Udostępnij ten artykuł.

Żywienie rottweilera

     Rottweilery to psy duże i masywne, więc by rosły i żyły w dobrej kondycji, wymagają dobrej diety dla psów ras olbrzymich. Od małego, przy żywieniu należy brać pod uwagę cechy ich budowy i fizjologię. Prawidłowe żywienie rottweilera polega m.in. na dostarczeniu mu niezbędnej ilości kalorii i składników odżywczych. Zapotrzebowanie psa zależy od wielu czynników jak: wiek, budowa ciała, rodzaj okrywy włosowej, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia, stan fizjologiczny (inne dawki potrzebują karmiące suki, szczenięta, psy stare). 

Karma bytowa

    Chociaż pies jest z natury zwierzęciem mięsożernym, nie oznacza to, że każdy, a tym bardziej taki masywny jak rottweiler, powinien być odżywiany tylko mięsem, bo taka dieta jest niezdrowa. Pies który nie potrzebuje większej ilości energii (np. na ogrzewanie organizmu, bo mieszka zimą na dworze), ma umiarkowaną ilość ruchu i nie pracuje (jak np. psy policyjne, stróżujące), wymaga tylko karmy bytowej, nic ponadto. Karmę bytową dla dorosłego rottweilera stanowi (prócz innych składników) dawka 4-5g białka na 1 kg masy ciała (mc). Także reproduktor, jeśli znajduje się poza okresem eksploatacji, ma otrzymywać normalną porcję karmy bytowej. Znacznie więcej białka witamin (gł. wit. A) i składników mineralnych, powinna otrzymywać suka w pierwszym tygodniu po kryciu i w drugiej połowie ciąży. Bardzo duże zapotrzebowanie na białko ma także suka karmiąca, która w zależności od ilości szczeniąt w miocie, powinna otrzymać skrajnie nawet sześciokrotną dawkę bytową, którą rozkłada się wtedy na 4-6 posiłków na dobę. Obfita ilość pełnowartościowej karmy jest potrzebna suce karmiącej do produkcji mleka, które jest dwukrotnie bogatsze w białko od mleka krowiego i zawiera aż ok. 9% tłuszczu. Po okresie laktacji suka musi jednak wrócić do normalnej dawki bytowej.

Obniżanie dziennej dawki pokarmowej

     Obniżyć dawkę pokarmową można tylko dorosłemu i niepracującemu psu. Obejdzie się to bez szkody dla jego organizmu. Obniżyć nawet na dość długo można wtedy codzienną dawkę białka do 3, a nawet do 2,5g na 1kg mc. Natomiast nie wolno ograniczać żywienia sukom w zaawansowanej ciąży lub karmiącym oraz szczeniętom i młodzieży do 15 m-ca życia. Nadmiar pożywienia (a więc m.in. białka) jest niecelowy, bo nadwyżka zostanie przerobiona na tłuszcz i odłożona w ciele, co obciąża m.in. także wątrobę i nerki.

Monodieta  

     Złym rozwiązaniem w kwestii żywienia każdego psa jest monostruktura i wynikająca z tego monodieta, bo to prowadzi często do kłopotów skórnych i różnych zaburzeń w rozwoju ogólnym. Dlatego jeśli stosujemy nawet najlepsze karmy gotowe (suche granulowane, lub mokre), dobrze jest je urozmaicać, obserwując przy tym wszelkie zmiany wyglądu psa. Urozmaicenie nie będzie natomiast problemem w przypadku karmienia psa tradycyjnym sposobem domowym.

    Dobre gotowe karmy dla psów są idealnie zbilansowane, czyli zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Bilansowanie karmy jest znacznie trudniejsze w przypadku diety tradycyjnej, przygotowywanej samodzielnie w domu. Jednak w przypadku karmy gotowej, żywienie psa komplikuje jednostajność pożywienia. W założeniu fizjologicznym, podawanie przez dłuższy czas jednego rodzaju pożywienia nie powinno być dla zwierzęcia szkodliwe. Oczywiście pod warunkiem, że pożywienie dostosujemy do sytuacji i warunków w jakich pies właśnie się znajduje. Jeśli jednak pies zacznie odmawiać spożywania karmy gotowej, należy ją zmienić lub urozmaicić. Neofobia, czyli niechęć do zmiany rodzaju pokarmu, u psów jest rzadkim zjawiskiem. Panująca do niedawna teoria o obojętności psów na monodietę jest więc nieuzasadniona.

Kaloryczność pożywienia rottweilera

    By żywienie rottweilera było poprawne, należy dostarczyć mu niezbędną ilość kalorii. Zapotrzebowanie na energię jest zmienne i zależy od wielu czynników m.in. od wielkości psa, która jest funkcją strat ciepła. Dlatego im mniejszy pies, tym stosunek powierzchni jego ciała do jego objętości jest mniej korzystny. Bardzo duże psy (o masie ciała powyżej 25 kg), do których zalicza się rottweiler, potrzebują więc ok. 50 cal/kg mc. Duże psy mają więc większe dzienne zapotrzebowanie na energię, niż małe psy. Jednak zapotrzebowanie to w przeliczeniu na jednostkę masy ciała, zmienia się w proporcji odwrotnej. Inaczej kształtuje się zapotrzebowanie na energię u szczeniąt i suk w czasie laktacji. Szczenięta muszą otrzymywać ok. dwu-trzykrotnie większą dawkę energii, niż psy dorosłe o takiej samej masie ciała. Natomiast potrzeby energetyczne suk karmiących mogą nawet 4-6-krotnie przekraczać normalną dobową dawkę bytową.

     Niezbędną do normalnego funkcjonowania organizmu rottweilera energię częściowo dostarcza białko, jednak gł. jej źródło powinny stanowić węglowodany, podawane w ilości nie większej jak 10g/1kg mc. Najwyższej jakości produktami białkowymi są: mięso, ryby, żółtko jaj, biały ser. Im bardziej urozmaicona jest karma w przypadku białka, tym lepiej jest ono wykorzystane przez organizm. Dobrze więc podawać w dawce dziennej trochę mięsa, trochę białego sera, trochę ryby, od czasu do czasu żółtko (białko jaja musi być podawane ścięte, ponieważ surowe wiąże i unieczynnia wit. z grupy B, co może powodować kłopoty z sierścią). Białka mają niejednolity skład aminokwasowy, więc im więcej ich rodzajów zastosujemy w dawce pokarmowej, tym lepiej uzupełnią się nawzajem. Nie dajemy psu tłustych fragmentów mięs i mięsa wieprzowego.

Zapotrzebowanie na tłuszcze

     Zapotrzebowanie to częściowo pokrywają produkty białkowe, dlatego trzeba je podawać w dużo mniejszych ilościach niż białka, pamiętając, że przy zbyt intensywnym żywieniu, rottweilera łatwo jest wprowadzić w otyłość. Tłuszcze powinny więc być podawane w ilości nie przekraczającej 1,5 g/kg mc. Najlepiej jeśli podajemy je w postaci olei roślinnych, bowiem zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do rozpuszczania wit. A, D, E, K, które jeśli nie zostaną rozpuszczone, to kumulują się w organizmie uszkadzając wątrobę i/lub rozmiękczając kości.

Zapotrzebowanie na węglowodany

     Ważny element żywienia rottweilera stanowią węglowodany, czyli: ryż, kasze, płatki, makaron itp. Natomiast słodycze i cukier są oczywiście bardzo niewskazane. Mimo iż rottweilery to psy duże, odradza się podawanie im gruboziarnistych kasz (np. pęczak). Bardzo dobre są natomiast zaparzane płatki jęczmienne lub owsiane, których nie wolno jednak długo gotować, gdyż powstały w wyniku rozgotowania kasz, płatków i ryżu kleik, jest koloidem absorbującym wapno, które nie może być przez to spożytkowane przez organizm. Ryż błyskawiczny należy gotować nie dłużej niż przepisowe 6 min. Krótko (ok. 10 min.) gotujemy też kaszę kukurydzianą, z którą jednak należy bardzo uważać, gdyż jest bardzo kaloryczna. Jako zagęszczacz, bardzo dobra jest też mączka sojowa.

Warzywa i owoce

     Koniecznym i nieodzownym składnikiem karmy są także surowe jarzyny i owoce. Rottweiler chętnie będzie jadł tartą marchew (a zwłaszcza jeśli doprawimy ją łyżeczką oleju sojowego lub słonecznikowego), jabłka, a niektóre psy lubią też co jakiś czas pojeść trochę kiszonych ogórków i kapusty, stanowiących m.in. świetne źródło witamin. Nie należy jednak podawać im roślin kapustnych w dużych ilościach, podobnie jak nie podajemy im także wzdymających i gazopędnych roślin strączkowych. Nie wolno stosować przypraw, w tym dużych ilości soli, która źle działa na psie nerki. Do karmy powinno się dodawać jedynie szczyptę soli (ok. 340 mg/dzień).

Witaminy i składniki mineralne

     Wśród składników mineralnych najważniejszy jest wapń i fosfor. Przy niewłaściwym żywieniu, mogą powstać szczególnie niedobory wapnia, ponieważ z wyjątkiem mleka (którego nie należy podawać psom dorosłym), żółtego sera i kości, inne produkty spożywcze zwykle będące składnikami karm tradycyjnych, zawierają więcej fosforu niż wapnia. Należy więc dbać o dobre bilansowanie wapnia, którego dzienne zapotrzebowanie u psa dorosłego wynosi ok. 250mg/kg mc. Wapń można suplementować psu w postaci preparatów wapniowych dostępnych w sklepach zoologicznych. Bardzo dobrym jego źródłem są także kości, z których nie podaje się długich kości drobiowych oraz z dziczyzny i królików. Nie należy się obawiać o przedawkowanie wapnia, bo jego nadmiar jest bezpiecznie wydalany z kałem.

    W przypadku witamin, dzienna dawka na 1 kg mc u dorosłego psa wielkości rottweilera wynosi: dla wit. A – 100 jednostek, wit. D – 10 jednostek. Wit. C jest natomiast syntetyzowana w psim żołądku, jednak lepiej jest ją podawać dodatkowo w ilości 1-2 pastylki (forte) dziennie (zwłaszcza w okresie wzrostu). Ma to m.in. wpływ na prawidłowy rozwój stawów u młodych psów. Najlepiej jednak, jeśli samo pożywienie jest źródłem niezbędnych witamin. Szczeniakowi w wieku 3-6 m-ca życia dajemy 1 pastylkę C-forte, od 6 m-ca – 2 pastylki C-forte, w cyklu 5 dni podawania i 2 dni przerwy. Latem należy zaniechać suplementacji psa wit. D, która jest syntetyzowana w organizmie przez słońce. Przez cały rok niebezpieczne jest natomiast przedawkowanie witamin A i D.

Częstotliwość karmienia

    Dorosłe osobniki, z wyjątkiem suk szczennych i karmiących, należy karmić najlepiej dwa razy dziennie (szczególnie zimą, ale można też raz dziennie), a wtedy o stałej porze i najlepiej w godzinach wieczornych, co najmniej 2 godz. po spacerze. U starszych psów lepiej jest dawkę dzienną pożywienia podzielić na dwa razy i dodatkowo okroić wchodzące w jej skład węglowodany, by zmniejszyć ryzyko „skrętu żołądka”, który niestety zdarza się u psów dużych ras. Z tego samego powodu nie wolno też karmić psa przed spacerem i jakimkolwiek innym, większym wysiłkiem fizycznym. Psy dorosłe powinny też jeść w wysokich miskach, by nie musiały się schylać. Orientacyjna częstotliwość karmienia szczeniąt: do 4 m-cy życia dajemy 4 posiłki dziennie, miedzy 4-6 m-cem podajemy 3 posiłki i powyżej 6 m-ca – 2 posiłki (np. jednorazowo 1kg i 1,3kg).

Wieloskładnikowe jedzenie i nieprzekarmianie

   Taka zasada, to podstawowy kanon żywienia każdego psa. Rottweilery nie odbiegają pod tym względem od reguły. Żywienie rottweilera powinno być racjonalne, o stałych porach, bez dokarmiania smakołykami i od szczenięctwa powinno się zapoznawać go z różnymi rodzajami pożywienia. Wtedy pies będzie jeść chętnie i niewybrednie, co okaże się z pożytkiem dla organizmu, jego dobrej kondycji i zdrowego wyglądu. Dobre żywienie rottweilera poznamy m.in. po jego wyglądzie oraz pięknej, ciemnej i błyszczącej sierści.

Dzienna porcja pożywienia dla rottweilera

  Porcja dzienna dla zwierzaka o średniej masie ciała 50kg powinna składać się z: 200-250g białka, 400-500g węglowodanów, 50-75g tłuszczy, 50-75g jarzyn, 1 łyżki do zupy mieszanek mineralnych (w tym koniecznie z calcium phosphoricum), witamin oraz ok. 1 litra wody (niezależnie od codziennego picia). Wszystko razem powinno stanowić 1750-2000g. Zapotrzebowanie na kalorie oraz strukturę i ilość pokarmu trzeba jednak traktować osobniczo indywidualnie, uwzględniając określone składniki pokarmowe niezbędne dla właściwego rozwoju i zdrowia psów w zależności od ich płci, wieku, wielkości i masy ciała, stanu fizjologicznego itp.

żywienie rottweilera, żywienie rottweilera, żywienie rottweilera, żywienie rottweilera

częstotliwość karmienia rottweilera, czym karmić rottweilera, ile jedzenia powinien dostać rottweiler, ile karmy powinien dostać rottweiler, jak często karmić rottweilera, jak karmić rottweilera, karma bytowa dla rottweilera, karmienie rottweilera, monodieta w żywieniu rottweilera, owoce dla rottweilera, podstawy żywienie rottweilera, porcja pożywienie dla rottweilera, rottweiler, rottweiler i żywienie, rottweilery, rotweiler, surowe jarzyny dla rottweilera, wszystko o rottweilerach, żywienie psa rottweilera, żywienie rottweilera, żywienie rottweilera reproduktora, żywienie rottweilera suki karmiącej, żywienie rottweilerów w różnym wieku, jak prawidłowo karmić rottweilera,żywienie psa rottweilera, karmienie psa rottweilera, jedzenie dla psa rottweilera, pokarm dla rottweilera, dieta rottweiler, dieta dla rottweilera,

Tagi artykułu: