Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psa po kastracji

     Psy kastrowane i sterylizowane wymagają specjalnej diety i większej ilości ruchu. Jak więc powinno wyglądać żywienie psa po kastracji?

Dlaczego kastrowane psy przybierają na wadze i jak temu zapobiegać?

    Podstawową przyczyną otyłości kastrowanych psów jest zmiana wydzielania hormonalnego, co istotnie wpływa na metabolizm organizmu. Dlatego po zabiegu kastracji lub sterylizacji mogą zmienić się nawyki żywieniowe naszego pupila i zwiększa się wtedy jego dzienne spożycie pokarmu. Według dotychczasowych badań, u wykastrowanych psów możliwy jest nawet 20% wzrost spożycia karmy, przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania energetycznego. Natomiast przy zachowaniu niezmienionej diety po zabiegu, prowadzi to do rozwoju nadwagi i otyłości. Większy apetyt stymuluje wtedy lokalne wydzielanie greliny, czyli „krótkotrwałego sygnału głodu”. Koncentracja greliny w surowicy krwi wzrasta w czasie głodzenia i spada zaraz po posiłku, a u psów otyłych jej poziom jest o 24% wyższy, niż u odchudzonych.

     Apetyt stymulują także bodźce ze środowiska zewnętrznego, czyli głównie dostępność i smakowitość pokarmu (pokarm powinien być podawany o stałych porach, nie przez cały czas), oraz obecność lub brak właściciela. Im bardziej właściciel jest związany ze swoim psem, tym większe będzie ryzyko rozwoju otyłości u takiego zwierzaka (stąd częsta otyłość u psów emerytów).

     Po operacji należy wprowadzić w życie podstawową zasadę oznaczającą, że pies ma teraz jeść o 30% mniej, niż przed zabiegiem. Niestety chęć do jedzenia po zabiegu sterylizacji/kastracji u większości psów wzrasta, ponieważ dochodzi do pewnej huśtawki hormonalnej i jeśli od razu nie wprowadzimy środków zapobiegawczych, to zwierzaki będą pobierać nadmierną ilość pokarmu, co niestety nieuchronnie prowadzi do otyłości. Dlatego podstawą po operacji kastracji/sterylizacji jest wprowadzenie diety i normalizacja jej podawania, co oznacza: stałe pory posiłków, stosowanie diet przeznaczonych dla zwierząt kastrowanych/sterylizowanych w typie „light”, zakaz podjadania i „urozmaicania” diety (chyba, że wkomponujemy to w dobową dawkę pokarmową swojego psa).

Żywienie psa po kastracji - odpowiednia dieta

    Dieta psa po kastracji musi być przede wszystkim niskokaloryczna. Należy obowiązkowo wyeliminować tłuste mięsa, zbędne węglowodany i inne tuczące psie potrawy. Niezbędne jest też ograniczenie wszelkiego rodzaju przekąsek i dokarmiania psa między posiłkami. Jeśli mamy zwyczaj nagradzać psa smakołykami za dobrze wykonywane komendy i posłuszeństwo, koniecznie trzeba to uwzględnić w jego diecie. Należy mieć świadomość, że wszelkie zaniedbania w tym względzie będą powodem odkładania się niezdrowego tłuszczu na ciele naszego pupila, a potem otyłości i szeregu chorób z tym związanych m.in.: cukrzycy, chorób wątroby, problemów i niewydolności sercowo-naczyniowych, przedwczesnych zmian degeneracyjnych w stawach, zwiększonego ryzyka kamicy moczowej. Psy tak samo jak i ludzie, cierpią i chorują z powodu otyłości!

    Wszelkie posiłki dodatkowe,spożywane przez psa między jego posiłkami głównymi, a więc nagrody za posłuszeństwo, przekąski itp., których nie chcemy lub nie możemy ograniczyć, muszą być odpowiednio wkalkulowane w dietę. Innymi słowy, trzeba zmniejszyć ilość jedzenia w posiłkach głównych o taką wartość kaloryczną, jaką pies spożył poza nimi, bowiem żywić należy zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym psa, biorąc pod uwagę jego aktywność i tym samym – możliwość spalania kalorii. Całość musi mieć przełożenie na dzienną dawkę pokarmową psa i umożliwiać mu utrzymanie stałej, prawidłowej masy ciała. Przekraczanie zapotrzebowania energetycznego, żywienie psa po kastracji do woli, podawanie wysokokalorycznych przysmaków i pokarmów przeznaczonych dla ludzi (resztki z naszego stołu), zaburza prawidłowy bilans energetyczny organizmu i powoduje ryzyko rozwoju nadwagi, a potem otyłości. Jest to tym bardziej groźne, że większość właścicieli nie bierze pod uwagę kaloryczności psich przekąsek. Tymczasem ich dopuszczalna ilość to max 20% energii otrzymywanej dodatkowo przez psa. Najlepiej jest wkomponować przekąski w dzienną dawkę pokarmową pupila i lepiej korzystać przy tym z niskokalorycznych przysmaków lub takich, które są naprawdę użyteczne, czyli np. dają ochronę stomatologiczną. Wtedy właściciel nie musi rezygnować z przysmaków, a pies w sumie otrzymuje dzienną porcję jedzenia bez dodatkowych kalorii.

Karma Purina Pro Plan dla psa po kastracji

    Należy pilnować, by ilość posiłków głównych psa kastrowanego była odpowiednia m.in. do jego rasy, masy ciała, wieku i cech indywidualnych, pory roku. W zależności od wielkości ciała, inaczej musimy karmić psy ras małych, a inaczej psy ras średnich i dużych. W przypadku dorosłych psów o dużej lub średniej wielkości ciała, zwykle wystarcza jeśli podajemy im jeden posiłek dziennie (najlepiej gdy jest to późne popołudnie lub wieczór). Natomiast psy małe i miniaturowe, z powodu szybszej przemiany materii, powinny otrzymywać 2 posiłki dziennie. Jeśli jednak pies mieszka w kojcu na podwórzu, musimy skalkulować odpowiednio większą dobową dawkę pokarmową zimą, szczególnie gdy są mrozy, bo takie psy mają wtedy większe zapotrzebowanie kaloryczne na ogrzewanie organizmu.

Czym karmić psa po kastracji?

   Psy kastrowane, tak jak i wszystkie inne, możemy karmić stosując diety domowe, przygotowywane własnoręcznie, lub stosować karmy gotowe ogólnodostępne na rynku, wśród których są karmy suche granulowane oraz mokre (puszkowe, w saszetkach, w sztucznym flaku). Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować odpowiednio dedykowane diety specjalne, takie jak chociażby modna obecnie dieta BARF, która jest szczególnie wskazana dla psów kastrowanych, ze względu na obecność m.in. sporej ilości surowych warzyw, a więc błonnika. Niekiedy, szczególnie w przypadku psów już otyłych, niezbędne są też diety specjalistyczne weterynaryjne, które takiego psa odpowiednio odchudzą. Nie jest polecane robienie tego samodzielnie, gdyż można wprowadzić psa np. w stan awitaminozy itp. Jeśli kastrat prócz otyłości cierpi jeszcze na inne schorzenia (np. biegunki, alergie, choroby układu moczowego, obciążenia dietetyczne i genetyczne itp.), weterynarz zaleci jeszcze bardziej skomplikowaną i złożoną dietę specjalną. Stosowną dietę specjalistyczną zawsze ustala lekarz weterynarii, przygotowując ją indywidualnie dla danego osobnika!

Żywienie psa po kastracji – karmy gotowe

   Najlepszym, bo najprostszym rozwiązaniem w karmieniu psów wykastrowanych, jest podawanie im karmy gotowej. Nie może to być jednak każda karma gotowa przeznaczona dla psa dorosłego odpowiedniej wielkości. Muszą to być odpowiednie karmy dla psów po sterylizacji lub kastracji. Karmy te są tak opracowane, że dostarczają psom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, bez nadmiaru kalorii, dzięki czemu zapobiegają niepożądanemu przyrostowi masy ciała. Główne cechy takich karm gotowych to także niska zawartość tłuszczy i wspomniany już dodatek związków przyśpieszających ich spalanie, takich jak chociażby L-karnityna. W pewnym stopniu chronią więc także psa przed niechcianym przybraniem na wadze.

Jak kupować karmę dla swojego kastrowanego psa?

     Na rynku dostępnych jest obecnie wiele karm gotowych dla psów sterylizowanych i kastrowanych w typie „light”. Wybierając karmę trzeba zwrócić uwagę na niską zawartość tłuszczu i obniżoną kaloryczność. Dobrej jakości karmy typu „light” zawierają też L-karnitynę wspomagającą spalanie tłuszczu i jego zamianę na energię. Kupując karmę, trzeba też wybierać produkt dostosowany do wagi swojego psa. W sklepach zoologicznych dostępne są karmy dla kastrowanych psów: ras małych, ras średnich, ras dużych oraz ras olbrzymich.

Karma Royal Canin dla psa po kastracji ras małych

    Wśród ogólnodostępnych karm można polecić następujące produkty: Karma niskokaloryczna dla psów ras dużych Eukanuba Adult Large Breed Weight Control, karma niskokalorycznaz jagnięciną dla psów Purina Pro Plan Light Digestion, karma dla kastrowanych psów ras małych Royal Canin Mini Sterilised, oraz karma Hill’s Science Plan Light. Z powodzeniem można także polecić stosunkowo jeszcze nowe na polskim rynku, ale także bardzo dobre szwedzkie karmy marki „Husse”, czyli w wypadku psów kastrowanych będą to karmy: Husse Prima Plus lub Light Optimal.

     Dobór karmy i jej odpowiedniego dawkowania, wykonujemy indywidualnie do potrzeb swojego psa, biorąc pod uwagę przede wszystkim jego ewentualne problemy zdrowotne i docelową masę ciała. Należy wiedzieć, że jest pewna grupa ras bardziej narażonych na skłonność do otyłości np.: labrador, golden retrieverer, beagle, berneński pies pasterski, jamnik, cocker spaniel, nowofunland. Jeśli chodzi o płeć, to u psów większą tendencję do otyłości mają suki niż samce i jest to cecha niezależna od kastracji.

Pies kastrowany, prócz odpowiedniejdiety musi mieć więcej ruchu!

    Kastrowane psy nie odczuwają żadnych frustracji z tego powodu. Zwierzęta nie są przecież świadome własnej seksualności. Gdy przestają działać hormony, jak to jest w przypadku usunięcia gruczołów płciowych poprzez kastrację, psy po prostu przestają odczuwać potrzebę kopulacji i nie reagują nadmiernym pobudzeniem i skłonnościami do „gonienia” w okresie cieczek. Temperament takich psów nie zmienia się w sposób negatywny i nie ma z nimi więcej kłopotów pod tym względem. Wręcz przeciwnie, osobniki, które wcześniej były nadpobudliwe a nawet agresywne, po kastracji stają się łagodne, spokojne i posłuszne. Jeśli pies przed kastracją był wesoły i łagodny, taki sam pozostanie i po niej. Każdy kastrat będzie wesołym towarzyszem zabaw, gotowym pobiec za swoim opiekunem nawet na koniec świata. Zaletą jest jeszcze to, że bardziej będzie się pilnował swojego pana, bowiem nie będzie już odczuwał pokusy ucieczek, w celu szukania sobie partnera seksualnego. Ponieważ jednak kastrowany pies może jednak wykazywać pewną tendencję do tycia, dlatego prócz odpowiedniej diety, takiemu zwierzakowi należy zapewnić także odpowiednio większą ilość ruchu na świeżym powietrzu. Mogą to być np. psie sporty, które są ostatnio bardzo popularne w naszym kraju, albo chociażby nieco dłuższe niż zazwyczaj spacery. Bez odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego, sama dieta nie wystarczy. Te dwa czynniki razem, pozwolą w efekcie utrzymać pupila w dobrej kondycji i zdrowiu.

czym karmić psa po sterylizacji, dieta dla psa po sterylizacji, dieta dla psów po sterylizacji, dieta po zabiegu sterylizacji kastracji psa, dieta psa kastrata, dieta psa po kastracji, dieta psa po sterylizacji, diety dla psów po kastracji, diety weterynaryjne, jak karmić psa po sterylizacji, jak karmić żywic psa po kastracji, jak żywić psa po kastracji, jak żywić psa po sterylizacji, karma dla psa po sterylizacji, karma dla psów po sterylizacji, karma weterynaryjna, karmienie psa po sterylizacji, karmienie psów po sterylizacji, karmienie psów wykastrowanych, karmy dla wykastrowanych psów, kastracja, kastracja psa, kastracja psów, pies kastrowany, pies po kastracji, pies po sterylizacji, pies po zabiegu kastracji, po kastracji, psa, psy po sterylizacji, sterylizacja psa, sterylizacja suki, żywienie psa po kastracji, żywienie psa po sterylizacji, żywienie psów sterylizowanych

Tagi artykułu: