Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psów otyłych

Podobnie jak ludzie, tak samo i źle odżywiane psy mogą zapadać na wiele różnych chorób z tym związanych. Jedną z takich chorób u psów jest otyłość. Wiąże się ona także z wieloma innymi czynnikami, jak: rasa, wiek, sterylizacja itp. Jednak bezpośrednim i najważniejszym powodem otyłości jest oczywiście niewłaściwa dieta u psów. Jakie zatem powinno być właściwe żywienie psów otyłych? Jak walczyć z otyłością u psów?

Otyłość to poważny i jeden z najczęściej obecnie występujących problemów związanych z żywieniem, dotyczący już nie tylko ludzi, ale także i naszych zwierząt domowych, w tym psów. Otyłości należy bagatelizować, a najlepiej oczywiście w ogóle do niej nie dopuszczać! Kiedy pies zaczyna mieć nadwagę? Wtedy, gdy jego waga zaczyna o 5% przekraczać tzw. wagę optymalną, czyli typową dla danej rasy, płci i wieku. O wiele groźniejsza otyłość występuje z kolei wtedy, gdy masa ciała psa zostanie przekroczona o minimum 25% w stosunku do wspomnianej wartości optymalnej. Problemy z nadwagą i otyłością u psów są coraz częstsze i poważniejsze. Najważniejszym antidotum w tym względzie jest przede wszystkim odpowiednie żywienie psów otyłych.

Przyczyny otyłości u psów.

Przybieranie na wadze u psów związane jest z różnymi czynnikami, a głównie takimi, jak: rasa, płeć, wiek, sterylizacja lub kastracja, problemy hormonalne i oczywiście żywienie. Wśród dwóch najczęściej spotykanych przyczyn znajdują się nadmierna ilość zbyt kalorycznego pokarmu oraz niedobory hormonalne. Pokarm można oczywiście ograniczyć i/lub zmienić, jednak jeśli otyłość u psa związana jest raczej z gospodarką hormonalną, to wymagana jest obowiązkowa wizyta i konsultacja u lekarza weterynarii. Nadwaga lub otyłość u psa może stanowić jeden z objawów takich chorób, jak przede wszystkim niedoczynność tarczycy. Jedną z głównych i najczęściej występujących przyczyn otyłości u psów jest także brak, lub zbyt mała ilość odpowiedniego ruchu (wysiłku fizycznego). Jak zatem widać – psy tyją z podobnych powodów, jak my ludzie! Podstawowe przyczyny otyłości u psów, to:

 • przekarmianie psa – czyli podawanie zbyt dużych ilości i zbyt kalorycznego jedzenia; trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie dodatkowo podawane psie smakołyki, ciasteczka i przekąski, podawane np. w ramach wynagradzania zwierzaka za dobrze wykonywane komendy, także należy wliczać do ogólnego bilansu kalorii zalecanych dla danego psa w ciągu doby;
 • brak lub niedostateczna ilość ruchu – każdy pies potrzebuje należytej ilości wysiłku fizycznego, zgodnej z jego potrzebami indywidualnymi; zbyt krótkie spacery lub brak możliwości ruchu (np. w trakcie zabawy i wybiegania się) nie pozwalają psu spalić ewentualnie przyjmowany nadmiar kalorii w diecie;
 • zabieg sterylizacji lub kastracji – zabiegi te często skutkują niestety zwiększoną tendencją do łatwego przybierania na wadze; przy niewłaściwym odżywianiu psa pogłębia to problem;
 • zaburzenia endokrynologiczne, a głównie niedoczynność tarczycy;
 • wiek – wraz z wiekiem zmniejsza się tempo metabolizmu i spada aktywność fizyczna;
 • leki – niektóre leki mogą sprzyjać otyłości, np. leki przeciwzapalne i antykoncepcja hormonalna;
 • rasa – chodzi o predyspozycje genetyczne ras (skłonności do tycia mają np. labradory i jamniki).

Jak wskazują badania, największym czynnikiem ryzyka otyłości u psa jest jednak przede wszystkim sam właściciel psa! To on odpowiada za nieumiejętne i niekonsekwentne podawanie zwierzęciu zbyt dużych ilości i zbyt kalorycznego pokarmu! Inne błędy to np. dokarmianie psów przy stole, pozwalanie im na żebractwo i bieganie po śmietnikach itp. Są to nie tylko poważne błędy żywieniowe, ale także wychowawcze! Tymczasem powinno się kontrolować głód psa. Zwierzak powinien czekać na konkretną ilość posiłków w ciągu dnia (u dorosłego psa to 1 lub 2 posiłki dziennie), podawanych o stałych porach. Pies powinien jeść z apetytem, a jeśli nie chce jeść, to nie należy go do tego zmuszać!

zbilansowa dieta barf dla psa

Zagrożenia zdrowotne związane z otyłością u psów.

Problemy i zagrożenia wynikające z otyłości często są nawet bardzo poważne u psów. Nie można więc w żadnym razie ich bagatelizować! Do najczęstszych problemów związanych z otyłością u psów zalicza się:

 • zaburzenia narządów ruchu (a więc choroby wynikające ze zbytniego przeciążania stawów, zwyrodnienia kręgosłupa, skutkujące tym problemy z poruszaniem się);
 • utrudniona praca oraz schorzenia wątroby, nerek i jelit;
 • otłuszczenie narządów, mogące powodować poważne choroby;
 • obniżenie ogólnej odporności organizmu;
 • zaburzenia i schorzenia sercowo-naczyniowe;
 • zaburzenia i problemy z oddychaniem.

Jak walczyć i zapobiegać otyłości u psów?

W przypadku psów z nadwagą, sami możemy odpowiednio zadziałać, poprzez odpowiednie zmniejszenie im dawki żywieniowej lub kaloryczności zadawanego pokarmu, a także zwiększenie ilości codziennego wysiłku fizycznego. Jednak u zwierząt otyłych, w ustaleniu odpowiedniej diety oraz dawki pokarmowej i planu ćwiczeń ruchowych, niezbędna jest odpowiednia konsultacja weterynaryjna. Lekarz powinien psa dokładnie przebadać i wyeliminować np. chorobowe przyczyny otyłości (zaburzenia endokrynologiczne). Odchudzanie zawsze też powinno przebiegać łagodnie i stopniowo, inaczej można wpędzić zwierzę w jakąś chorobę. Należy stwarzać psu jak największą ilość różnorodnych okazji do podejmowania ćwiczeń fizycznych (np. częste prowokowanie zabaw z psem, rozpoczęcie uprawiania jakiegoś sportu kynologicznego). Wskazane są dłuższe i bardziej wyczerpujące energetycznie spacery i zabawy na świeżym powietrzu.

Żywienie psów otyłych.

Dieta psa koniecznie musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do jego aktualnego stanu, wieku, płci oraz skali otyłości lub nadwagi. Do zwalczania już istniejącej otyłości lub nadwadze, pomocnymi są m.in. gotowe karmy, takie jak: Royal Canin Obesity Management Canine, Acana Adult Light & Fit, Trovet Weight & Diabetic WRD Canice, Arden Grande Adult Light, Bosch Adult Light, Brit Premium Light, lub Euro Premium Medium Adult Light. Dobra jest także Karma o obniżonej zawartości tłuszczu, przeznaczona dla psów starszych i mało aktywnych: Arion Friends Senior & Light lub Bozita Light Chicken & Rice. Najlepiej jest karmić psa karmami gotowymi (suchymi i/lub mokrymi), bo to gwarantuje idealne zbilansowanie dawki pokarmowej i jest poza tym bardzo wygodne. Są one dodatkowo wzbogacane w odpowiednie witaminy i związki mineralne, a także w składniki ochraniające stawy i likwidujące wolne rodnikiDla psów mających problemy z nadwaga i otyłością jest wiele takich karm!

Jeśli karmimy psa gotową karmą suchą lub mokrą, należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek producenta odnośnie dawkowania, zamieszczanych na opakowaniu. Zawsze jest tu podana tabela zawierająca zalecane, dzienne dawkowanie karmy. W przypadku psów mających zwiększone tendencje do tycia, należy używać karm typu „light”. Jeśli nasz zwierzak jest wykastrowany/wysterylizowany i wykazuje tendencję do nadwagi, to należy wybrać dla niego specjalnie dla takich psów dedykowane karmy gotowe. Jeśli dodatkowo dajemy swojemu psu inne pokarmy, czyli różne smakołyki i przekąski (np. nagrody za komendy, gryzaki oczyszczające zęby), musimy wtedy pamiętać, by zawsze wliczać to do dziennej (dobowej) dawki dozwolonych kalorii! Trzeba podawać mu wtedy odpowiednio mniej karmy podstawowej. Zawsze należy więc skrupulatnie liczyć ilość kalorii w codziennej diecie psa z nadwagą lub otyłością. Jeśli jednak nasz pies jest wybitnym łakomczuchem, to lepiej jest Dzielic mu całą dzienną dawkę pokarmu na dwa, a nawet trzy posiłki, zamiast podawać mu to jednorazowo. Zmniejszy to wieczny apetyt i lepiej zaspokoi ciągły głód zwierzaka. Psom otyłym i mającym nadwagę w żadnym wypadku nie wolno zostawiać zawsze pełnej miski karmy. Żywienie do woli jest w tym wypadku zupełnie wykluczone! Zresztą każdy pies nie może jeść tyle ile chce, tylko tyle ile powinien!

Lepiej nie decydować się na żywienie sposobem domowym psów mających problemy z nadwagą i otyłością. Żywienie psów otyłych karmionych sposobem domowym nie powinno oczywiście zawierać zbyt wiele ilości tłuszczów, a te już zawarte w karmie, powinny być jak najlepszej jakości. Najlepsze są oczywiście nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte np. w rybach. Należy tez bardzo uważać z podawaniem takich pokarmów, jak produkty bogate są w skrobię (np. ziemniaki) oraz cukry (np. białe pieczywo, podjadanie słodyczy jest przy tym surowo zabronione!). Najlepsze jest podawanie psu przede wszystkim: chudego mięsa (kurczak, cielęcina, ryby) wraz z odpowiednią domieszką białek roślinnych (np. kasze, ryż, starte surowe i/lub gotowane warzywa). W żadnym razie nie wolno solić i przyprawiać zadawanego pokarmu. Karmienie systemem domowym powinno odbywać się najlepiej dwa razy dziennie (np. rano i wieczorem) i zawsze o tej samej, stałej porze.

Odchudzanie psa z nadwagą lub otyłego nie może przebiegać szybko i gwałtownie. W przypadku psów otyłych, ich odchudzanie powinniśmy robić pod kontrolą lekarza weterynarii. Trzeba mieć świadomość, że proces ten może trwać nawet od kilku, do kilkunastu miesięcy, co zależy oczywiście od skali nadwagi i stanu zdrowia psa. Pies bez uszczerbku na zdrowiu może tracić na wadze w granicach: 0,4-0,8 kg/tydzień. Nadwaga u psa może być nawet śmiertelnie groźna, podobnie zresztą, jak i u ludzi! Jeśli jednak zapewnimy pupilowi odpowiednie żywienie psów otyłych (zbilansowana karma), wyeliminujemy własne błędy żywieniowe wobec zwierzaka, a także zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu także na świeżym powietrzu, to pupil z pewnością będzie dłużej cieszył się zdrowiem i życiem!

Tagi artykułu: