Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Żywienie szczeniąt Cocker Spaniela

Kupując szczenię Cocker spaniela z hodowli, z całą pewnością otrzymamy od hodowcy wytyczne odnośnie do podawania zwierzęciu posiłków, a także podstawową wyprawkę. Przez pierwsze tygodnie warto karmić szczeniaka tą samą karmą, którą dostawało w punkcie hodowlanym. Z czasem możemy zmienić przyzwyczajenia szczenięcia i wprowadzić własny jadłospis. Niezwykle ważny jest jednak etap przejściowy, w którym mieszamy „starą” i ”nową” karmę. Etapowe przejście do nowego modelu żywienia musi odbywać się z zachowaniem ostrożności i wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Żywienie szczeniąt Cocker Spaniela w pierwszych miesiącach życia

Dieta szczenięcia powinna być urozmaicona i bogata we wszelkie składniki mineralne. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać naszemu pieskowi wysoko przetworzonej karmy. Jeżeli nie zdecydujemy się na samodzielne preparowanie posiłków, pozostaje nam zakup karmy wysokiej jakości oferowanej przez sprawdzonej sklepy zoologiczne. Karma dostępna w supermarketach posiada zazwyczaj duże ilości barwników, spulchniaczy i substancji zapachowych, które nie przejawiają żadnych wartości odżywczych i nie są zdrowe dla naszego szczeniaka. Polecanymi markami są: Eukanuba, Brit czy Royal Canin.

Właściciele, którzy sami przygotowują posiłki, powinni oprzeć się na takich produktach jak: mleko, kasze, ryby, mięsa, jarzyny i sery. Nie wszystkie rodzaje mięsa są odpowiednie dla szczeniaka, dlatego powinniśmy stawiać przede wszystkim na mięso wołowe, cielęce, baraninę i mięso końskie. Gotowane mięso traci część swoich wartości odżywczych- optymalnym rozwiązaniem jest posiekanie mięsa na drobne kawałeczki i wymieszanie go z niewielką ilością kaszy. Starsze zwierzęta mogą spożywać podroby mięsne, a także wieprzowinę. Dla młodych psów wieprzowina wydaje się za to tłusta i nie może być wprowadzana do codziennego menu.
Jeżeli zaś chodzi o zapotrzebowanie na białko, winno być ono uzupełniane przy pomocy pełnotłustego mleka w proszku. Ser również pokrywa część zapotrzebowania na białko, dlatego też może być podawany równolegle do mleka. Jaja bardzo często wywołują u młodych psów uczulenia, zatem nie należy podawać ich w dużej ilości, i jedynie w postaci lekko ściętego białka.

Żywienie szczeniąt Cocker Spaniela - szczenię powyżej czwartego miesiąca życia

Żywienie szczeniąt, które ukończyły czwarty miesiąc życia, wydaje się nieco prostsze. Właściciele nie są, bowiem ograniczeni konkretnymi produktami i mogą wprowadzać do diety nowe składniki odżywcze i nowe rodzaje mięsa. Starsze szczenię nie ma już tak dużego zapotrzebowania na białko, dzięki czemu możemy wyeliminować z diety mleko pełnotłuste i pozostawić jedynie sery.
Zarówno młodsze, jak i starsze Spaniele nie powinny dostawać pokarmów przyprawianych. Dotyczy to szczególnie psów ras małych i bardzo małych, które mają bardzo wrażliwe układy pokarmowe. W czasie wymiany zębów mlecznych na stałe, czyli w okresie od trzeciego do ósmego miesiąca życia, szczenięta powinny dostawać kości cielęce. Szczenię musi mieć możliwość wyrabiania szczęki i wzmacniania zgryzu. Obgryzanie kości działa poza tym stymulująco i szczeniak nie odczuwa dyskomfortu w czasie wymiany uzębienia.

Żywienie szczeniąt Cocker spaniela - ewentualne problemy

Zachowanie odpowiedniej gramatury posiłków stanowi kwestię kluczową. Pies, który w młodości jest przekarmiany, nie będzie w stanie dojść do prawidłowej wagi w okresie dojrzałości. Cocker Spaniel jest dość łakomym stworzeniem i przejawia skłonności żebracze. Jeżeli właściciel raz ulegnie swojemu psu, już zawsze będzie mu ulegał.
Regulatorami wagi są jarzyny, które powinny być podawane w postaci surowej. Najzdrowszymi, warzywnymi dodatkami są: tarta marchewka, krojona sałata, buraczki, szpinak czy też starte jabłko. Oczywiście warzywa nie zastąpią solidnego posiłku w postaci mięsa, dlatego też nie można traktować ich jako alternatywę.


  • Cocker Spaniel

  • Szczeniaki Cocker spaniela

  • Cocker spaniel

Częstotliwość podawania posiłków

Żywienie szczeniaka i częstotliwość podawania posiłków są różne i zależą od wieku psa. Do drugiego miesiąca życia powinniśmy podawać szczenięciu do pięciu posiłków w ciągu dnia. W kolejnym miesiącu życia zaledwie cztery posiłki. Od trzeciego do szóstego miesiąca częstotliwość spada do trzech posiłków na dzień, zaś w kolejnych dwóch miesiącach - do dwóch.
Każdy, dorosły osobnik spożywa jeden posiłek w ciągu dnia. Niezmiernie istotne jest ustalenie właściwych pór obiadowania i trzymanie się wyznaczonego schematu. Szczeniak Cocker spaniela musi wiedzieć, kiedy dostaje jedzenie i przyzwyczajać się do regularnego zmniejszania częstości podawania karmy. Po upływie kilku miesięcy możemy wprowadzać do diety kolejne produkty. Pomimo, że w sklepach zoologicznych dostaniemy suchą karmę dla szczeniąt, preferowane jest, aby wprowadzić ją do diety dopiero w piątym lub szóstym miesiącu życia psa.
Właściciele muszą ponadto dokładnie czytać opisy producenckie na opakowaniach karmy. Niektóre karmy puszkowane są przeznaczone dla szczeniąt w określonym wieku. W żadnym razie nie należy podawać psom karm dla psów dorosłych, gdyż ich skład jest nierzadko zbyt „ciężki” i niestrawny dla młodych szczeniaków.
Spaniel jest czworonogiem niezwykle przyjaznym człowiekowi, zatem opieka nad nim nie powinna sprawiać większych problemów. Jeżeli chcemy, aby nasz pies przez długi czas pozostawał w dobrym zdrowiu, koniecznie zadbajmy o jego prawidłowy rozwój i otoczmy właściwą opieką.

Tagi artykułu: