Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Żywienie Owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki znaczenie diety

Zanim przejdziemy do kwestii żywienia Owczarka środkowoazjatyckiego, omówimy jego cechy fizyczne oraz ogólne dane dotyczące rasy. Owczarki środkowoazjatyckie są psami potężnymi, bardzo silnymi i muskularnymi. Ich wysokość w kłębie dochodzi do 65-70 cm, zaś waga przekracza nierzadko granicę 60 kilogramów. Nie dziwi, zatem fakt, że wymagania pokarmowe zwierząt są dość duże i właściciel musi pamiętać o dostarczaniu im pokarmu o odpowiedniej gramaturze. Z tyłu opakowania z suchą karmą znajdują się zazwyczaj informacje odnośnie do dawkowania pożywienia. Każda karma jest produkowana na nieco innych zasadach, dlatego też nie można wyprowadzić ogólnie obowiązującego algorytmu, co do wielkości posiłków. Właściciel musi wykazywać się przede wszystkim troską i odpowiedzialnością o los zwierzęcia oraz uważnie czytać wszystkie zalecenia i normy pokarmowe.

Część właścicieli psów dużych, w tym Owczarków środkowoazjatyckich, całkowicie przerzuca się na podawanie zwierzętom pokarmów suchych. Jest to dość dobre rozwiązanie, jednakże nie wszyscy chcą/mogą z niego skorzystać. W takim przypadku zalecane jest, aby właściciele kontrolowali stan posiłków oraz wybierali tylko sprawdzone składniki i produkty żywnościowe.

Optymalna dieta dla Owczarka

Psy wcale nie potrzebują dużych dawek makaronów, kasz i innych produktów żywnościowych zawierających skrobię. Dieta psa powinna być zbieżna do pierwotnego jadłospisu czworonogów. Psy żyjące na wolności jadły przede wszystkim mięso, ale nie gardziły także owocami natury. Ich dieta opierała się, zatem na tłuszczu i białkach - węglowodany praktycznie nie występowały. Właściciele Owczarków środkowoazjatyckich mogą podawać swoim psom,  również pokarmy przetworzone takie jak kefiry czy maślanki - należy jednak pamiętać, aby ograniczać ich ilości, gdyż mogą prowadzić do powstawania biegunek. Jogurty, maślanki i kefiry posiadają cenną baterię witamin, a przede wszystkim witaminę B i witamina A.

Jeżeli decydujemy się samodzielnie przyrządzać pokarm, powinniśmy postawić przede wszystkim na mięso. Mięso jest głównym źródłem składników odżywczych i dostarcza zwierzęciu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wybierając w sklepie mięso, powinniśmy przychylić się raczej ku temu, które jest najbliższe stanowi pierwotnemu, to znaczy zawiera tłuszcz, ścięgna, kości i szpik. Ponadto w mięsie znajdują się aminokwasy, które zostają przekształcone w organizmie białka, czyli podstawowy budulec wszystkich, żywych komórek.
Pamiętajmy, że pies ma zupełnie odmienne potrzeby pokarmowe i w żadnym przypadku nie należy dostosowywać jego diety do naszego menu. Chude mięso winno, zatem trafić na nasze talerze, a do miski psiaka należy włożyć mięso treściwe i tłuste.

Dorastający Owczarek środkowoazjatycki

Szczeniaki Azjaty ma ogromne zapotrzebowanie na białko i substancje mineralne. Właściciel powinien, zatem skonsultować jego dietę z weterynarzem i wspólnie określić liczbę posiłków w ciągu dnia. Osoby, które skłaniają się ku karmieniu Owczarka pokarmem przetworzonym, mają ułatwione zadanie. Na etykiecie puszek i karm dla psów znajdują się wytyczne odnoszące się do częstotliwości karmienia oraz gramatury posiłków. Sprawa jawi się jako bardziej złożona, jeżeli zdecydujemy się samodzielnie preparować pożywienie. Głównym obiektem naszych zainteresowań kulinarnych winny być następujące rodzaje mięs: wołowina, śledziona, jagnięcina, wymiona, serce, wątroba i flaki. Wszystkie te produkty można dostać w sklepach mięsnych - są zazwyczaj nieco tańsze, gdyż rzeźnicy włączają je do kategorii podrobów. Szczenięta Owczarków środkowoazjatyckich nie zadowolą się tylko mięsnymi podrobami. Właściciel chcąc nie chcąc musi sięgnąć po karmę specjalistyczną, a konkretnie rzecz biorąc po preparaty witaminowe, które wzbogacają dietę i dostarczają do młodego organizmu odpowiednie substancje odżywcze.
 

Szczenięta w okresie wzrostu mogą otrzymywać również inne pokarmy wspomagające. Jednym z nich są jajka, które należy podawać w postaci ściętej. Oczywiście podawanie jajek nie może odbywać się nagminnie, gdyż organizm psa może się buntować. Jajka są jednak nieocenionym źródłem następujących witamin: witaminy B12, witaminy A i witaminy D. Oprócz tego zawierają kwas foliowy oraz sporą dawkę żelaza.

Tagi artykułu: