Udostępnij ten artykuł.

Żywienie owczarka niemieckiego długowłosego

Czy to nam się podoba czy też nie, każdy Owczarek niemiecki długowłosy jest stworzeniem mięsożernym i tego rodzaju jedzenie po prostu musi jeść, żeby być zdrowym. Wynika to ze specyfiki jego gatunku, oczywiście poza określonymi ilościami mięsa w skład jego karmy wchodzi wiele innego rodzaju substancji pokarmowych. Ilość podawanego pokarmu powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb każdego psa i w miarę jak najdokładniej odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu.

Warto też pamiętać, że dorosłego Owczarka niemieckiego karmimy, co najwyżej dwa razy dziennie.

Ilość podawanego pokarmu powinna mieścić się w niedużych, łatwo przyswajalnych porcjach.

Należy przy tym pamiętać żeby nie forsować owczarka niemieckiego długowłosego nazbyt aktywnym ruchem po zjedzonym posiłku.

Podawany pokarm może występować w postaci

  • karmy suchej,
  • mokrej jak i
  • przygotowanej przez nas samych,

najważniejsze, aby zawierał on wszystkie niezbędne elementy przyczyniające się do utrzymania właściwego stanu zdrowia naszego czworonoga.

Żywienie owczarka niemieckiego

 

Żywienie owczarka niemieckiego długowłosego 

W skład podawanego pokarmu powinny zatem wchodzić:

  • Białka. Zapewniają dostarczenie niezbędnych aminokwasów tak nieodzownych w prawidłowej pracy mięśni i układu odpornościowego. Występują w mięsie, które może być podawane psu w postaci surowej lub gotowanej. Najbardziej wskazane jest mięso wołowe, w umiarkowanej ilości może być konina i wieprzowina, ta jednak najlepiej żeby była odgotowana. Równie dobrze możemy czasem podawać psu podroby w postaci serca, wątroby czy też płucek. Dobrym dostarczycielem białka są także jaja i sery.
  • Węglowodany. Makarony, kasze i płatki pochodzenia roślinnego będące dostarczycielami białka roślinnego, korzystnie wpływającego na witalność. Ważne źródło energii dla prawidłowej pracy mózgu, serca i mięśni.
  • Tłuszcze. Grupa składników pokarmowych przyczyniających się do zapewnienia organizmowi psa właściwego poziomu jego funkcji energetycznych. Niektóre z kwasów tłuszczowych wspomagają pracę stawów. Mogą być pochodzenia roślinnego i zwierzęcego i występować w postaci ciekłej jak i stałej. Mogą to być, zatem różnego rodzaju smalce i oleje.
  • Składniki mineralne i witaminy. Składniki mineralne regulują i usprawniają pracę wielu ważnych układów. Przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu psa. Znajdują się między innymi w kościach, produktach zbożowych, mleku, serach i twarogach. Witaminy natomiast przyczyniają się do właściwej przemiany materii i odpowiedniego wyglądu skóry i okrywy włosowej. Znaczne ilości znajdują się w warzywach typu marchew czy też seler. Warto pamiętać, że należy unikać podawania psu warzyw strączkowych jak fasola i groch.

Poza dostarczeniem naszemu czworonogowi właściwego pokarmu należy także zadbać o zapewnienie mu świeżej wody w misce.

Tagi artykułu: