Udostępnij ten artykuł.

Żywienie Gryfonika

Gryfonik jest niezwykłym pieskiem, o wielkim temperamencie i sile ducha. Osoba, która zdecyduje się na kupno Gryfonika, powinna poświęcić mu dużo czasu i zapewnić godne warunki życiowe. Podstawowym elementem utrzymania dobrego stanu zdrowia naszego pupila jest prawidłowa, urozmaicona dieta. Odpowiednio dobrane dzienne menu sprawi, że nasz pies zachowa dobre zdrowie i samopoczucie przez długie lata. Zastanówmy się zatem, jaką karmę podawać naszemu gryfonikowi, aby jak najlepiej się rozwijał.

Najwygodniejszym sposobem żywienia Gryfonika jest podawanie mu karmy suchej. Karma powinna zawierać dużo białka i niewielkie ilości węglowodanów; najlepsze karmy zoologiczne nie zawierają białego ryżu, pszenicy oraz kukurydzy – jedynym dozwolonym zbożem jest parowany owies (hipoalergiczny i o niskim indeksie glikemicznym). Dobrym wyborem dla psów ras średnich i małych jest karma od producenta Acana produkowana z dehydratyzowanego i świeżego mięsa z kurczaka, tłuszczu kurczęcego oraz warzyw i owoców m.in. jabłka, gruszki, słodkich ziemniaków, dyni, kabaczka, pasternaku, mięty, lawendy i słodkiego kopru. Zwykłe sklepowe karmy zawierają duże ilości barwników, wzmacniaczy smakowych i wypełniaczy, które nie mają żadnych wartości odżywczych i jedynie zalegają w żołądku. Jeżeli już decydujemy się karmić psa suchą karmą, zadbajmy o to, aby była możliwie najwyższej jakości i dostarczała energii przede wszystkim z białek.
Producenci suchych karm dbają o to, aby pokarm był odpowiednio zbilansowany. Na etykietach znajdziemy informacje o sposobie dawkowania i zalecenia odnośnie do częstotliwości karmienia.

żywienie gryfonika - ACANA ADULT SMALL BREED karma dla psów dorosłych ras małych

ACANA ADULT SMALL BREED karma dla psów dorosłych ras małych

Jeżeli jednak zdecydujemy się przygotowywać karmę samodzielnie, powinniśmy pamiętać, że psy ras małych – zważywszy na szybszą przemianę materii – potrzebują innego rodzaju pożywienia niż duże czworonogi. Gryfoniki rosną o wiele szybciej niż duże szczeniaki, a dojrzałość osiągają przeważnie w wieku 6-9 miesięcy. Małe psy mają także kłopoty ze strawieniem zbyt dużych porcji pokarmu, dlatego zaleca się, aby karmę podawać nawet cztery razy dziennie w zmniejszonych porcjach. Karma dla Gryfoników powinna zawierać duże ilości białka, które dostarczy im energii i będzie łatwe do strawienia. Jako że psy mają stosunkowo małe pyszczki i zęby, kawałki pożywienia nie mogą być zbyt duże – w przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków, zawsze rozdrabniajmy zbyt duże kąski. Jedzenie domowe powinno być dodatkowo uzupełniane preparatami witaminowymi i wzbogacane o kwasy omega-3 i omega-6. W przypadku podawania karm suchych możemy zrezygnować z dodatkowej suplementacji, ponieważ w składzie znajdują się witaminy i składniki mineralne. 

Żywienie gryfonika reproduktora?

Reproduktor, czyli pies rasowy posiadający uprawnienia i zdolny do rozpłodu, wymaga szczególnego podejścia żywieniowego. Na co dzień podajemy psu zwykłą karmę, ale w momencie kiedy musi często kryć, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia, które pozwoli na szybką regenerację sił. Podczas tego okresu należy zwiększyć ilość spożywanego mięsa, nabiału, tłuszczu, żółtek oraz witamin i mieszanek mineralnych. Te wszystkie składniki, które są potrzebne reproduktorowi, możemy dostarczyć w formie wysokokalorycznej karmy.
Witaminą o szczególnym znaczeniu dla reproduktora jest witamina A, ponieważ jej zbyt mała ilość lub całkowity brak, mogą prowadzić do zaburzeń spermatogenezy. Spermatogeneza jest procesem powstawania oraz dojrzewania plemników, do którego dochodzi w jądrach zwanych inaczej gonadami męskimi. Wskutek tego procesu macierzyste komórki rozwijają się w dojrzałe plemniki. Z tego względu bardzo istotne jest, aby przed kryciem, a także już po niż zaaplikować naszemu pieskowi około sześciu kropli witaminy A; można dodać również jedną łyżeczkę oleju sojowego lub słonecznikowego do jedzenia. Duże ilości witaminy A zawiera także mielone siemię lniane.

jak karmić psy gryfoniki


Reproduktor powinien otrzymywać również wapno – dotyczy to zwłaszcza psów starszych, u których znaczny spadek tego pierwiastka w organizmie może wywołać objawy niedowładu. Niestety, jest to bardzo częste zjawisko podobnie jak tężyczka u suk.

Aby pies pozostawał w dobrym zdrowiu, powinien mieć zapewnioną codzienną, dużą dawkę ruchu, która sprzyja właściwej przemianie materii, regeneracji sił oraz sprawności. Gryfonik reproduktor musi być w znakomitej kondycji – nie może być ani przekarmiony, ani niedożywiony. Niedożywienie może prowadzić do hipowitaminozy, która skutkuje z kolej obniżeniem jakości nasienia, w dalszej perspektywie może spowodować całkowitą niepłodność psa.

Wszystkie przedstawione wyżej wskazówki mają charakter ogólny i można je odnieść do większości średnich i małych ras psów.

Tagi artykułu: