Udostępnij ten artykuł.

Żywienie Yorka

Powszechnie uznaje się, że psy rasy Yorkshire teriery są o wiele bardziej wybredne aniżeli przedstawiciele innych ras.

Jest w tym dużo prawdy Yorkshire terriery wymagają, bowiem określonej diety i źle reagują na niektóre pokarmy i grupy pokarmowe.

Yorki, podobnie jak wszystkie inne czworonogi, mają duże zapotrzebowanie na mięso. Właściciele mogą podawać im różne rodzaje mięsa, jednakże dieta winna być oparta przede wszystkim na cielęcinie i jagnięcinie. Mięso drobiowe jest mniej wskazane, gdyż może zawierać pojedyncze chrząstki i ostre kości. Psy mogą spożywać również filetowane ryby. Dobrym źródłem białka są także żółte sery, gotowane jajka. Psy uwielbiają utarty parmezan, dlatego wielu właścicieli dodaje płatki do gotowanych potraw. Czworonogi są bardzo wyczulone na przyjemne zapachy, które znacznie pobudzają ich apetyt.

Posiłki przyrządzane dla Yorka powinny być drobno posiekane, bądź zmiksowane. Dzięki temu pies nie będzie mógł wybierać co lepszych kąsków i pozostawiać mniej smakowitych kawałków. Mięso jest również głównym źródłem tłuszczu, który nie tylko dostarcza energii, ale także warunkuje prawidłowy rozwój czworonoga. Dieta zbyt obfita w tłuszcze może być dla psa bardzo szkodliwa, a nawet śmiertelna. Jeżeli zauważmy, że pies cierpi na częste biegunki, bądź kał przybiera bardzo ciemną barwę, musimy ograniczyć podawanie psu tłustych mięs.

Yorkshire terriery nie powinny być karmione podrobami zwierzęcymi, gdyż są trudno przyswajalne i zawierają metale oraz inne, ciężkie związki chemiczne. Ich wartość odżywcza również jest nikła, toteż mogą stanowić jedynie urozmaicenie jadłospisu w żadnym wypadku nie należy wprowadzać ich do regularnej diety.

Kolejnym, niezwykle istotnym składnikiem diety Yorka są węglowodany. Najlepszymi źródłami węglowodanów są: ryż, makaron i kasza. Ważne, aby dieta psa nie obfitowała w zbyt duże ilości węglowodanów szczególnie makaronu, który może być trudno przyswajalny. Kasze, ryże i makarony powinny być ponadto dobrze rozdrobnione i wymieszane z mięsem.

Oprócz podstawowych składników odżywczych należy podawać zwierzęciu witaminy i składniki mineralne. Największe ilości witamin znajdują się rzecz jasna w warzywach i owocach. Jeśli pies niechętnie spożywa gotowane warzywa, warto podawać mu suplementy diety i preparaty wysokowitaminowe, które możemy zakupić we wszystkich sklepach zoologicznych. Yorki chętnie jedzą utartą marchewkę, pietruszkę, seler i jabłko, które stanowią doskonały dodatek do mięsa. Marchewka może być podawana również w postaci surowej zachowuje wtedy wszystkie, najważniejsze właściwości i poprawia trawienie zwierzęcia.

Jednym z najprostszych dań, które z pewnością spełni oczekiwania naszego Yorka, jest kurczak z ryżem. Pierś z kurczaka, ryż lub kasza oraz gotowane warzywa są niezwykle cennym źródłem białka i węglowodanów. Podobnie zresztą jak mięso wołowe, które powinno być podawane jedynie w formie gotowanej. Cielęcina dostarcza do organizmu zwierzęcia potrzebne tłuszcze i białko. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dogadzanie zwierzęciu, można polecić serca z warzywami, które są stosunkowo tanie i łatwe do przyrządzenia. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne przyrządzenie posiłków dla zwierzęcia, możemy uzbroić się w produkty gotowe. Wielu hodowców twierdzi, że karma puszkowana jest o wiele zdrowsza i lepiej wyważona, aniżeli domowe posiłki. W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalną karmy sygnowane nazwą rasy Yorkshire terrier. Zawierają ona odpowiednie ilości składników odżywczych i realizuje zapotrzebowanie zwierzęcia na produkty witaminowe, białka, tłuszcze, węglowodany, skrobię i błonnik. 

Szczenięta Yorka są niezwykle absorbujące i pochłaniają cały wolny czas właścicieli. Karmienie winno odbywać się nawet do sześciu razy dziennie, zaś dieta musi być urozmaicona o wszystkie możliwe składniki odżywcze. Dorosłe psy powinny otrzymywać pożywienie w ściśle określonych porach dniach. Yorkshire terriery wymagają karmienia dwa razy dziennie pokarm powinien być dostarczany w umiarkowanej ilości, gdyż w innym wypadku może dojść do przekarmienia zwierzęcia. Yorkshire są niezwykle łakomą rasą, toteż szybko przybierają na wadze i cierpią z powodu nadwagi. Obok miski z pożywieniem psy winny mieć miskę z czystą, przegotowaną wodą.


  • Karma sucha dla Yorka

  • Yorkshire terrier

  • Miska z wodą dla Yorka

Właściciele czworonogów powinni zachować w pamięci listę produktów, których kategorycznie nie należy podawać zwierzęciu.

Jednym z nich jest czekolada i wszelkiego rodzaju słodkości. Psy mogą nabawić się po niej poważnych problemów żołądkowych w najgorszych przypadkach do skrętów kiszek. Jeżeli zwierzę przepada za słodkościami i nie może sobie wyobrazić życia bez nich, nie musimy doszczętnie pozbawiać go tej przyjemności. W sklepach z artykułami zwierzęcymi dostaniemy specjalnie preparowane białe i mleczne czekolady, które zachowują swój smak, a jednocześnie są niegroźne dla naszego zwierzęcia.

Kolejnym produktem spożywczym, który nie powinien gościć w diecie Yorka jest mleko. Mleko fermentuje w jelitach, co skutkuje pojawianiem się biegunek i może prowadzić do zwolnienia pracy jelit. Zabójcze w skutkach może okazać się podawanie zwierzęciu kości drobiowych. Ostre zakończenia kostek mogą spowodować nawet przebicie jelit.

Wielu właścicieli podaje swoim pupilom resztki ze stołu, które nierzadko mogą im zaszkodzić. Mowa przede wszystkim o potrawach mocno doprawionych oraz zawierających środki konserwujące.

Podawanie surowego mięsa również nie jest wskazane. Psy mogą zarazić się wirusami, które odpowiadają za pojawienie się wścieklizny rzekomej.

Tagi artykułu: