Bioniczna proteza ratuje suczce DOSI życie

17 grudnia ubiegłego roku w Klinice Legwet w Legionowie przeprowadzono zabieg wszczepienia tytanowego implantu w łapę doga niemieckiego, u którego miesiąc wcześniej wykryto nowotwór kości. Pies otrzymał protezę, która zastąpiła jego prawdziwą łapę.

Weterynarz mieli na początku dylemat – amputować całą kończynę czy też skrócić męki 6-letniej suczki Dosi. Koniec końców podjęli jednak decyzję o operacji. Amputacja całej kończyny wiązałaby się z ogromnym dyskomfortem – zważywszy na swoją imponującą masę i wielkość, Dosia nie mogłaby normalnie funkcjonować. Dr Krzysztof Zdeb z Lecznicy Weterynaryjnej Legwet oraz dr Michał Nowicki, we współpracy z łódzkim Technoparkiem, przeprowadzili operację, której celem było oszczędzenie łapy chorego psa. Zabieg opierał się na wszczepieniu specjalnego implantu, który został przygotowany specjalnie na wymiar metodą druku 3D. Przygotowania do niego trwały kilka tygodni. Lekarze musieli bowiem zweryfikować, czy nie doszło do przerzutów, wykonać szczegółowe badania i oczekiwać na dostarczenie implantu. Cała operacja trwała ok. 4 godzin i zakończyła się sukcesem. Kończyna została prawidłowo amputowana, a implant – wszczepiony. Suka przeszła kilkunastodniowy okres rekonwalescencji.    bioniczny pies, bioniczny pies
Dosia otrzymała protezę, która zastąpiła jej prawdziwą łapę. Aktualnie przyzwyczaja się do poruszania na zintegrowanej ze szkieletem protezie zainstalowanej do metalowego trzpienia, który wystaje przez skórę.

Implant został wyprodukowany w zakładach Pafana w Pabianicach, skąd trafił do Legionowa. To pierwszy implant dla zwierzęcia wyprodukowany w łódzkim Technoparku. Miejmy nadzieję, że inne zwierzęta również będą miały okazję skorzystać z osiągnięć nauki i nawet po amputacji kończyny ich jakość życia nie ulegnie zmianie.

Nowatorskie metody walki z rakiem

Zabieg przeprowadzony w legionowskiej lecznicy był jednym z pierwszych takich w Polsce. Wcześniejsze próby kończyły się niepowodzeniem – u zwierząt stwierdzano przerzuty i, mimo wzmożonych wysiłków lekarzy, konieczna była eutanazja. Dotychczas na całym świecie zdecydowano się przeprowadzić zaledwie kilkanaście podobnych zabiegów.

Zobacz także: