Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Żywienie bulteriera

Czytając poniższy artykuł dowiesz się:

✔ Jakie są zasady prawidłowego żywienia bulteriera.

✔ Dlaczego bulterierowi może nie smakować posiłek.

✔ Czy dla psa lepsza jest gotowa karma ze sklepu czy domowe posiłki.

✔ Co jest neofilia i neofobia i jaki to ma związek z żywieniem psa.

✔ Co zrobić, by zachęcić psa do zjedzenia nowego pokarmu.

 

Prawidłowa opieka nad bulterierem polega na zapewnieniu mu odpowiednich warunków życia, troskliwej pielęgnacji i stosowania odpowiedniej diety. Żywienie bulteriera ma istotne znaczenie dla zdrowia i rozwoju psa. Dobre gotowe mieszanki pokarmów pokrywają zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Karmienie bulteriera zarówno suchymi, jak i mokrymi karmami jest wygodne dla właściciela i teoretycznie dobre dla psa. Należy jednak pamiętać, że pies powinien mieć w miarę możliwości urozmaiconą dietę i obok suchych karm dostawać do jedzenia także inne posiłki, gotowane przez właściciela. Ponadto należy zwracać uwagę na jakość poszczególnych karm. Wiele z nich zawiera konserwanty, szkodliwe dla zdrowia psa.

Żywienie bulteriera

Najważniejsze informacje o prawidłowym żywieniu bulterierów

 • Bull terrier jest zwierzęciem wszystkożernym, a to oznacza, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje zarówno mięsa, jak i produktów roślinnych.
 • Dieta dla bulteriera powinna być zróżnicowana.
 • Bullterier powinien jeść w stałych porach.
 • Dla prawidłowego rozwoju psa niezbędne są 1-2 pełnowartościowe posiłki na dobę.
 • Nie można przekarmiać psa, ani też go nie dokarmiać. Bulteriery mają tendencję do nadwagi.
 • Inne zapotrzebowanie na pokarm występuje u szczeniąt, a inne u dorosłych psów oraz suk ciężarnych i w laktacji.
 • Proporcje pożywienia w misce dorosłego psa – 30 % wysokiej jakości mięso lub okresowo ryba, 30% surowe owoce i warzywa (np.: marchew, buraki), 30% produkty bogate w węglowodany (np.: rozgotowane ryż, makaron, kasza kukurydziana)
 • Szczeniaka w miarę możliwości powinno się karmić jak najczęściej świeżym, domowym jedzeniem (drobno posiekanymi lub zmielonymi mieszankami gotowanych mięsa, kasz i warzyw). Pomiędzy 4 a 6 miesiącem można wprowadzać gotowe produkty.
 • Szczenię do 3 miesiąca może dostawać pożywienie nawet 4-5 razy na dobę. Po ukończeniu 3-4 miesiąca redukuje się ilość posiłków do 2-3, a po ukończeniu roku pies powinien zjadać 1-2 posiłki dziennie. Bulterier podczas jednego posiłku powinien najadać się do syta.
 • Posiłki powinny być świeże, lepsze zimne niż ciepłe.
 • Bullterriery mają skłonność do alergii pokarmowych i dolegliwości żołądkowych.
 • Powinno się unikać dokarmiania psa między posiłkami, serwując mu resztki z obiadu czy słodycze
 • Pies powinien mieć zawsze pełną miskę świeżej wody.

Smakuje czy nie smakuje?

Żywienie bulterierów może dostarczać problemów, zwłaszcza wtedy, gdy pies zaczyna mieć opory ze zjadaniem określonych pokarmów. Żywiąc bulteriera należy mieć na uwadze to, że pies wybierając swoją ulubioną karmę, polega na zmyśle oceny pożywienia. Najczęściej wybiera to pożywienie, które mu najbardziej smakuje. Jeżeli przyzwyczaisz go od małego, że sucha karma dla bulteriera danej marki to jego jedyne pożywienie, to prawdopodobnie nie będzie stawiał oporu i ze smakiem będzie zajadał to, czym go żywisz. Jednak, kiedy będziesz chciał wprowadzić mu do diety nowy pokarm, pies może stawiać opory. Może się okazać, że kupiona w super okazyjnej cenie karma dla psów nie będzie smakować. Dlaczego?

Co jest neofilia i neofobia?

Neofilia to chęć przyjmowania pożywienia, które dotąd nie pojawiało się w diecie. Z kolei neofobia objawia się odmową przyjmowania nowego pokarmu. Zarówno niechęć, jak i nadmierna chęć do próbowania nowych pokarmów nie jest dobra dla zdrowia psa. W przypadku neofili zwierzę może jeść zbyt łapczywie i przejadać się. Z kolei w przypadku neofobii pies całkowicie odmawia spożycia nowej karmy.

Bardzo często producenci karm dla psów deklarują, że ich produkty są smaczne dla zwierząt. Należy tylko pamiętać, że to, czy dane pożywienie będzie smaczne dla bulteriera, zależy od  następujących czynników:

 • wiek,
 • płeć,
 • indywidualne upodobania,
 • środowisko życia (dom, właściciel, tryb życia),
 • właściwości samej karmy (smak, zapach, kształt, tekstura i skład),
 • doświadczenia z przeszłości (dane pożywienie może psu nasuwać określone skojarzenia, nie zawsze przyjemne)
 • stan zdrowia

żywienie bulteriera

Co decyduje o tym, że bulterierowi smakuje posiłek?

Jeżeli podajesz swojemu bulterierowi posiłek, pies najpierw ocenia, czy jest on zdatny do jedzenia kierując się węchem, następnie smakiem i na końcu wrażeniami po przełknięciu. Jeżeli pies uznaje, że zapach, temperatura, smak i konsystencja posiłku są dla niego odpowiednie – karma mu smakuje i nie będzie miał oporów, by ją zjadać. Szczególną rolę w akceptacji karmy odgrywa jej zapach. Psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Dlatego producenci karm dla psów zwracają uwagę, by ich produkty wydzielały aromaty atrakcyjne dla zwierząt. Nierzadko sucha karma dla bulteriera zawiera sztuczne substancje o określonych zapachach, które wydają się psom atrakcyjne (np. „zapach mięsa”).

Bulterier ocenia także wrażenia smakowe po zjedzeniu pożywienia. Psy rozróżniają 5 typów smaków: słony, kwaśny, słodki, gorzki i tzw. umami. Dla psa najbardziej atrakcyjne są smaki słodkie i tzw. mięsne, z kolei najmniej atrakcyjne są smaki kwaśne i gorzkie. Gorzki smak może sugerować psu, że w pożywieniu znajdują się szkodliwe substancje. Choć bulteriery lubią słodycze i owoce (zwłaszcza suki), to jednak należy ograniczać ich nadmiar w diecie. I znów, producenci karm dla psów dodają substancje wzmacniające smak, które potęgują u psa wrażenie „mięsnego smaku”.

Pies ocenia nie tylko smak i zapach, ale także kształt i wielkość pokarmu. Producenci karm zwracają uwagę, by pies mógł z łatwością uchwycić, pogryź i przełknąć pokarm. Zarówno zbyt duże kawałki, jak i zbyt małe mogą zniechęcać psa do jedzenia danego pokarmu. Istotne jest  także to, by tekstura pokarmu była dostosowana do siły szczęk bulteriera. Jeżeli pies będzie miał trudności z pogryzieniem pokarmu, także może go to zniechęć do danej karmy.

Dlaczego tak ważne jest różnorodne żywienie bulteriera?

Unikanie nowych pokarmów, czyli neofobia występuje częściowo u psów, które od urodzenia miały słabo urozmaiconą dietę. Niechęć psa do nowości żywieniowych wynika zazwyczaj z obawy przed szkodliwością nowej karmy. Skoro wcześniej jadł wciąż tę samą karmę, dostarczała mu niezbędnych składników i ją lubił, to nie chce ryzykować zjedzenia nowej karmy, gdyż może ona nie być tak smaczna i zdrowa jak stara. Co więcej, psy które od urodzenia żywią się jedną karmą, mogą odmówić zjedzenia nowej, nawet wtedy gdy będą skazane na głód.

żywienie bulteriera - trzy gatunki suchej karmy dla bulteriera

Jeżeli dieta psa od urodzenia jest mocno zróżnicowana, karmisz go różnymi produktami, z czasem u psa może wykształcić się chęć do próbowania nowych smaków, ale także określone preferencje  smakowe. Po prostu, jedne posiłki będą mu smakować, a inne nie. Łatwo zauważysz, co nie smakuje twojemu psu, gdyż zwyczajnie odmówi jedzenia. Niektóre bulteriery nie tolerują nowych pokarmów, inne ze smakiem zajadają wszelkie nowości. O ile na co dzień dieta psa jest raczej pełnowartościowa, to nie ma powodów do niepokoju. Tak naprawdę to trudno wymagać od psa, by lubił wszystko, czym go karmisz. Pies, tak samo jak człowiek, ma prawo mieć swoje ulubione dania. Zazwyczaj chętniej zjada pokarmy, których smak kojarzy mu się ze „smakami dzieciństwa”.  Mając na uwadze zdrowy rozwój psa, korzystniejsze jednak jest to, by żywienie bullterriera było różnorodne. Urozmaicona dieta zapewnia lepszą równowagę pokarmową.

Jak zachęcić bulteriera do nowych smaków?

Co możesz zrobić, by Twój pies lubił smakować nowości? Przede wszystkim staraj się, by od urodzenia jego dieta była urozmaicona. Jeżeli zauważysz, że pies nie chce jeść nowej karmy, to wprowadzaj mu ją do diety powoli. Stopniowo zapoznawaj z zapachem i smakiem. Na początek do starej karmy dodawaj niewielkie ilości nowej. Z czasem zmieniaj proporcje, czyli dodawaj coraz więcej nowej karmy. Bardzo prawdopodobne jest, że po kilku dniach pies zaakceptuje nową karmę. Czasami zmiana diety bez oporu psa może trwać nawet kilka tygodni.

W normalnych warunkach, zmiana karmy ani diety, nie jest konieczna. Czasem jednak możesz dojść do wniosku, że dotychczasowa karma i żywienie bulteriera są nieodpowiednie dla psa. Na przykład z powodu braku ważnych dla zdrowia składników lub nadmiaru sztucznych substancji. Inna kwestia to taka, że zmiana diety może być konieczna ze względu na stan zdrowia psa. Niektóre bulteriery, ze względu na problemy zdrowotne, muszą być na specjalnej diecie. Stosowanie diety leczniczej, to prawdziwe wyzwanie dla właściciela bull terriera, gdyż bardzo często trzeba psu podawać pożywienie, które ma niskie walory smakowe, i choć zdrowe, jest niesmaczne.

Pamiętaj, że:

 • wrażliwość na smaki spada wraz z wiekiem (szczenięta mocniej odczuwają smaki niż dorosłe psy),
 • niektóre schorzenia wpływają na zmysł smaku (niczym niewytłumaczone odmawianie zjedzenia dotąd lubianego pokarmu, może oznaczać, że pies jest chory, np. na cukrzycę.)
 • niektóre leki, zmiana otoczenia, trybu życia, mogą zmienić preferencje smakowe psa.

Tagi artykułu: