Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psów dużych ras

Psy obecnie jedzą wszystko, ale niestety to nie oznacza, że ich organizm każde pożywienie traktuje i trawi tak samo. Białko, które ma duże wartości odżywcze pochodzi przede wszystkim z mięsa kurcząt, jagniąt, kurzych jaj czy ryb i właśnie te produkty powinny być wykorzystywane przy ustalaniu odpowiedniej dawki pokarmowej.

Wygląd oraz budowa psa przede wszystkim uwarunkowana jest genetycznie, ale równie ważne jest także odżywianie. Wiadomo, że im większy pies tym więcej odpowiedniego pokarmu potrzebuje. Żywienie psów dużych ras - kilka podstawowych zasad.

Psy dużych ras mają znacznie większe wymagania żywieniowe, aniżeli psy ras średnich czy małych. Oczywiście dużo prostszym i niewymagającym specjalnego przygotowywania jest podawanie gotowych karm, ale w takim przypadku powinno się zachować ostrożność. Wiadomo, że psy przede wszystkim posługują się węchem, a więc całkowicie zrozumiałe jest to, że jeśli pies będzie miał jakikolwiek wybór to na pewno skłoni się ku pożywieniu, które pobudza jego zmysł powonienia, dlatego bardzo często właściciele czworonogów kupują puszki czy specjalne kiełbasy dla psów, aby nie tylko sprawić przyjemność swojego psiakowi, ale samemu nie mieć pracy przy przygotowywaniu mu posiłku. Kiełbasa dla psów przede wszystkim produkowana jest na bazie różnych odpadów, kaszy oraz czasami trudnych do ustalenia składników, ponieważ przeważnie an takich kiełbasach nie ma informacji o jej składzie, a więc też nie wiemy czy na pewno zaspokoi ona konkretne potrzeby żywieniowe danego psa.

Puszki natomiast nie spełniają wszystkich wymagań przede wszystkim ze względu na to, że ciężkie metale przedostają się do pokarmu, gdyż nie są one powlekane, a także dosyć szybko się psują, co bywa niestety częsta przyczyną zatruć. Jest również pożywienie w postaci suchych karm, których na rynku jest wiele, ale tylko niektóre z nich są produktami o odpowiedniej, jakości.

Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, który będzie najbardziej odpowiedni dla jego pupila, odpowiedni rodzaj karmy powinien być dobrany pod względem wieku, a także potrzeb danego psa. Karmy, które w swoim składzie zawierają soję, zboża, wołowinę, konserwanty, ulepszacze smakowo – zapachowe, a także stworzone są z produktów odpadowych na pewno nie spełniają wymogów żywieniowych żadnego psa nie tylko dużej rasy. Czasem zdarza się też, ze właściciel przeważnie w pośpiechu podaje psu karmę dla kotów, jest to bardzo dużym błędem, gdyż kocia karma jest zbilansowana dokładnie z zapotrzebowaniem kotów na składniki pokarmowe, a dla psów jest nieodpowiednia gdyż zawiera za dużo białka, tauryny oraz ma niedobór albo nadmiar innych składników, przede wszystkim związków mineralnych i witamin.

Psy dużych ras, które rosną nie powinny spożywać zbyt dużej ilości pożywienia, ponieważ za duża masa ich ciała przed skończonym procesem wzrostu oraz rozwoju kostnego układu, na pewno mocno go obciąży, co może doprowadzić do dysfunkcji układu kostnego, a najbardziej do dysplazji stawów biodrowych, na którą to chorobę psy dużych ras są najbardziej narażone. Nie powinno również podawać się psom mleka, gdyż jego stosowanie może być powodem wystąpienia biegunki. Psom dużym, ale nie tylko nie wolno podawać pożywienia bezpośrednio przed wysiłkiem i po wysiłku fizycznym.

Trzeba również uważać przy podawaniu kości psom, gdyż ich za duża ilość może być przyczyną zaparć, a także trzeba uważać na zbyt ostro zakończone kości. Na pewno nie wolno także zmieniać psu diety zbyt gwałtownie, ale powinno się to odbywać stopniowo, ponieważ nagła zmiana pokarmu może spowodować wystąpienie zaburzeń układu pokarmowego. Psy dużych ras są bardzo podatne na skręt żołądka, dlatego trzeba bardzo dbać o jego odpowiednie żywienie, a także, aby było podawane po spacerze czy większym wysiłku fizycznym, jeśli pies odpowiednio odpocznie. Psy najlepiej tolerują pokarm złożony z tych samych składników, ale oczywiście powinien on być odpowiednio zbilansowany i pokrywać dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia. Konieczne jest pamiętanie, że trzeba niezjedzony przez psa pokarm usunąć z miski, pod żadnym pozorem nie wolno go zostawiać na następny dzień, a niestety wiele właścicieli tak robi chcąc trochę zaoszczędzić, ale w ten sposób na pewno nie zaoszczędzi tylko straci jeszcze więcej jak pies się rozchoruje i będzie konieczna wizyta u weterynarza.

Opieka nad psem dużym wymaga nie tylko dużego poświęcenia ze strony właściciela, ale także dosyć dużych nakładów finansowych.

Tagi artykułu: