Czy pies przemówi ludzkim głosem?

Szwedzcy naukowcy od dłuższego czasu pilnie konstruują urządzenie, które ma odczytywać psie myśli, a następnie tłumaczyć je na język angielski. To nie żarty! Jak się okazuje zwierzęta będą mogły przemówić ludzkim głosem nie tylko w Wigilię!

Urządzenie, nazwane roboczo No More Woof, czyli po polsku ‘Nigdy Więcej Szczekania’, czworonóg będzie miał nosić na głowie. Zamontowane w nim czujniki precyzyjnie odczytają EEG mózgu pupila, które zostaną następnie przypisane konkretnym frazom w języku angielskim.

A co na to zespół  z Nordyckiego Stowarzyszenia na rzecz Odkryć i Wynalazczości (NSID)? Naukowcy twierdzą, że na samym początku wezmą na warsztat podstawowe zwroty takie jak: "Jestem głodny" czy "Kim jest ta osoba?".
Dotychczasowe próby nawiązania bezpośredniej dyskusji ze zwierzętami koncentrowały się na uczeniu zwierząt języka ludzkiego. Największym sukcesem jak dotąd było nauczenie pewnej gorylicy ponad 2000 słów, do których wyrażania wykorzystywała język migowy. Psy wydają się nieco mniej pojętne – największy psi lingwista (border collie o imieniu Chaser) rozumie nieco ponad tysiąc słów.

Przedsięwzięcie skandynawskich naukowców zostało w całości sfinansowane przez wystawienie projektu na serwisie IndieGoGo, który pomaga w znalezieniu inwestorów. Na badania uzbierano już ponad 10 000 dolarów.

Zobacz także: