Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psów ras małych

Psy ras małych i miniaturki są doskonałymi towarzyszami życia dla osób, które mieszkają w mieście i mają do swojej dyspozycji niewielkie powierzchnie mieszkalne. Zainteresowanie psami kanapowymi i ozdobnymi z roku na rok jest coraz większe, a co za tym idzie coraz więcej osób zgłębia problematykę ich wychowywania, żywienia i tresury. W poniższym artykule skoncentrujemy się na sprawach związanych z utrzymaniem prawidłowej diety i przekażemy najważniejsze informacje odnośnie tematu - żywienie psów ras małych.

Do psów ras małych i miniaturek zaliczamy wszystkie osobniki, których waga nie przekracza 10 kg. Z tego też względu wielu właścicieli mylnie odczytuje ich potrzeby i miast serwować odpowiednio zbilansowane pokarmy, podaje jedzenie przeznaczone dla szczeniąt. W żadnym razie nie możemy utożsamiać wzrostu i wagi zwierzęcia z mniejszymi potrzebami i porównywać dorosłego osobnika ze szczenięciem, u którego dopiero kształtuje się kościeć, zaś wymagania pokarmowe są zorientowane na zdobycie jak największej ilości białka.

Zachowanie prawidłowej diety jest niezwykle istotne dla utrzymania zwierzęcia w prawidłowym zdrowiu. Odpowiedni bilans pokarmowy pozwala na wydłużenie czasu życia zwierzęcia i wpływa na jego doczesną kondycję zdrowotną. Producenci „mokrych” i suchych karm starają się za wszelką cenę podkreślić zalety ich produktów i sprawić, że staną się atrakcyjniejsze dla potencjalnych klientów. Suche karmy są bez wątpienia bardzo wygodnym i szybkim sposobem karmienia zwierzęcia. Kupując karmę należy zwrócić uwagę na opis producencki i dobrać ją w zgodzie z potrzebami i gabarytami zwierzęcia. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne linię produktów przeznaczonych dla psów ras małych i miniaturek. 

PURINA PROPLAN Adult Small&Mini karma dla psów dorosłych ras małych

PURINA PROPLAN Adult Small&Mini, karma dla psów małych o masie ciała do 10 kg

Przechodząc do sedna problemu warto sobie uzmysłowić, dlaczego psy ras małych mają nieco inne wymagania pokarmowe i co o tym decyduje. Małe psy mają bardzo szybki metabolizm, skutkiem, czego szybko trawią spożyty pokarm (zapotrzebowanie na energię jest, zatem znacznie wyższe niż w przypadku innych ras). Sposób podawania posiłków również nastręcza pewne problemy; małe psy posiadają znacznie mniejszą zdolność przyswajania pewnych produktów, a co za tym idzie mogą mieć problemy z ich strawieniem. Właściciele są, więc zmuszeni do podawania od czterech do sześciu małych porcji pokarmu.
Psy ras małych wchodzą w okres dojrzałości płciowej znacznie szybciej, aniżeli inne psy. U suk pierwsza cieczka pojawia się już w piątym-szóstym miesiącu życia (psy ras dużych dojrzewają w późniejszym wieku).

Jakie składniki odżywcze powinna zawierać karma dla psów małych?

Najważniejszym składnikiem pokarmowym jest białko, które nie tylko dostarcza energii, ale przede wszystkim jest lekkostrawne i nie zalega na żołądku. Każdy posiłek powinien być wzbogacony o składniki lekkostrawne, które utrzymują prawidłowy stan flory jelitowej. Niedopuszczalne jest podawanie przekąsek pomiędzy posiłkami; już od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać nasze zwierzę do stałego rytmu dziennego.
Właściciele psów małych rzadko, kiedy decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Jeżeli jednak zechcemy preparować posiłki w kuchni, należy pamiętać o wzbogacaniu ich preparatami witaminowymi oraz kwasami omega.

Wielu właścicieli popełnia zasadniczy błąd w postaci podawania zwierzętom czekolady i słodyczy. W przypadku małych psiaków to przyzwyczajenie może okazać się zabójcze. Częstokroć dochodzi, bowiem do zaburzeń pracy jelit, biegunek i zatruć pokarmowych, które mogą okazać się zabójcze. Zdecydowanie najgroźniejszą praktyką jest podawanie zwierzęciu mlecznej i gorzkiej czekolady (znajdują się w nich duże ilości kakao). Alternatywą dla podawania słodyczy może być zakup odpowiednich substytutów; w sklepach zoologicznych od dawna może dostać odpowiedniki ludzkiej czekolady. Zupełnie niedopuszczalne jest przyprawienie pokarmów i wprowadzanie doń niesprawdzonych dodatków i ziół.

Bardzo groźną praktyką jest także podawanie zwierzęciu mięsa drobiowego, w którym występują ostre kostki. Małe pieski mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, zaś obecność kostek może spowodować wewnętrzne urazy żołądka (częstokroć dochodzi także do podrażnienia, albo przebicia przełyku). Ryby zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych, niemniej brak ich obecności w diecie czworonoga nie powoduje żadnych przykrych konsekwencji. W przypadku psów ras małych podawanie ryb jest nawet niezalecane.

kość cielęca dla psa małego

kość cielęca

Najwłaściwszym wyborem kulinarnym dla właściciela małego pieska jest zakup jagnięciny i cielęciny. Mięso wołowe może być zarażone wirusem salmonelli, a drobiowe z kosteczkami podrażnić przełyk. Każde mięso powinno być uprzednio ugotowane i lekko ostudzone. Zważywszy na łapczywość zwierzęcia nie należy podawać płatów mięsa, a odpowiednio je rozszarpać. Jedzenie domowe może niekiedy nie pokrywać wszystkich wymagań pokarmowych zwierzęcia. w związku z tym powinniśmy pamiętać o wzbogacaniu go odpowiednimi składnikami odżywczymi. Nieodzowne jest, zatem podawanie warzyw, ryżu, makaronu etc.
Standardowym przykładem psiego dania obiadowego jest jagnięcina z gotowaną marchewką i groszkiem oraz spore ilości ryżu. Oczywiście, każda dieta może być urozmaicona suchą karmą i karmą puszkowaną. Nie można jednak zapominać, że karma mokra winna być zakupywana jedynie w sklepach zoologicznych i posiadać odpowiednie znaczenie certyfikacyjne. Karmy z supermarketu stanowią zazwyczaj mieszankę różnorodnych odpadów odzwierzęcych- stąd też ich cena jest tak znacznie obniżona.
Zdecydowanie dobrym nawykiem jest podawanie psu sucharów i specjalnych kości, które ścierają kamień nazębny i powodują ich oczyszczenie. Kości i suchary nie powinny być podawane zbyt często.

Tagi artykułu: