Czytając poniższy artykuł dowiesz się: Co to jest zoofizjoterapia, Jakie są metody fizjoterapii zwierząt, Kiedy powinno się rehabilitować zwierzęta.
Około 20 lat temu zwrócono uwagę na to, że skoro od wielu lat fizjoterapia przynosi pozytywne skutki w leczeniu ludzi, to można ją również zastosować u zwierząt. Tak powstała zoofizjoterapia, zwana także fizjoterapią zwierząt lub rehabilitacją medyczną zwierząt – nowa dziedzina medycyny weterynaryjnej. Obecnie fizjoterapię najczęściej stosuje się u psów i kotów, ale bywa także stosowana w przypadku leczenia innych zwierząt (koni, ptaków, królików itp.), także dzikich.
Zoofizjoterapia jest wciąż niedocenianą metodą leczenia zwierząt, a liczne badania dowodzą, że jest ona efektywna i ułatwia zwierzętom powrót do zdrowia. W wielu krajach jest to obowiązkowa dyscyplina nauczania na wydziałach weterynaryjnych. Od kilku lat także w Polsce weterynarze coraz częściej interesują się fizjoterapią zwierząt.
Metody fizjoterapii u zwierząt
Metody rehabilitacji weterynaryjnej mają na celu pomóc szybciej przywrócić sprawność zwierzęcia oraz poprawić komfort życia. Fizjoterapię najczęściej stosuje się u zwierząt ze złamaniami i urazami kończyn, a także z problemami neurologicznymi.
Fizjoterapia jest terapią, w której wykorzystuje się środki fizyczne, na przykład:
- ruch (kinezyterapia);
- masaż leczniczy;
- wodę (hydroterapia);
- temperaturę (ciepło, zimno);
- prąd elektryczny (elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa);
- fale dźwiękowe (ultrasonoterapia, fale uderzeniowe).
Oprócz tego fizjoterapeuta weterynaryjna posługuje się również ćwiczeniami, które poprawiają czynny zakres ruchomości, równowagę i koordynacje mięśni. W praktyce wykorzystuje się różne metody fizjoterapii, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia zwierzęcia. W fizjoterapii często wykorzystuje się różne techniki (manualne i instrumentalne), które w połączeniu z farmakoterapią i innymi metodami terapeutycznymi (akupresura, kręgarstwo czy homeopatia) są skuteczne w leczeniu schorzeń aparatu ruchu u zwierząt. Program fizjoterapii ustalany jest zawsze indywidualnie.
Co daje zoofizjoterapia?
Fizjoterapia weterynaryjna utrzymuje zwierzę w jak najlepszej kondycji. Redukuje zmęczenie i chroni przed powikłaniami. W zależności od przypadku, fizjoterapeuta pomaga zredukować ból towarzyszący złamaniom, zwichnięciom i urazom, a także pobudza i zwiększa napięcie mięśni. Ćwiczenia i masaże stosowane w fizjoterapii pomagają zrelaksować się, a także szybciej powrócić do dawnej sprawności.
Ruch jest podstawą do zachowania dobrej kondycji aparatu ruchu. Zoofizjoterapia korzystnie wpływa na cały narząd ruchu – na morfologię, fizjologię, metabolizm tkanek zaangażowanych w ruch. Podstawowym wskazaniem do fizjoterapii jest poprawa stanu zdrowia po zabiegu ortopedycznym lub neurologicznym. Fizjoterapię często stosuje się zarówno przed, jak i po zabiegu chirurgicznym. Bywa, że weterynarz zaleca fizjoterapię zwierzętom, które nie wymagają interwencji chirurgicznej, ale cierpią na zapalenia stawów lub ścięgien, zwichnięcia, bolesność mięśni. Rehabilitacja zwierząt zalecana jest również zwierzętom w starszym wieku lub otyłym.
zoofizjoterapia psa, fot. hawksmoorhydrotherapy.com
Czego możesz się spodziewać po zoofizjoterapii?
- mniejszego bólu u zwierzęcia;
- redukcji stanu zapalnego stawu lub ścięgien;
- usprawnienia perfuzji krwi i odbudowy tkanki;
- redukcji ograniczenia ruchowego i napięcia mięśniowego;
- wzmocnienia odporności i siły mięśni;
- poprawy w funkcjonowaniu;
- zwiększenia objętości sercowo-oddechowej;
- szybszego powrotu do zdrowia.
Rehabilitacja wszystkich zwierząt (nie tylko psów i kotów) jest trudna, gdyż zwierzę nie ma świadomości, że człowiek chce mu pomóc. Czuje się zagrożone, a przez to może być niespokojne, a nawet agresywne. Dlatego tak ważne jest, by rehabilitacja była wykonywana przez doświadczonego zoofizjoterapeutę, który zna psychikę zwierząt i wie, jak zachować się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Zabiegi fizjoterapii powinny być wykonywane przez certyfikowanego zoofizjoterapeutę lub weterynarza, który został przeszkolony w zakresie prowadzenia fizykoterapii.