Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psa reproduktora

Pies reproduktor to pies rasowy, który otrzymał odpowiednie uprawnienia i jest zdolny do rozpłodu.

O takiego psa trzeba odpowiednio zadbać, aby nie tylko on, ale również jego szczenięta były zdrowe i silne. Konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia. Na co dzień takiemu psu podaje się zwykłą karmę, lecz w czasie, gdy pies reproduktor musi często kryć konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia, które zawiera właściwe składniki, gdyż tylko takie właściwie dobrane jedzenie może przyczynić się uzupełnienia zaistniałych w organizmie braków i pomoże w bardzo szybkie regeneracji jego sił.

W tym okresie konieczne jest zwiększenie psu przeznaczonemu do reprodukcji mięsa, ale nie mogą być to podroby, białego sera, masła, żółtek oraz witamin i mieszanki mineralnej. Oczywiście można to wszystko zapewnić psu kupując taką specjalną, wysokokaloryczną karmą, która dostępna jest w większości sklepów przeznaczonych dla zwierząt i jest to na pewno o wiele prostsze rozwiązanie, bo wtedy tylko wystarczy jak będziemy przestrzegać instrukcji, która jest umieszczona na opakowaniu.

Reproduktor Cane corso

Reproduktor Cane corso

Obojętnie, na jaką formę żywienia się zdecydujemy to trzeba pamiętać, że zbyt mała ilość lub całkowity brak witaminy A u samca może doprowadzić do poważnych powikłań, czyli zaburzeń spermatogenezy. Spermatogeneza jest procesem powstawania oraz dojrzewania plemników, czyli gamet męskich osobników, a proces ten odbywa się w jądrach inaczej nazywanych gonadami męskimi. Za pomocą tego procesu macierzyste komórki rozwijają się w dojrzałe plemniki. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed kryciem, a także już po nim podawać psu około sześciu kropli witaminy A codziennie.

Można również do pożywienia dodać jedną łyżeczkę oleju sojowego albo słonecznikowego, nie zaszkodzi również podanie reproduktorowi mielonego siemienia lnianego, gdyż te wymienione produkty zawierają sporą ilość witaminy A. Psa reproduktora także trzeba odwapniać, ponieważ przeważnie u starszych psów przeznaczonych do reprodukcji spory spadek wapnia w organizmie może spowodować objawy niedowładu, a jest to bardzo podobne zjawisko jak tężyczka u suk.

Psa, a przede wszystkim starszego trzeba karmić dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, a także musi być to o tej samej porze oraz przynajmniej około pięciu godzin przed planowanym kryciem. Pies reproduktor obojętnie, w jakim wieku musi mieć zapewnioną odpowiednią, codzienną dawkę ruchu, gdyż to sprzyja właściwej przemianie materii, regeneracji sił oraz jego całkowitej sprawności. Pies, który przeznaczony jest do reprodukcji musi być w znakomitej kondycji. Pies nie może być zbyt przekarmiony, gdyż to może uniemożliwić mu pokrycie suki ze względu na swoją zbyt masywną posturę, a także suka może nie mieć siły, aby utrzymać takiego zbyt ociężałego psa. Natomiast niedożywienie psa może doprowadzić do hipowitaminozy, a to niestety może spowodować obniżenie, jakości nasienia, jak również może spowodować całkowitą niepłodność psa.

Reproduktor Cirneco Dell'etna

Reproduktor Cirneco Dell'etna

Jeżeli pies reproduktor jest u nas od niedawna i nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tej kwestii to najlepiej zwrócić się do weterynarza, który na pewno doradzi nam jak dobrze zaopiekować się naszym pupilem, a także, jaka karma będzie jak najbardziej odpowiednia dla niego. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz pies będzie zdrowy, gotowy do krycia, a jego szczenięta będą również w dobrej formie.

Pies reproduktor, który przeznaczony jest do krycia  musi być  zdrowy, ale żeby taki był potrzebuje odpowiedniej opieki oraz bogatego w wartościowe i odżywcze składniki pożywienia.

Tagi artykułu: