Udostępnij ten artykuł.

Żywienie psów służbowych

Żywienie psów służbowych jest jasno określone w regulaminach służb publicznych i porządkowych. Znajdziemy w nich szczegółowe wytyczne odnośnie wielkości racji żywnościowych, składu karmy oraz sposobu jej podania. Z racji tego, że psy służbowe są wykorzystywane do wykonywania różnorodnych czynności, ich dieta może być zróżnicowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Psy są najczęściej wykorzystywane przez Służby Granicznej. Ich rola polega na wyławianiu węchem podejrzliwych substancji, przeszukiwaniu pojazdów i tropienia ludzi. Muszą, zatem pozostawać w stanie gotowości przez cały okres służby. Aby tego dokonać psy powinny być nie tylko wypoczęte, ale przede wszystkim najedzone. Odpowiednia dieta jest niezwykle istotna dla zachowania odpowiedniej formy i przede wszystkim czujności podczas wykonywania swoich prac. Psy znajdują również zatrudnienie w policji, gdzie pełnią rolę psów tropiących. Psy policyjne muszą się wykazywać dużą sprawnością fizyczną i odpornością. Ich dieta powinna obfitować, zatem w mięso, tłuszcze i składniki odżywcze. Zbyt małe dawki tłuszczy mogą doprowadzić do osłabienia zwierzęcia. Zdecydowanie mniejszą sławą cieszą się psy znajdujące się w posiadaniu służb górskich i psy stacjonujące na lotniskach.

Dlaczego przestrzeganie prawidłowej diety jest tak istotne?

Niektóre choroby psów stanowią wynikową nieprawidłowej diety i niewłaściwego chowu. Jako, że psy są zwierzętami wszystkożernymi, powinniśmy prowadzić stały nadzór ich diety i nie pozwalać na podjadanie pomiędzy posiłkami. Wybierają karmę należy opierać się przede wszystkim na zaleceniach weterynarza i dopasować ją do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Psy służbowe znacznie chętniej spożywają karmy suche, gdyż zawierają odpowiednie proporcje witamin, minerałów i składników odżywczych. Są ponadto łatwiejsze do przechowywania i mają znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia. Czynniki praktyczne stanowią bodaj najważniejszy motyw w procesie podejmowania decyzji o sposobie karmienia zwierzęcia.

Żywienie psów służbowych

Określenie prawidłowej diety dla psów służbowych jest zadaniem niezwykle trudnym i wymagającym sporego rozeznania. Musimy, bowiem wziąć pod uwagę kilka czynników: masę ciała, okrywę włosową, temperament i rodzaj wykonywanej pracy. Racje żywnościowe psów służbowych powinny być zrównoważone - zbyt duże dawki mogą spowodować ociężałość i marazm u zwierzęcia. Zbyt małe porcje mogą nie pokryć zapotrzebowania pokarmowego zwierzęcia. W służbach publicznych pracują głównie psy ras dużych. Powszechnie wiadomo, że cierpią one z powodu skrętów żołądka i jelit, w związku, z czym dieta winna być zrównoważona, zaś porcje niezbyt obfite. Ważny jest również sposób podawania karmy. Jako, że psy służbowe są bardzo aktywne i w związku z tym częstokroć dochodzi do biegunek i skrętu jelit, powinniśmy podawać im jedzenie w miskach podwieszanych. Dzięki temu psy nie będą musiały schylać się do niewygodnej i bardzo niezdrowej pozycji.

Psy służbowe, jak już zostało wcześniej powiedziane, mają dietę opartą o suchą karmę. Oczywiście nie stanowi to reguły - w zależności od miejsca pracy możemy wyprowadzić określone typy diety.


  • Owczarek niemiecki krótkowłosy

  • Labrador retriever

  • Doberman
Niemniej jednak przynajmniej połowę karmy powinny stanowić mięso, podroby, ryby, a także składniki pochodzenia roślinnego. Psy bardzo chętnie spożywają warzywa i niektóre owoce. W żadnym razie nie możemy ich żywić produktami przetworzonymi oraz zawierającymi dodatki smakowe i spulchniacze. Czekolada i słodycze również są surowo zakazane.

Psy służbowe nie powinny być utrzymywanie na diecie zawierającej duże ilości makaronów i kasz. Nadmiar skrobi nie tylko prowadzi do biegunek, ale powoduje znaczną ociężałość zwierzęcia. Karma psów służbowych musi być wymieniana, co kilka miesięcy. Jest to spowodowane faktem, że żadna sucha karma nie jest zbilansowana w optymalny sposób i każda zawiera składniki, które po pewnym czasie mogą przestać odpowiadać zwierzęciu. Urozmaicenie diety jest czynnikiem podstawowym i pomaga psu w zachowaniu kondycji i formy. Zmiana karmy nie może odbywać się z dnia na dzień; najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe wprowadzanie zmian i delikatne przyzwyczajanie psa do nowego pożywienia.

Psy służbowe nie są karmione pożywieniem preparowanym przez człowieka - regulaminy wewnętrzne służb porządkowych określają ich dietę i wyznaczają osoby odpowiedzialne za żywienie zwierząt. Żywienie zwierząt odbywa się w ściśle określonych porach - zazwyczaj dwa razy w ciągu dnia.

Do psów służbowych zaliczamy również wszystkie psy pozostające w służbie człowiekowi - mowa na przykład o psach przewodnikach, które służą osobom niewidomym. Jako, że psy pozostają w prywatnych domach, kwestie żywienia i regulacji posiłków są pozostawione właścicielom. Sposób ich utrzymania i pielęgnacji nie różni się, zatem od wychowania innych zwierząt.

Psy służbowe muszą mieć zapewnione nie tylko godziwe warunki pracy, ale również odpowiednie warunki dla rozwoju psychicznego i fizycznego. Pomimo, że psy większość swojego życia spędzają na służbie, powinny znajdować zamieszkanie z dala od swojego miejsca pracy. Psy służbowe nie powinny, więc stale przebywać na przejściu granicznym w posterunku policji, na lotnisku, czy też w wojsku. Miejsce zamieszkania psa jest ściśle określone w regulaminach poszczególnych instytucji. Psy służbowe pracują zazwyczaj przez sześć lat swojego życia. Optymalnym okresem dla rozpoczęcia służby jest wiek dwóch lat. Zakończenie służby cywilnej winno nastąpić w wieku ośmiu, dziewięciu lat. Psy służbowe żyją zazwyczaj 10-11 lat.

Tagi artykułu: