Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Żywienie szczeniąt CTR w okresie młodzieńczym

Żywienie szczeniąt Czarnego Teriera w okresie młodzieńczym

Od 3 do 12 miesiąca życia szczenięta Czarnego Teriera Rosyjskiego rozwijają się bardzo intensywnie. W tym czasie możemy zredukować liczbę posiłków do trzech w ciągu doby. Głównym zadaniem właściciela jest zbilansowanie diety i kontrolowanie jakości dostarczanej karmy. To właśnie w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia szczenięcia można zaobserwować największy przyrost masy ciała i masy mięśniowej. Jeżeli tempo wzrostu zostanie zaburzone źle dobraną dietą,  szczenię może w przyszłości zachorować na dysplazję stawu biodrowego, łokciowego czy też inne schorzenia kostne. Pokarm dla szczeniąt Czarnego Teriera Rosyjskiego powinien zawierać duże ilości białka, nieco mniej tłuszczu i niewiele wapnia. Prawdę mówiąc wystarczy zainwestować w wysokiej jakości karmę dostępną  w sklepach zoologicznych, aby mieć pewność, że dostarczamy psu wszystkich potrzebnych składników. Największym błędem popełnianym przez właścicieli jest dorzucanie do karmy smacznych kąsków i wzbogacenie jej mięsem. Niestety, karma sucha nie dorównuje aromatem i smakiem soczystemu kawałkowi mięsa. Możemy mieć zatem pewność, że szczenię zręcznie ominie wartościową suchą karmę i zje jedynie mięsko.  Podawanie mięsa niesie za sobą jeszcze jedno zagrożenie. Otóż mięso zawiera duże ilości fosforu, który może spowodować problemy metaboliczne i zaburzyć rozwój układu kostnego. Suche karmy również mają w składzie fosfor!  Czarne Teriery Rosyjskie chętnie spożywają produkty nabiałowe. Np. jogurty, kefiry czy półtłuste białe sery. Jeżeli pies lubi jajka albo żółtka, możemy od czasu do czasu podawać gotowane jajka albo żółtka.

Duży pies Czarny Terier Rosyjski – Jakie błędy popełniają właściciele?

Właściciele często popełniają rażące błędy w karmieniu swoich psów. Jest to szczególnie widoczne w dwóch przypadkach: kiedy pies jest za gruby bądź za chudy. Jeżeli sądzimy, że nasze zwierzę rozwija się nieprawidłowo, należy udać się do lekarza i poprosić o opracowanie diety. Samodzielne odchudzanie lub podtuczanie może skończyć się dla pupila tragicznie. Każdy pies rozwija się inaczej, dlatego też opinie właścicieli są często przesadzone. Punktem krytycznym okresu młodzieńczego jest 4 miesiąc życia psa. Właśnie wtedy szczenięta rozpoczynają wymieniać zęby na stałe. Utrata uzębienia i opuchnięte dziąsła skutecznie odciągają zwierzaki od jedzenia – nie ma w tym nic dziwnego. Aby nieco ulżyć naszej bidzie, warto namaczać pokarm.

Młody szczeniak Czarnego Teriara Rosyjskiego

Po osiągnięciu piątego miesiąca profilaktycznie włączamy do diety program ochrony stawów (preparaty z glukozaminą i siarczanem chondroityny). Naturalnym źródłem kolagenu , czyli głównego budulca kośćca i chrząstek, jest galaretka z nóżek cielęcych. Czarne Teriery Rosyjskie bardzo cenią sobie jej smak i chętnie pałaszują.

Kiedy psy osiągną szósty miesiąc życia, możemy zredukować liczbę posiłków do dwóch. Weterynarze i hodowcy radzą, aby aż do szóstego roku życia podawać psom posiłki  dwa razy w ciągu dnia.

Po ósmym miesiącu życia pies ma już zeby stałe, w związku z czym nie musimy namaczać karmy.

Szczeniak CTR na błękitnym posłanku

Tagi artykułu: