyfikowanego zoofizjoterapeutę lub weterynarza, który został przeszkolony w zakresie prowadzenia fizykoterapii.

Tagi artykułu: