Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psów pracujących

Psy, które wykorzystywane są do pracy, czyli psy pociągowe, do sań, psy służbowe czy psy myśliwskie mają o wiele większe zapotrzebowanie na energię, a więc proporcja mięsa do składników pochodzenia roślinnego w pokarmie powinna wynosić w takim przypadku 2 : 1.

Oczywiście wszystko też zależy od rodzaju wykonywanej przez psa pracy, a więc od wysiłku w nią włożonego.

Jeśli wysiłek jest dosyć duży, ale krótki tak jak na przykład u chartów to takie zapotrzebowanie energetyczne powinno się zwiększyć o około 10 procent w stosunku do bytowego. Psy, które wykonują intensywną, długotrwałą pracę np. te psy, które ciągną sanie z ludźmi lub innym ciężkim ładunkiem to zapotrzebowanie energetyczne takich psów jest kilkakrotnie wyższe od bytowego. Nie ma jakiś ścisłych reguł, które można by było w tych przypadkach uwzględnić.

Każdy właściciel, który wykorzystuje swojego psa do pracy musi sam ustalić odpowiednią dawkę żywieniową i dbać o to, aby nie stracił on na wadze, gdyż nie będzie miał w tego siły. Bardzo korzystne dla psów pracujących może być podzielenie dziennej dawki pożywienia na dwa lub trzy posiłki, w ten sposób można uniknąć zbytniego przeciążenia żołądka i jelit. Powinny być podzielone na jeden główny oraz dwa mniejsze.

Zwierząt nie wolno karmić przed rozpoczęciem pracy, tylko dwie, a najlepiej sześć godzin przed jej rozpoczęciem, aby nie był zbyt ociężały i ospały. Po zakończeniu pracy także powinny odpocząć około 1 do 2 godzin zanim dostaną pożywienie. Ważne jest również uwzględnianie przy żywieniu psów pracujących  pory roku. Jeżeli pies podczas zimy dużo czasu spędza na powietrzu to potrzebuje również odpowiednio więcej produktów wysoko energetycznych, gdyż to pomoże mu na utrzymanie stałej temperatury ciała. Pies myśliwski, który podczas zimy musi wejść do lodowatej wody, musi mieć pod swoją skórą dużą warstwę tłuszczu, żeby nie zamarzł.

Jeśli psy wykonują swoją pracę kilka godzin dziennie, to wtedy ich zapotrzebowanie wzrasta o ponad 50 procent, czyli np. 1000 kalorii do 1500 kalorii. Psy pracujące jeszcze ciężej nawet wymagają 100 procent więcej energii niż niepracujące psy. W żywieniu takich psów bardzo istotne jest podawanie dodatkowej dawki tłuszczów, lekkostrawnych węglowodanów. Oczywiście obowiązkiem każdego właściciela takiego psa pracującego jest stwierdzenie samemu czy ich pies dobrze przyswaja podawany pokarm oraz odpowiednio odmierzać mu wielkość podawanej porcji.

Pies zaprzęgowy używany do wyścigów, co zostało udowodnione potrzebuje przeważnie od 10 tysięcy kcal do 12 tysięcy kcal energii oraz 5, 6 litrów wody dziennie, żeby przeżyć i przebiec nawet 240 kilometrów dziennie.

Posiadając psa pracującego konieczne jest dokładne dowiedzenie się np. podczas rozmowy z weterynarzem, hodowcą czy nawet podczas czytania odpowiednich poradników, jakie i w jakich dawkach powinien mieć podawane odpowiednie składniki pożywienia, aby mógł jak najdłużej dla nas pracować i cieszyć się dobrym zdrowiem. Oczywiście trzeba tego wszystkiego przestrzegać, bo inaczej przy nieodpowiedniej diecie można psa wykończyć, a tego na pewno nikt z nas, by nie chciał.

Tagi artykułu: