Udostępnij ten artykuł.

Żywienie Jamnika

     Zdrowie i kondycja jamnika, podobnie jak każdego innego psa, w dużej mierze zależą od prawidłowego żywienia. Żywienie jamnika musi być jednak nieco inaczej akcentowane. Pomimo udomowienia, psy nadal są mięsożerne, o czym świadczy ich uzębienie i krótszy układ pokarmowy. Przez tysiące lat przystosowały się jednak w dużym stopniu do jedzenia pokarmu mieszanego, a więc składającego się nie tylko z mięsa. Nie wszystkie psy wymagają też jednakowej ilości pokarmu. Są też rasy potrzebujące zwrócenia szczególnej uwagi na jego kaloryczność, gdyż jakiekolwiek zapasanie i otyłość, mogą wywołać u nich tragiczne skutki zdrowotne. Jamniki należą do takich właśnie ras i wymagają niedużej ilości pokarmu, za treściwego i łatwostrawnego.

     Jak każdy pies, także jamnik wymaga stałego dostępu do zawsze świeżej wody w nieograniczonej ilości, wymienianej przynajmniej raz dziennie. To podstawa zdrowego żywienia wszystkich psów. Stałe zapotrzebowanie psa na wodę zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych i temperatury wewnątrz pomieszczeń. Jamniki nie nadają się na psy podwórzowe, więc są trzymane w domach, stąd w okresie zimowym, albo w trakcie upalnego lata, musimy częściej kontrolować wodę w ich misce. Duże znaczenie ma także zawartość wody w jedzeniu. Dlatego pies jedzący suchą karmę musi oczywiście pić więcej wody, niż pies otrzymujący pokarm wilgotny. Woda do picia powinna mieć temperaturę pokojową. Zbyt zimna może przeziębić psa, co jest szczególnie ważne w przypadku jamników.

Żywienie jamnika – żywienie tradycyjne sposobem domowym

     Posiłki przygotowywane samodzielnie są bardzo zdrowe dla psa, bo nie zawierają konserwantów, wypełniaczy, barwników itp. Jednak są pracochłonne i czasochłonne, co trzeba mieć na względzie wybierając sposób żywienia. Jednak w przypadku jamnika nie będzie to aż tak wielkim problemem, bo pies ten nie wymaga zbyt dużych ilości pokarmu. Ma być to pokarm bardziej treściwy niż u innych ras, co nie oznacza jednak, że mamy go karmić samym mięsem, choć większość właścicieli uważa, że zwierzęta mięsożerne powinno się karmić tylko i wyłącznie samym mięsem. Jednak nie jest to wcale prawdą. Podstawą pokarmu jamnika (zarówno psów dorosłych jak i szczeniąt) powinno być jednak mięso zawierające dużo dobrej jakości białka (2dag/kg masy ciała na dobę), podane w postaci surowej lub sparzonej, a w ostateczności gotowanej. Szczeniętom można podawać małe skrawki mięsa nawet już w 3 tyg. ich życia. Z karmami domowymi jest jednak tak, że ciężko je zbilansować, co w przypadku jamnika nabiera szczególnego znaczenia, gdyż ta rasa ma tendencję do tycia, a otyłość jest u nich bardzo niebezpieczna.

    Jamnik nie może jeść mięsa tłustego. Mięso wyglądające na pozór jako chude, wcale nie musi być takie w rzeczywistości, bowiem może zawierać wiele rozrzuconych pojedynczych komórek tłuszczowych, niewidocznych gołym okiem. Najwartościowsze z mięso dla jamników to: wołowina, konina, chuda baranina i cielęcina, dopiero na końcu piersi drobiowe i podroby. Najlepiej też jamnikowi podawać mięso z chrząstkami i ścięgnami i błonami. Są to składniki niezbędne do budowy układu kostno-szkieletowego psa i jego ścięgien. U jamników to bardzo istotne, bowiem są to nie tylko psy myśliwskie, które muszą w związku z tym mieć mocną budowę ciała, ale też wymaga tego ich długi i przez to narażony na kontuzje kręgosłup. Dlatego też zapewnić im należy także surowe, duże kości (najlepiej cielęce) z chrząstkami do gryzienia. Chociaż jamniki są małymi psami, są na tyle silne, że spokojnie sobie z tym poradzą, na dodatek, zaspokoimy tym także ich silny instynkt łowiecki. Szczeniętom jamnika podaje się surowe skrobane mięso już od 3-go tygodnia życia, przechodząc po paru dniach przyzwyczajania na krojone w małe kawałeczki mięsa, a potem na coraz większe.

     Ponieważ jak już wspomniano, jamniki jak każde psy, nie mogą żywić się wyłącznie samym mięsem, dodatkowo trzeba je karmić także składnikami zawierającymi dużo węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych oraz witamin. Proporcja mięsa do pozostałych składników pożywienia u jamnikamusi być uzależniona zarówno od wieku, jak i od jego użytkowości. Treściwiej karmić należy psy pracujące – myśliwskie. Proporcje pomiędzy mięsem a innymi składnikami w karmie, powinny rozłożyć się jak 2:1. Należy pamiętać, że prócz mięsa, ważnym źródłem białka i fosforu są także ryby morskie, których w związku z tym nie może zabraknąć w jadłospisie jamnika. Nie trzeba przy tym obierać ryb z ości, co jest bardzo pracochłonne. Można po prostu mielić mięso rybie wraz z ośćmi. Natomiast ugotowane ryby w całości (ryby gotujemy krótko) po prostu rozpadną się, a ich ości zmiękną i ulegną rozkruszeniu. Wędzone ryby należy podawać z twarogiem, który zlepi ości i zniweluje ich szkodliwość. Najzdrowsze jest podawanie ryb surowych i wędzonych. Gotowanie unieczynnia bowiem niektóre ważne składniki odżywcze.

    Chociaż należy z nimi bardzo u tej rasy uważać i ograniczać je, to jednak ważnym składnikiem diety jamnika są także i tłuszcze. Najzdrowszym z nich jest łój koński, a spośród tłuszczów pochodzenia roślinnego jest nim olej słonecznikowy i sojowy. Oleje zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Podajemy ich ok. pół łyżeczki od herbaty dziennie. Oleje bardzo dobrze poprawiają m.in. kondycję skóry i sierści u psa. Jamnikom warto też podawać gotowane jajka, jako dobre źródło soli mineralnych, a zwłaszcza żółtko, które powinny otrzymywać już szczenięta, nie tylko psy dorosłe (dla szczeniąt podajemy pół żółtka dwa, trzy razy w tygodniu, a psom dorosłym całe jajko od czasu do czasu). Niezbędne sole mineralne zawiera także jogurt, kefir i twaróg (chudy i półtłusty).


  • Żywienie Jamnika

  • Żywienie Jamnika

  • Żywienie Jamnika

     Jamnik musi też spożywać niezbędne dla jego organizmu witaminy, które zawarte są w jarzynach i owocach, np. w marchwi i jabłkach. Jarzyny i owoce podaje się jamnikom już od najwcześniejszego wieku. Nie powinniśmy natomiast dodawać do posiłków słabo tolerowanych i wzdęciowych warzyw strączkowych oraz ziemniaków. Jamniki konsumują też produkty mączne (zbożowe i kasze) np.: kluski, makaron, ryż, płatki owsiane, kaszę gryczaną, jęczmienną (w większych ilościach może powodować u jamników egzemę).

     Jedzenie robione sposobem domowym zawsze musi być świeże! Inaczej będzie fermentować i powodować problemy pokarmowe u psa, biegunki i stany zapalne jelit. Posiłek dla jamników powinniśmy podawać dwukrotnie w ciągu dnia, w niewielkich ilościach, pamiętając, że jamniki mają tendencje do otyłości, która u tej rasy jest wyjątkowo szkodliwa na kręgosłup. W związku z tym, nie należy też dokarmiać psa między posiłkami. Przy okazji nie uczymy psa i eliminujemy nieprzyjemne zjawisko „żebrania”. Jeśli już stosujemy jakieś dodatki pokarmowe np. w formie nagród, to musimy koniecznie wliczyć je w cała porcję dobową.

     Raz w tygodniu u dorosłego jamnika warto zastosować całkowitą lub częściową głodówkę. Wbrew mniemaniu, nie oznacza to jednak całkowitego braku pożywienia, chodzi za to o reżim karmienia jamnika chudym serem czy suchym pokarmem, bez podawania mu w tym dniu mięsa i innych bardziej kalorycznych pokarmów (np. ryż, kasze). Nie zapominajmy jednak przy tym, o konieczności stałego dostępu psa wody do picia!

Żywienie jamnika – żywienie karmami gotowymi

     Żywienie jamnika karmami gotowymi jest o wiele łatwiejsze i nie jest takie praco - i czasochłonne jak ma to miejsce przy żywieniu tradycyjnym. Ponadto, karmy te są od razu doskonale zbilansowane. Karmy gotowe są dostępne w kilu wariantach: karmy suche granulowane oraz karmy mokre puszkowane, w saszetkach lub w sztucznym flaku. Nie wszystkie psy chcą jeść karmę suchą, jednak z pewnością chętnie będą spożywały gotową karmę mokrą. Psie konserwy, mokra karma w saszetkach lub w sztucznym flaku – zawierają mieszaninę mięsa, podrobów, produktów ubocznych przemysłu spożywczego, ryżu, zboża (w tym pszenicy) i kukurydzy. Dostarczają psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i sole mineralne w odpowiedniej proporcji. Po otwarciu, w razie niecałkowitego wykorzystania za jednym razem, można je przechowywać w lodówce, jednak wtedy przed podaniem należy doprowadzić je do temperatury pokojowej. Zimny pokarm może wywołać wymioty lub biegunkę oraz zaziębić psa.

     Karma sucha ma skład podobny jak karmy  mokre (np. konserwy), różnica polega jednak na zawartości wody, której w suchej karmie jest mniej o 10-25%. Gotowa karma (zarówno sucha jak i mokra) powinna być też wyłącznie dobrej jakości. Przy zakupie należy więc zwracać uwagę na datę produkcji oraz skład jakościowy kupowanych karm. Dobre produkty powinny zawierać minimum 30% mięsa.

Żywienie jamnika – inne diety

     Poza dietą bazującą na jedzeniu robionym sposobem domowym i karmach gotowych, można też stosować dietę BARF, polegającą na podawaniu pokarmów przygotowywanych ze składników surowych (bez obróbki termicznej). Biorąc pod uwagę skłonności jamników do tycia oraz ewentualne tragiczne skutki w przypadku dopuszczenia do otyłości u tej rasy, dieta BARF jest u tej rasy szczególnie wskazana. BARF wnosi mało tłuszczy, za to wiele włókna, jako dobrego wypełniacza niwelującego nadmierny apetyt i dobrze czyszczącego jelita mięsożerców. Oczywiście w przypadkach szczególnych niezbędne będą także diety specjalne (np. dla psów cukrzyków, alergików itp.).

Czego należy unikać w diecie jamników

     Dieta jamnika powinna być przede wszystkim wolna od składników, których nie toleruje żołądek żadnego psa. Chodzi tu gł. o kości z dziczyzny czy drobiowe, surowe gruboościste ryby. Ostre kości łamiąc się na ostre kawałki, mogą uszkadzać przewód pokarmowy psa. Należy też unikać podawania mięs niewiadomego pochodzenia, tłustej baraniny i mięsa wieprzowego (m.in. ze względu na zbyt dużą zawartość tłuszczy i wirusy wywołujące trudną do leczenia chorobę Aujeszky’ego). Nie powinno się także karmić psa mieloną karmą mięsną z supermarketów i pochodzącą z odpadów rzeźnianych. Surowe mięso gorszej jakości zawsze jest niewskazane tak dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przeciwwskazana jest także tania sucha karma, przypadkowo kupowana w supermarketach (zwykle są to produkty małowartościowe, nafaszerowane szkodliwymi, zbędnymi, a nawet tuczącymi składnikami).

    Powinniśmy wykluczyć z diety jamnika także wywary mięsno-kostne, wędliny i żółte sery. Sztuczne konserwanty i inne substancje chemiczne zawarte w takich gotowych produktach są szkodliwe dla żywych organizmów. Należy także unikać wszelkiego rodzaju potraw słonych i pikantnych oraz przypraw, które znajdują się w ludzkich daniach. Dlatego też nie wolno karmić jamnika zlewkami z własnego stołu! Nie podajemy mu także potraw wzdymających m.in.: cebuli i czosnku, fasoli i grochu, oraz warzyw kapustnych. Nie wolno podawać też nietłuczonych ziemniaków i grubej kaszy typu pęczak. Zdecydowanie odmawiamy też psu podawania słodyczy, a zwłaszcza trującej czekolady i wyrobów czekoladopodobnych. Łakocie można zastąpić odrobiną miodu dodawanego do karmy. Ponadto, węglowodany jamnik i tak dostanie w kaszy, ryżu i produktach mącznych.

Jak często należy karmić jamnika?

     Do 3 miesiąca życia jamnikowi należy podawać 3-4 posiłki na dobę. Od 6 miesiąca życia trzeba przejść na 2 posiłki na dobę. Natomiast od roku życia trzeba podawać 1-2 posiłki na dobę (zimą dwa, latem można jeden). Jamnika należy też karmić o stałych porach i nie wolno pozwalać, by jedzenie stało cały dzień w misce, bo wtedy będzie fermentować. Jedzenie powinno zawsze być świeże! Porcje powinny być odpowiedniej objętości i jakości. Cały czas musi być dostępna woda! Podawany pokarm powinien mieć temperaturę pokojową.

czego należy unikać w diecie jamników, czym karmić jamnika, czym karmić szczeniaka jamnika, czym karmić szczeniaki jamnika, dieta barf dla jamnika, dieta dla psa jamnika, dieta jamnika, dieta psa jamnika, jak często karmić jamnika, jak karmić jamnika, jak prawidłowo karmić jamniki, jamnik, jamnika, jamniki, karma mokra dla jamnika, karma psa jamnika, karma sucha dla jamnika, karmienie jamnika karmami gotowymi, karmienie psów jamników, karmy gotowe dla jamnika, o jamnikach, pies jamnik, posiłek dla jamnika, prawidłowe żywienie jamnika, prawidłowe żywienie psa jamnika, psy jamniki, sucha karma dla jamnika, żywienie dorosłego jamnika, żywienie jamnika, żywienie jamnika szczeniaka, żywienie jamnika szorstkowłosego, żywienie psa jamnika, żywienie jamników w różnym wieku,jak prawidłowo karmić jamniki, żywienie jamników tradycyjną dietą domową, żywienie jamników karmami gotowymi, diety stosowane w żywieniu jamników, czego unikać w diecie jamnika,

Tagi artykułu: