Udostępnij ten artykuł.

Żywienie Berneńskiego psa pasterskiego

Żywienie Berneńskiego psa pasterskiego odgrywa bez wątpienia jedną z ważniejszych ról w ogólnym procesie rozwojowym osobników wywodzących się spośród tej rasy. Popularny Berneński pies pasterski jest psem dość pokaźnych rozmiarów gdzie średnia wagi dosyć często przekraczać będzie 50kg.

Zależnie od wieku psa stosować będziemy inną częstotliwość karmienia naszego czworonoga i tak w przypadku:

  1. młodego osobnika liczącego sobie wiek do ok. 3 miesiąca życia, karmę będziemy podawać 4 razy dziennie.
  2. W przypadku berneńczyka, który ukończył 3 miesiące a nie skończył jeszcze pół roku życia karmę podajemy 3 razy dziennie.
  3. Osobnikom, które ukończyły półroczny okres rozwoju karmę podajemy dwa razy dziennie.

Tego rodzaju cykl karmienia psa związany jest z jego wielkością (58-70cm.) i podatnością na możliwość wystąpienia dolegliwości związanych ze skrętem żołądka. Szczególnie istotne znaczenie w przypadku tej rasy ma początkowy okres rozwoju młodego szczeniaka. Dostarczając mu odpowiednio zbilansowanej karmy mamy bezpośredni wpływ na jego prawidłowy rozwój. Ważne jest także zapewnienie psu, co najmniej dwu godzinnej przerwy po każdym posiłku.

Chcąc zostać właścicielem psa Berneński pies pasterski powinniśmy się nastawić na nieco znaczniejsze wydatki, nie jest to bowiem odmiana psa która zadowoli się podanymi odpadkami ze stołu swego opiekuna. Co więcej tego rodzaju żywienie jest wielce niewskazane w przypadku tej rasy. W przygotowywanym dla siebie pokarmie człowiek używa wielu przypraw niekoniecznie smakujących psu a nawet czasami mało korzystnie wpływających na jego organizm. Doskonałym wyjściem z tej sytuacji będzie zastosowanie suchej karmy, odpowiednio wzbogacanej dodatkiem witaminowo-mineralnym. Nie należy jednak zbyt mocno przyzwyczajać psa tylko i wyłącznie do tego rodzaju pokarmu. Wskazane jest zmienianie suchej karmy na karmę wilgotną. Można ją także naprzemiennie mieszać z mięsem gotowanym lub surowym.

Korzystnym rozwiązaniem może okazać się przygotowanie pokarmu przez nas samych. Taki pokarm powinien zawierać kaszę lub ryż, w których to będą znajdowały się warzywa. Dobrze by było, aby ilość racji żywnościowej i dodatki witamin zawarte w karmie przez nas przygotowanej uzgodnione były z lekarzem weterynarii.


  • Berneński pies pasterski

  • Berneński pies pasterski

Należy pamiętać także, że wielce niewskazane jest podawanie psu słodyczy. Zbyt nadmierne spożywanie ich w jakiejkolwiek postaci może doprowadzić do problemów z trawieniem pokarmu jak też podrażnień skórnych w postaci egzemy. Chcąc uszczęśliwić naszego pupila prawdziwym rarytasem, jakim są kości w jego oczach, pamiętajmy o zachowaniu umiaru w ich podawaniu naszemu psu. Nazbyt duża ilość kości może być przyczyną zaburzeń żołądkowych pod postacią wzdęć i zaparć.

Pamiętajmy, że najlepszą oceną podawanej naszemu czworonogowi karmy będzie jego pusta po karmieniu miska.

Tagi artykułu: