Udostępnij ten artykuł.

Żywienie Czarnego Teriera Rosyjskiego

Rosyjski Terier i jego żywienie

Czarne Teriery Rosyjskie rosną bardzo szybko i intensywnie. Szczenięta rodzą się z wagą około 50 dag i przybierają w ciągu roku średnio 45-60 kilogramów. Po roku psy mierzą ok. 66-78 centymetrów wysokości w kłębie. Szczenię przybiera na wadze ok. 1 kg tygodniowo. Dobrze odchowane może jednak rozwijać się nieco szybciej i szybciej przybierać na wadze. Ważne jednak, aby wzrost był systematyczny i poparty stosowaniem racjonalnej diety. Przyjmuje się, że waga po osiągnięciu pierwszego roku życia powinna być dziesięciokrotnie większa od wagi urodzeniowej.

Prawidłowe żywienie Czarnego Teriera Rosyjskiego stanowi klucz do sukcesu, niemniej nie możemy zapominać także o innych czynnikach warunkujących jego prawidłowy rozwój. Jednym z nich jest zapewnienie czworonogowi odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych. Dzięki fizycznej aktywności pies utrzyma szczupłą sylwetkę, zaś organizm ukształtuje silne mięśnie i tkankę łączną, które są niezbędne dla podtrzymania szkieletu w okresie intensywnego wzrostu. Przekarmianie psa do niczego nie prowadzi. Psy z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej są bardziej narażone na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych niż psy o prawidłowej wadze.

Czarny Terier Rosyjski – Posiłki

Zalecana kaloryczność pokarmu dla Czarnych Terierów wynosi standardowo 380 kcal/100 g.  Jeżeli zdecydujemy się wprowadzić do diety szczenięcia karmę suchą, która będzie stanowić jednocześnie podstawowy składnik jego diety, pamiętajmy, że ilość białka w niej zawarta powinna oscylować w granicach ok. 26%, tłuszczu – od 12% do 14%, a wapnia – od 0.7% do 1.2%. Aby mieć pewność, że dostarczamy organizmowi zwierzęcia odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych, warto zainwestować w karmę dedykowaną rasom dużym i bardzo dużym. Przejmując psa z hodowli, dowiadujemy się o jego preferencjach żywieniowych i typie pobieranego pokarmu. Większość hodowców karmi swoich podopiecznych karmami suchymi. Przed wydaniem szczenięcia nowemu właścicielowi hodowca jest zobowiązany do zorganizowania wyprawki, na którą składa się ulubiona karma pupila, jego zabawki i inne przydatne akcesoria. Karma wystarcza zazwyczaj na kilka dni, w czasie których właściciel ma czas na podjęcie decyzji odnośnie do preferowanego modelu żywieniowego.

Wszelkie urozmaicenia muszą być wprowadzane stopniowo. Karmę suchą powoli zastępujemy pokarmem mokrym, pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji. Dzięki temu unikniemy ryzyka wystąpienia sensacji żołądkowych.  Najlepszym rozwiązaniem jest podanie pierwszego dnia 75% karmy dotychczas stosowanej i 25% karmy nowej. Drugiego podajemy już 70% karmy „starej” i 30% karmy „nowej”.

Karmy suche mają wiele zalet. Największą z nich jest niewątpliwie zbilansowanie składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściciele nie muszą wprowadzać do jadłospisu preparatów witaminowych,  gdyż karma sucha realizuje w sposób kompleksowy zapotrzebowanie psa na minerały i witaminy. Jeżeli lekarz nie zaleci dodatkowej suplementacji, nie podejmujmy samodzielnych decyzji. Zbyt wysoki poziom wapnia we krwi przyspiesza bowiem proces przebudowywania kości, zaś nadmiar fosforu lub witaminy D może spowodować kulawiznę i zbyt szybki wzrost.

Każdy właściciel psa Teriera Rosyjskiego powinien wziąć do serca kilka złotych rad:

1) Nie łączyć karmy suchej z mokrą. Od czasu do czasu możemy podawać psu żółtka jajek, biały ser czy warzywa, jednak nie dodajmy do karmy mięsa.

2) Skonsultować się z weterynarzem w sprawie włączenia do diety psa środków wspomagających rozwój chrząstki stawowej.

3) Udostępnić dwie miski: jedną z wodą, drugą z jedzeniem. Pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

4) Nauczyć zwierzę jedzenia z podwyższenia.

5) Dzielić codzienną rację żywnościową na kilka porcji. Początkowo podawać jedzenie 4-5 razy dziennie i stopniową ograniczać tę liczbę. Po otrzymaniu porcji pies powinien mieć około 20 minut na jej skonsumowanie.

6) Szczelnie zamykać karmę, nie doprowadzać do jej wietrzenia.

Pies rasy Czarny Terier Rosyjski

Kilka słów o wodzie. Ilość wody, którą pies pije w ciągu dnia, stanowi jedną z podstawowych oznak zdrowia lub początku choroby. Aby sprawdzić czy zwierzę pije wystarczająca ilość wody w ciągu dnia, wystarczy uchwycić jego skórę na karku. Jeżeli skóra szybko powróci do stanu wyjściowego, nie będzie się marszczyć i nie straci elastyczności, wówczas mamy pewność, że organizm psa nie jest odwodniony.

Karma dla szczeniąt

Warto pamiętać, że pierwszy rok rozwoju szczenięcia jest bardzo burzliwy. Wyróżniamy cztery okresy rozwoju:

 • okres noworodkowy - pierwsze 2 tygodnie życia;
 • okres przejściowy - od 2 do 3 tygodnia życia;
 • okres socjalizacji - od 3 do 12 tygodnia życia;
 • okres młodzieńczy - od 3 do 12 miesięcy życia.

Kolejne etapy rozwoju szczeniat:

 • wiek juniora (od 12 do 18-24 m-ca);
 • wiek dojrzały (od 18-24 m-ca do 6 lat);
 • wiek seniora (powyżej 6 lat).

Producenci psiej karmy często podają na opakowaniach zalecenia odnośnie do wieku szczenięcia. Warto korzystać z tych uwag.

Żywienie Czarnego Teriera rosyjskiego w wieku dojrzałym

Czarny Terier Rosyjski osiąga wiek dojrzały w okolicach 18-24 miesiąca życia. W wiek senioralny wchodzi natomiast około szóstego roku życia. Właściciele czworonogów, które osiągnęły już 18 miesiąc życia, mogą wprowadzić do diety pupili karmę dla psów dorosłych. Warto przy tym pamiętać, aby podawać posiłki dwa razy dziennie. Pierwszy posiłek podajemy zawsze po porannym spacerze i odpoczynku. Bardzo istotne jest, aby zachować pewien odstęp czasowy między wejściem do domu i przygotowaniem pożywienia. Dzięki temu unikniemy skrętu żołądka, który powstaje na skutek zbyt intensywnego wysiłku. Drugi posiłek serwujemy wieczorem – również po odbyciu spaceru.
Jeżeli posiadamy psa rasy dużej lub bardzo dużej, musimy pamiętać o stałym kontrolowaniu jego wagi. W przypadku Czarnych Terierów Rosyjskich o nadwagę nietrudno - psy nie znają umiaru! Niestety, nadwaga może doprowadzić do rozwoju poważnych stanów chorobowych, a nade wszystko zwyrodnień stawowych. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych jest przypadłością typową dla dużych ras. Nawet psy o normalnej budowie ciała często zapadają na schorzenia dysplastyczne, a co dopiero czworonogi z nadwagą! Właściciele, nie przekarmiajcie swoich zwierząt!

O psach dorosłych słów kilka

Pies, który ukończył 18. miesiąc życia, wymienił już wszystkie zęby na stałe i osiągnął docelową wysokość w kłębie. Może się wydawać, że wejście w okres dojrzały, zamyka pewien etap życia czworonoga. Nieprawdą jest jednak, że organizm nadal się nie rozwija. Wręcz przeciwnie! Czworonóg mężnieje, co oznacza, że organizm wciąż się wzmacnia. Zwierzę nabiera masy mięśniowej, zaś jej psychika ciągle się kształtuje. Procesy rozwojowe zakończą się definitywnie około 36 miesiąca życia. W tym czasie właściciel powinien podawać psu wartościową karmę, która zawiera nie tylko niezbędne substancje odżywcze, ale także witaminy i mikroelementy. Nie da się ukryć, że optymalnym wyborem jest karma sucha w typie adult.

wa psy rasy Czarny Terier Rosyjski CTR

Pielęgnacja Czarnego Teriera

U Czarnych Terierów Rosyjskich zaobserwowano skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Aby uniknąć problemów z uzębieniem, warto profilaktycznie szczotkować żeby psów przy użyciu specjalnej szczotki i pasty. Dobrą alternatywą jest także podawanie specjalnych kości dostępnych w sklepach zoologicznych, które ścierają kamień nazębny. Psy bardzo chętnie z nich korzystają. Właściciele Terierów przestrzegają jednak, że psy mają tendencję do przemielania kości na wszelkie sposoby. Resztki z kostki przyczepiają się natomiast do sierści, a później bardzo ciężko je wyczesać.

Żywienie seniora Czarnego Teriera Rosyjskiego

Żywienie seniora wygląda nieco inaczej niż żywienie psa dorosłego. Psy, które osiągnęły wiek starczy, są mniej aktywne, zdecydowanie dłużej śpią i mają obniżone tempo przemiany materii. Warto przy tym zauważyć, że Czarne Teriery Rosyjskie wchodzą w okres starczy zdecydowanie szybciej aniżeli przedstawiciele ras małych i średnich i żyją przy tym nieco krócej (10-11 lat).

Pies senior powinien otrzymywać karmę dostosowaną do jego potrzeb i o stosunkowo niskiej zawartości kalorycznej. Najlepiej zatem sięgnąć po karmę suchą senior dedykowaną psom dużym i bardzo dużym. Jeżeli pies nie choruje i nie ma alergii pokarmowych, spokojnie możemy sięgnąć po karmę zoologiczną. Niektóre starsze psy wymagają jednak bardziej specjalistycznego żywienia – wraz z wiekiem można zaobserwować bowiem zmiany w funkcjonowaniu wielu narządów. U każdego starszego psa dochodzi do spowolnienia i osłabienia procesów trawienia i absorpcji w przewodzie pokarmowym. Psy w wieku senioralnym mogą cierpieć również na zaparcia, które stanowią wynikową spowolnionej pracy okrężnicy. Stare psy tracą również tkankę mięśniową na rzecz tkanki tłuszczowej – problem nadwagi jest powszechny u starych psów. Oprócz tego nie możemy zapominać o kamieniu nazębnym. Nieusuwany kamień prowadzi do wypadania zębów.

Główne zasady żywienia:

 • Posiłki rozdzielamy na trzy mniejsze porcje.
 • Z diety wykluczamy kości, które stanowią główną przyczynę zaparć.
 • Jeżeli psy mają problemy z zębami, wówczas namaczamy suchą karmę bezpośrednio przed podaniem zwierzęciu.
 • Podajemy karmę zawierającą duże ilości białka, wapnia i fosforu.

W karmie powinny się znajdować następujące pierwiastki: selen (chroni błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników tlenowych), cynk (niedobór sprzyja utracie masy ciała i osłabia apetyt), żelazo (zbyt mała podaż prowadzi do anemii i osłabienia organizmu). Warto pamiętać także o dostarczaniu witamin z grupy A, K i E, kwasów Omega-6 i Omega-3.

Czarny Terier Rosyjski – hodowle i inne przydatne linki znajdą Państwo na naszym forum.

Tagi artykułu: