Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psa Mopsa

Jak karmić Mopsa?

Psy są zwierzętami mięsożernymi, zatem ich dieta powinna być oparta przede wszystkim na mięsie. Gotowe karmy sklepowe i suche pożywienie nie zastąpią mięsa w jego naturalnej postaci. Większa część karm suchych produkowana jest na bazie zboża i innych roślin, które wprawdzie posiadają białko, ale słabiej przyswajalne od białka obecnego w mięsie.

Jak powinien wyglądać posiłek psa?

Mięso stanowi główny składnik diety, ale nie jedyny. Podając psu posiłki, pamiętajmy o wzbogaceniu ich warzywami (gotowaną marchewką czy groszkiem), białym serem czy też ryżem i makaronem. Aby pies nie zachłysnął się karmą w czasie jedzenia, możemy ją dodatkowo namoczyć. Namoczenie pożywienia sprzyja również szybszemu trawieniu. Jeżeli podajemy psu suchą karmę, również należy ją wcześniej namoczyć.

Żywienie psa Mopsa - Karmy sklepowe nie dla wszystkich?

Psie karmy dostępne na sklepowych półkach wydają się bogate w witaminy i substancje mineralne. Właściciele bardzo chętnie po nie sięgają i bezrefleksyjnie serwują swoim psom. Pies młody i zdrowy szybko przyzwyczai się do takiej diety i nie będzie stawiał oporów. Pies chory, stary i podatny na problemy żołądkowe nie powinien być żywiony jednak karmą przemysłową. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo podrażnienia wrażliwej ściany żołądka. Karmy sklepowe wywołują również wymioty i biegunki.

Karmienie szczeniąt Mopsa

Przekarmianie psów jest częstym problemem wśród właścicieli Mopsów. Mopsy są niezwykle łakomymi stworzeniami, czatującymi na każdy kawałek mięsa i innego smakołyku. W przypadku szczeniąt nie powinniśmy jednak ograniczać racji żywnościowych. Młode czworonogi są bardzo ruchliwe, zatem wszystko spalą w czasie codziennych spacerów.

Żywienie Mopsa - Przykładowy harmonogram

Szczenię do 12 tygodnia życia

Szczenię w wieku 3-6 miesięcy

Szczenię w wieku 6-12 miesięcy

Dorosły pies – powyżej 1. roku

Ok. 5 razy w ciągu dnia

3 razy dziennie

2 razy dziennie

2 razy dziennie

Jedzenie to rytuał. Podawanie posiłków winno zatem następować codziennie o stałej porze. Karmę podajemy zawsze w tej samej misce, a obok stawiamy miskę z wodą. Jeżeli pies nie opróżni miski w ciągu 20 minut, zabieramy niezjedzone resztki i podajemy w czasie następnego karmienia. Regularne karmienie ma wiele zalet, z których najważniejszą jest możliwość przewidywania momentu dostarczenia pożywienia. Owa regularność sprzyja wydzielaniu soków żołądkowych, wspomagających proces trawienia.

 

Żywienie psa Mopsa karmą kombinowaną

Nie wszyscy właściciele mają na tyle dużo czasu, aby codziennie przygotowywać psom mięsne, zdrowe i naturalne posiłki. W takiej sytuacji można skorzystać z produktów gotowych – karm wysokiej jakości dostępnych w sklepach zoologicznych. Podawanie karm gotowych na przemian z mięsem i podrobami jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Istotną zaletą karm sklepowych jest dołączana doń instrukcja producencka, z której wyczytamy preferowaną gramaturę pożywienia dla dorosłego psa. Ogólne normy przewidują, że dorosły osobnik powinien dostać ok. 4-5 gramów białka, 1-2 gramów tłuszczów i 10-15 gramów węglowodanów na każdy kilogram masy ciała. Pies o wadze 15 kilogramów musi otrzymywać zatem około 30 dag mięsa w ciągu dnia. Powyższe dane mają charakter szacunkowy. Sami wiemy najlepiej, czy nasz pies potrzebuje więcej, czy mniej karmy.

Posiłek idealny

Większość psich przepisów kulinarnych obfituje w takie składniki jak: mięso z kurczaka, mięso wołowe, ryż oraz marchewka. Okazuje się jednak, że nawet najprostsze i, wydawać by się mogło, najbardziej naturalne składniki mogą uczulać! Weźmy chociaż ryż czy marchewkę.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się alergii należy podawać psu ujednolicone posiłki. Pamiętajmy, że przenoszenie naszych zwyczajów kulinarnych na psa i próby eksperymentowania z psim pożywieniem, nie przynoszą dobrych rezultatów. W przypadku żywienia czworonogów najważniejsza jest stałość!

Żywienie psa rybami

Ryby są wartościowym składnikiem psiej diety, jednakże nie powinny być podawane zbyt często. Absolutnie wystrzegamy się ryb z ościami oraz niepewnego pochodzenia. Jeżeli chcemy podać rybę z ościami, musimy ją bardzo dokładnie zmielić. Dorosłe czworonogi bardzo cenią sobie smak szprotek, tuńczyka, które są cennym źródłem fosforu i potasu. W przypadku pangi opinie są rozbieżne, zatem odradzamy jej podawania.

Podroby i mięso

Mięso wołowe jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla psów dorosłych i szczeniaków. Podroby zawierają dużą ilość fosforu i szczątkowe ilości wapnia, dlatego niezalecane jest podawanie ich psom rosnącym. Konina, jako mięso luksusowe, nie jest często podawane czworonogom.
Mięso stanowi ponad połowę pokarmu psiego. Możemy podawać je w formie surowej bądź też gotowanej. Istotne jednak, aby za każdym razem podlewać je wywarem rosołowym.

Czego psom nie dawać? Psy rasy Mops i ich ograniczenia żywieniowe.

Czego nie dawać?

Dlaczego?

Kości drobiowe

Ostro zakończone kości drobiowe mogą przebić ścianę żołądka, bądź wbić się w ścianę przełyku

Rodzynki

Biegunka, wymioty, a nawet uszkodzenie nerek

Wątróbka

Może spowodować poważne zatrucie lub awitaminozę. Wątróbkę podajemy wyłącznie w formie gotowanej.

Przyprawy, a przede wszystkim sól

Zatrucia, biegunka

Czekolada

Theobromina powoduje wydzielanie nadmiernej ilości adrenaliny, zmiany rytmu serca i zmniejszenie dopływu krwi do mózgu. Zjedzenie zbyt dużych ilości czekolady mogą spowodować śmierć psa

Kasze i rośliny strączkowe

Ciężkostrawne

Jajka, mleko, węglowodany

Jaja są źródłem pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, warunkujące zdrowy wygląd skóry. Jajka podajemy rozgniecione po uprzednim ugotowaniu. Nie zdejmujemy skorupki, gdyż stanowi wartościowe źródło wapnia. Żółtko możemy podawać w stanie surowym. Mleko podajemy wyłącznie szczeniakom.
Głównym źródłem węglowodanów jest ryż. Jeżeli pies ma jednak alergię na ten składnik, zawsze możemy podać dobrze rozgotowany makaron, podsuszone pieczywo czy też zaparzone płatki zbożowe. Podobnie rzecz się ma z ziemniakami, które podajemy jedynie w formie ugotowanej.

Tagi artykułu: