Zdjęcia do wpisy tego bloga:

Eschynantus (Aeshynanthus) moja nowa roślina doniczkowa

Witam

wczoraj będąc w OBI natknęła się na kwiatka o nazwie trochę dziwnej ESCHYNANTUS (Aeschynanthus Lobbianus), już jeden okaz mam więc trochę wiem na jego temat. Moje zdziwienie było wielkie, bo jak żyję nigdy go nie spotkałam w sklepach ogrodniczych, a tu proszę jest!!!

Tak wygląda Aeshynanthus i jego piekne czerwone kwiaty

Mój nowy nabytek Eschynantus

 

Piękne i czerwone kwiaty Eschynantusa

Prawda, że są piękne i ta czerwień!!!!!

Jutro postarał się dodać kolejne zdjęcia i zrobić krótki opis, pa

Eschynantus opis
 

Eschynanthusy to porośla, które występują naturalnie na konarach drzew tropikalnych.  Nie są wprawdzie łatwe w uprawie, niemniej efekt końcowy wynagradza nam wszystkie podjęte zabiegi i starania.

Kwiat lubi temperaturę powyżej 24 stopni Celsjusza. Zimą temperatura nie może spaść poniżej 20 stopni, ale jednocześnie nie może być tak wysoka jak latem. Zimą roślina nie jest już tak intensywnie podlewana i przechodzi w stan spoczynku. Optymalne wartości oscylują zatem w granicach 20-22 stopni Celsjusza w okresie zimowym i 22-26 stopni Celsjusza w okresie letnim. Roślina rozwija się najlepiej na stanowisku półcienistym w rozproszonym świetle. Nadmiar słońca może spowodować opadanie liści. Stałą wilgotność powietrza utrzymujemy dzięki regularnemu zraszaniu rośliny.

Podlewanie odwapniona wodą intensywne w okresie wzrostu i słabsze w okresie spoczynku. Aby nie dopuścić do przesuszenia gleby w czasie letnim, zasilamy Eschynanthusy nawozami do roślin doniczkowych. Podłoże musi być przepuszczalne i pulchne. Najlepiej stosować ziemię torfową z dodatkiem piasku . Ja do wszystkich używam Substral 3:1.

Pielęgnacja rośliny

Eschynantus przesadzamy, gdy korzenie przerosną doniczkę do ziemi na bazie torfu. Rozmnażanie zalecane w okresie wiosennym przez sadzonkowanie. Aby roślina prezentowała się dostojniej i bujniej w okresie wzrostu, sadzimy po kilka sztuk młodych roślin w jednej doniczce.

Kwiaty Eschynantusa z bliska

Zdjęcie kwiatów Eschynantusa zrobione z bliska

a oto mój starszy egzemplarz

Starszy egzemplarz rośliny Eschynantus

Jak widać troszeczkę się "przypalił" na słońcu, lubi słońce ale nie takie jak jest teraz  na balkonie. W zeszłym roku mi zakwitł.

O autorze

admin

Można o mnie powiedzieć, że jestem z wyboru warszawianką, która głęboko w sercu nosi miłość do Pomorza.Na razie prowadzę autorską stronę www o psach, gdzie chcę się podzielić moim doświadczeniem i wiedzą na temat tych wspaniałych czworonogów. Oprócz tego w wolnych chwilach wciąga mnie bez reszty haft krzyżykowy.