Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psów chorych

Wymioty,  biegunka i zatwardzenia u psa mogą być spowodowane zaburzeniami pokarmowymi lub schorzeniami innych narządów. Psy cierpiące na choroby nerek, wątroby czy macicy mogą ostro reagować na niektóre składniki pokarmowe, a nawet wykazywać oznaki nietolerancji dla niektórych, wydawać by się mogło, podstawowych pokarmów występujących w psim jadłospisie. Zlekceważenie pierwszych objawów choroby może skończyć się dla psa tragicznie. Jeżeli podejrzewamy u naszego czworonoga zaburzenia pokarmowe, koniecznie skonsultujmy się z weterynarzem!

Żywienie psów chorych

Żywienie psów chorych może być dość uciążliwe. Pamiętajmy bowiem, że zwierzęta ze schorzeniami żołądka czy wątroby nie powinny otrzymywać produktów przetworzonych – mięsnych puszek i suchego pokarmu. Nawet jedzenie sygnowane logiem sprawdzonego producenta zawiera sporą dawkę ulepszaczy i środków konserwujących, które mogą drażnić ścianki żołądka.
Bodaj najlepszym posiłkiem dla chorego psiaka są kulki ryżowo-mięsne. Raczej wystrzegajmy się mięsa wołowego, gdyż zawiera duże ilości tłuszczu. W żadnym przypadku nie raczmy psa podrobami i wątróbką! Mięso z kurczaka, cielęcina i konina są dla psów najbezpieczniejsze. Chude mięso kurczaka jest łatwo przyswajalnym źródłem białka. Ryż nie podrażnia żołądka i stanowi źródło węglowodanów. Istotną zaletą spożywania kleiku ryżowego jest zaś unormowanie pracy jelit i hamowanie rozwolnienia. 

Jak ulżyć pupilowi?

Co zrobić, kiedy nie możemy odwiedzić weterynarza? Jak złagodzić stan zapalny przewodu pokarmowego?
Sposób jest bardzo prosty i przede wszystkim efektywny. Wystarczy podać psu lekki wywar z siemienia lnianego. Poniżej prezentujemy sposób przygotowania:
3 stołowe łyżki siemienia lnianego zalewamy 0.5 l wody. Wywar podgrzewamy do wrzenia. Parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Zostawiamy aż do ostudzenia.

Kiedy napar jest już letni, możemy napoić nim psa. Niektóre czworonogi z chęcią piją mieszankę, inne zaś muszą zostać nią napojone. Pamiętajmy, że pies wystarczająco cierpi, a wmuszanie weń lekarstwa jedynie potęguje nieprzyjemne odczucia. Każdy właściciel psa powinien posiadać specjalną, dużą strzykawkę, która umożliwi mu bezpośrednią iniekcję płynu.

Użytkowanie strzykawki również wymaga pewnej wprawy. Przede wszystkim nie należy od razu wyciskać całej zawartości płynu do pyska psa. Płyn wtryskujemy miarowo, najlepiej do kieszeni policzkowej. Przez cały czas rozmawiamy z psem, pocieszamy, głaszczemy po głowie.  

Wymioty u psa

Co zrobić, kiedy pies wymiotuje? Czy lepiej podawać mu lekkie posiłki, czy też w ogóle zrezygnować z karmienia?
Wymioty świadczą zazwyczaj o podrażnieniu, zapaleniu żołądka. Jeżeli zobaczymy, że nasz pies zwymiotował, nie musimy jednak od razu iść do lekarza. Warto natomiast „przegłodzić” psa przez kolejne 24 godziny. Po upływie około 8-10 godzin możemy podać psu wywar z siemienia lnianego. Nie ma sensu aplikować leków i naparów tuż po zdiagnozowaniu podrażnienia – zwierzę pewnie i tak wszystko zwymiotuje.
Siemię lniane jest bardzo delikatne i kojące, dlatego też nie powinno wywołać u psa wymiotów i biegunki. Jeżeli pies nie zwymiotował po upływie około 4 godzin od pierwszego podania naparu, oznacza to, że stan zapalny powoli mija i możemy podać zwierzęciu małe ilości przegotowanej wody. Po upływie doby serwujemy psu posiłek mięsno-ryżowy. Nie przechodzimy jeszcze na zwykłą dietę, gdyż zapalenie może się odnowić. Wbrew wcześniejszym przyzwyczajeniom, podajemy psu posiłki do trzech-czterech razy w ciągu dnia. Oczywiście, za każdym razem w małych ilościach.

Częste wymioty nie mogą zostać zlekceważone. Nawet jeśli nasz pies nie okazuje wyraźnych objawów chorobowych, nie znaczy to, że nie jest chory. Profilaktyczna wizyta u weterynarza powinna załatwić sprawę.

żywienie psów chorych

Ugotowany ryż z kurczakiem dla psa

Biegunka u psa

Biegunka jest szczególnie nieprzyjemną przypadłością, zarówno dla psa, jak i właściciela. Pierwszą, złotą zasadą kuracji jest wprowadzenie całodziennej głodówki, która ma za zadanie odciążyć jelita. Chowamy jedynie miskę z jedzeniem, miskę z wodą pozostawiamy na miejscu!
Dalsze leczenie opiera się na stosowaniu diety mięsno-ryżowej. Kuracja trwa od pięciu do siedmiu dni. W tym czasie rezygnujemy ze wszystkich karm przetworzonych, podrobów, mleka, jogurtów, czekolad etc.

Biegunka utrzymująca się powyżej dwóch dni nie może zostać przez właściciela zlekceważona! Niezbędny jest kontakt z weterynarzem!

Tagi artykułu: