Udostępnij ten artykuł.

Żywienie border collie, jaka dieta jest najlepsza dla border collie?

Żywienie Border collie. Jaka dieta jest najlepsza dla border collie? W jaki sposób karmić bordera? Czy surowa karma jest najlepszym rozwiązaniem dla BC? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Praktyka hodowlana wykazuje, że najlepszym modelem żywieniowym dla border collie jest dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food – odpowiednie biologicznie surowe jedzenie), która może być stosowana u psów w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że psy, które przez większą część życia spożywały głównie karmę suchą, mogą mieć początkowo problemy z przestawieniem się na inny sposób żywienia – wystarczy jednak odrobina cierpliwości, aby pies przywykł do nowej diety. 

Żywienie border collie – dieta BARF

Opiekunowie borderów bardzo chwalą sobie ten sposób żywienia, zauważając, że po kilku tygodniach stosowania diety border collie mają widocznie lepszą kondycję (pamiętajmy, że border collie to psy bardzo energiczne), większą odporność na choroby i bardziej błyszczącą sierść. 
Podstawą diety BARF jest karmienie psa wyłącznie surowym jedzeniem, czyli pożywieniem najbardziej zbliżonym do tego, jakie pies zjadałoby w warunkach naturalnych. Składniki diety powinny stanowić odzwierciedleni rodzajów, zróżnicowania oraz proporcji naturalnej diety przodków współczesnych czworonogów.
Żywienie border collie surowym pokarmem ma bardzo dużo zalet i pozwala dostarczyć organizmowi witaminy, minerały i dobre kwasy tłuszczowe. Co więcej naturalne pożywienie jest wolne (przynajmniej w teorii) od sztucznych dodatków, barwników, konserwantów, ulepszaczy smakowych oraz – co bodaj najważniejsze – produktów zbożowych, które nie są naturalnym pokarmem psa i mogą prowadzić do licznych schorzeń i zaburzeń poziomu cukru we krwi. Surowe jedzenie zawiera także odpowiednie ilości enzymów, przeciwutleniaczy oraz bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

pies rasy border collie blue merle

Jak stosować dietę BARF?

Stosując dietę BARF w żywieniu border collie, powinniśmy pamiętać o zachowaniu idealnych proporcji między konkretnymi grupami pożywienia. Jeżeli podajemy surowe kości, musimy zachować szczególną czujność i zadbać o to, aby pies nie udławił się nimi. Proporcje pożywienia powinny wynosić odpowiednio:

- surowe kości i mięso - 60%

- warzywa - 15%

- podroby - 10%

- surowe dodatki (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg itp.) - 10%

- owoce - 5%

Warzyw i owoców nie podajemy w całości; przed podaniem powinny zostać zmiksowane, ponieważ układ pokarmowy czworonoga nie jest przystosowany do trawienia ich w całości. Pamiętajmy, że owoce i warzywa muszą przypominać zawartość żołądka zwierzęcia roślinożernego, które byłoby w naturalnych warunkach ofiarą naszego psa. Zmiksowana zielenina oraz sok z łatwością ulegają strawieniu, zaś zawarty w nich błonnik wpływa korzystnie na funkcjonowanie jelita grubego.

Ograniczenia w diecie BARF

Dieta BARF ma jednak pewne ograniczenia. Pierwszym podstawowym zakazem jest niekarmienie psa ugotowanymi kośćmi, kośćmi bardzo twardymi lub pochodzącymi od starych zwierząt. Jeżeli chodzi o warzywa, absolutnie nie możemy podawać cebuli i z umiarem  raczyć czworonoga kapustą, brokułami, kalafiorem, rzodkiewką oraz chrzanem. Nadmierne ilości surowej fasoli oraz grochu i ziemniaków prowadzą rozstroju żołądka, dlatego ich ilość w diecie również powinna być ograniczona.  Pozostałe warzywa są dozwolone.

Na co uważać?

Podając surowe całe kości szczeniętom, psom starszym i chorym, należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie musimy, najlepiej w ogóle wyeliminować kości z diety, lub podawać je zmielone. Psy w mocno zaawansowanym wieku bądź mające silne tendencje do zaparć mogą zamiast kości spożywać produkty mleczne oraz ziarno sezamowe – dobre źródło wapnia.

Korzyści dla zdrowia BC

Dieta BARF ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną naszego borderka. Już kilka tygodni po zmianie modelu żywieniowego można zaobserwować ustąpienie wielu przypadłości zdrowotnych i zmian skórnych. Border collie żywiony w naturalny sposób ma więcej energii, skóra staje się zdrowsza, sierść nabiera wspaniałego wyglądu, a linienie wydaje się mniej kłopotliwe. Co więcej poprawia się także stan uzębienia, a z psiego pyska nie wydziela się już tak nieprzyjemny zapach jak wcześniej. Poszczególne składniki diety pomagają wyeliminować istniejące stany zapalne oraz zapobiec powstawaniu infekcji. Ustępują także dolegliwości alergiczne.

Żywienie border collie, jaka dieta jest najlepsza dla border collie

A może jednak karma gotowa…

Wielu właścicieli psów uznaje, że karma sucha jest najlepszym pożywieniem dla psów. Producenci zapewniają, że suche ziarna zawierają kompleksową dawkę witamin i składników mineralnych. Warto jednak zauważyć, że energia, której dostarcza sucha karma – zwłaszcza ta wątpliwego, marketowego pochodzenia – często z węglowodanów. W diecie BARF energia pochodzi natomiast z białek i tłuszczy.

Domowe gotowane jedzenie ma z kolei tę wadę, że w czasie gotowania wytrącają się cenne składniki odżywcze oraz zachodzą niekorzystne reakcje między składnikami pokarmowymi. W diecie BARF składniki odżywcze zostają natomiast zachowane w niezmienionej formie.

Oczywiście, aby nie pozostać stronniczymi, musimy przyznać, że dieta BARF również ma swoje minusy. Jednym z nich jest dłuższy czas przygotowywania posiłków – koniec końców musimy poćwiartować mięso, zmiksować warzywa i zadbać o prawidłowe proporcje między kolejnymi grupami pokarmowymi. Po jedzeniu konieczne jest niekiedy wyczyszczenie czworonoga i okolic miski – surowe jedzenie brudzi o wiele bardziej niż sucha karma. Jeżeli jednak pokonamy lenistwo, wszystko pozostaje w zasięgu naszych rąk!

Zapraszamy do przedstawienie swoich propozycji żywienia border collie na border collie forum

Żywienie border collie, jaka dieta jest najlepsza dla border collie, Żywienie border collie, jaka dieta jest najlepsza dla border collie

Tagi artykułu: