Udostępnij ten artykuł.

Zwierzęcy cmentarz Cimetiere des Chiens

     Cimetiere des Chiens to jeden z najstarszych i jednocześnie największych cmentarzy zwierzęcych w Europie. Nekropolia mieści się na wyspie Île des Ravageurs na Sekwanie w miejscowości Asnières-sur-Seine we Francji, w regionie Île-de-France. Cmentarz powstał w 1898 roku, kiedy władze miasta oświadczyły, że martwe zwierzęta nie mogą być po prostu wyrzucane do Sekwany i nałożyły na właścicieli obowiązek zakopywania czworonogów w ziemi. Grób musiał być oddalony od ludzkich siedzib o przynajmniej 100 metrów. Cmentarz des Chiens stanowił odpowiedź na potrzeby mieszkańców metropolii.
      Na cmentarzu pochowano dziesiątki tysięcy zwierząt. Większość z nich spoczywa tam anonimowo, podczas gdy inne są upamiętniane przez rzeźby i małe groby. Dziś można znaleźć tutaj około 3000 grobów. Największym zabytkiem cmentarza jest pomnik dzielnego psa Barry’ego – Bernardyna, który w XIX wieku pełnił funkcje psa ratowniczego i przez większość życia mieszkał w Wielkim Hospicjum świętego Bernarda w Szwajcarii. Czworonogowi przypisuje się uratowanie życia ok. 40 osobom.

     Jednym z najsłynniejszych czworonogów pochowanych na cmentarzu jest Rin Tin Tin – owczarek  niemiecki urodzony we Francji, jeden z pierwszych psów występujących w filmach (m.in. Man from Hell's River (1922), Where the North Begins (1923), Shadows of the North (1923), The Lighthouse by the Sea (1924), Clash of the Wolves (1925), The Night Cry (1926), While London Sleeps (1926) Hills of Kentucky (1927) i wiele innych). Pomniki sławnych psów są rzecz jasna najbardziej zdobne i wykonane z marmuru oraz granitu, niemniej odwiedzający mogą zobaczyć także wiele nagrobków anonimowych czworonogów, które wcale nie ustępują najpiękniejszym zabytkom. Niektóre mają bardzo oryginalne ozdoby.   Przykładowo, na nagrobku Arry znajduje się globus wypełniony piłkami tenisowymi – prawdopodobnie ulubionymi zabawkami psiaka.

Pomnik sławnego bernardyna Barrego

Pomnik sławnego bernardyna Barrego na cmentarzu Cimetiere des Chiens

      Najbardziej interesujące wydają się jednak napisy na nagrobkach, które mogą być niekiedy bardzo wzruszające: „Oszukany przez ludzi, ale nigdy przez mojego psa", „Pogrążeni w smutku, kochający właściciele”. Każdy nagrobek kryje za sobą pewną historię.

     Cmentarz znajduje się w Asnières-sur-Seine, na przedmieściach Paryża i można dostać się tam metrem. Przed wejściem należy uiścić niewielką opłatę.

Pomnik psa na cmentarzu Cimetiere des Chiens

Pomnik psa na cmentarzu Cimetiere des Chien

cimetière des chiens, cimetiere des chiens, cimetière des chiens cmentarz, cmentarz dla zwierzaków we francji, cmentarz dla zwierząt, cmentarz dla zwierząt we francji, cmentarz sławnych psów, cmentarz sławnych pupili, gdzie jest pochowany rin tin tin, gdzie są pochowane sławne psy, jak nazywa się cmentarz sławnych psów, kiedy powstał cemntarz des chiens, najstarszy cmentarz dla zwierząt, największy cmentarz dla zwierząt, największy cmentarz zwierzęcy w europie, pomnik psa barrego, pomniki sławnych psów, rin tin tin, sławny cmentarz dla zwierząt, sławny cmentarz dla zwierząt w europie, zwierzęcy cmentarz, zwierzęcy cmentarz cimetiere des chiens, najstarszy i największy cmentarz dla zwierząt,

Tagi artykułu: