Kleszcz u psa - co zrobić, gdy pies złapie kleszcza?

Psy to zwierzęta, które narażone są na żerowanie wielu różnych pasożytów. Tymi, które budzą zdecydowanie największy strach wśród właścicieli czworonogów są kleszcze. Wszak, to nosiciele wielu niebezpiecznych chorób.

 

Niebezpieczny kleszcz – jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze to pasożyty, które żerując mogą przenosić szereg różnych chorób. Do najczęściej występujących chorób odkleszczowych zaliczamy:

 

  • boreliozę

  • babeszjozę

  • erlichiozę

  • anaplazmozę

  • bartonelozę

  • europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu

  • dirofilariozę

  • mykoplasmę

 

Co oczywiste, objawy towarzyszące każdej z przypadłości są różne. Częstokroć, nie są charakterystyczne, dlatego też – trudno o szybką i jednoznaczną diagnozę.

 

Kluczowa profilaktyka, czyli jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcze to pasożyty, które można skutecznie odstraszyć stojąc środki profilaktyczne. Najczęściej zastosowanie znajdują preparaty takie jak:

 

  • spot-on (kropelki do stosowania miejscowego)

  • spraye (zapachowe, odstraszające)

  • obroże (przeciwkleszczowe)

  • tabletki

 

Każda z wyżej wymienionych form profilaktyki posiada jakieś wady. Tabletki zdają się być najbardziej inwazyjne i powodują skutki uboczne. Kropelki zaś, nie zawsze odpowiednio się wchłaniają, co może ograniczać ich skuteczność. Spraye działają bardzo krótko. Najlepiej w tym zestawieniu wypadają obroże, choć niestety – nie gwarantują 100% skuteczności.

 

Warto jednak zauważyć, że absolutną podstawą profilaktyki jest przegląd sierści czworonoga. W praktyce należy to robić po każdorazowym spacerze. Szczególnie w okresie od marca do października.

 

Kiedy występuje największe ryzyko złapania kleszcza przez psa?
Tak naprawdę, przypadki ukąszenia psa przez kleszcza występują przez cały rok. Kleszcze żerują zawsze wtedy, gdy temperatura jest dodatnia. Dlatego też, pies powinien być objęty profilaktyką przeciwkleszczową przez cały rok. Oczywiście, ryzyko złapania kleszcza przez psa wzrasta w okresie od wiosny do późnej jesieni. Wówczas to, kleszczy jest zdecydowanie najwięcej.

 

Co zrobić, gdy pies ma kleszcza?

Nawet najlepsza forma profilaktyki może zawieść. Jeśli pies zostanie ukąszony przez kleszcza, przede wszystkim – powinniśmy dążyć do możliwie szybkiego usunięcia pasożyta. Należy jednak pamiętać, że jest to pasożyt delikatny, którego oderwanie od ciała czworonoga wymaga odpowiedniej wiedzy.

 

Istnieją pewne mity, które sugerują, że kleszcza należy smarować tłuszczem, czy też traktować alkoholem. Takie praktyki, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wszak, kleszcz po kontakcie z tego typu substancją może zwymiotować i wprowadzić do krwiobiegu psa bakterie wywołujące szereg różnych chorób.

 

Aby usunąć kleszcza u psa, należy postępować zgodnie z instrukcjami:

 

  • złap kleszcza pęsetą możliwie blisko skóry

  • delikatnym ruchem wykręć kleszcza

 

Należy bezwzględnie pamiętać o pozbyciu się kleszcza i dezynfekcji narzędzi, które używaliśmy przy jego usuwaniu. Bezwzględnie nie należy dotykać kleszcza gołymi rękami.

 

W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne widełki, które pozwalają w bardzo prosty sposób wykręcić pasożyta.

 

Istnieje możliwość zbadania kleszcza w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki temu, przed utylizacją możemy zweryfikować czy pasożyt był nosicielem jakiejś choroby.

 

Czy ukąszenie kleszcza zawsze oznacza przeniesienie choroby?
Samo ukąszenie psa przez kleszcza nie oznacza przeniesienia choroby. Wiele pasożytów po prostu nie jest nosicielami żadnej z chorób. Ponadto, kluczowy jest również czas żerowania kleszcza. Aby niektóre bakterie dostały się do krwioobiegu kleszcz musi żerować co najmniej kilkanaście godzin.

 

Nie mniej jednak, zawsze wtedy, gdy pies zostanie ukąszony przez kleszcza należy powziąć wszelkie środki oszczędności. Zaleca się skrupulatną obserwację miejsca ugryzienia oraz zachowania psa. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, należy jak najprędzej skonsultować się z weterynarzem.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego tematu, zachęcam do zapoznania się do zapoznania z publikacją „kleszcz u psa” na łamach serwisu Wyszczekany.pl

O autorze

Adsonkowy