Czy psy mogą pomagać więźniom?

W Zakładzie Karnym w Wojkowicach więźniowie, którzy odsiadują wyrok za przemoc domową znęcanie się nad zwierzętami lub przemoc w więzieniu, uczestniczą w dość nietypowym programie resocjalizacyjnym dla osadzonych – mianowicie, trenują psy. W ten sposób mają przygotować psy do adopcji, a przy okazji nauczyć się, w jaki sposób radzić sobie z niekontrolowaną agresją.

Celem programu jest nauczenie skazańców wrażliwości, empatii oraz odnalezienie w nich ludzkich uczuć. Rzeczniczka Zakładu Karnego w Wojkowicach przyznaje, że program przynosi efekty i można zaobserwować pewną zmianę w nastawieniu więźniów do zwierząt i innych ludzi.
Na samym początku więźniowie uczą zastępowania agresji i kontroli agresywnych zachowań. Następnie poznają przepisy dotyczące ochrony zwierząt, odbywają spotkania z weterynarzami, behawiorystami oraz osobami z fundacji "SOS dla zwierząt". Wtedy także poznają swoich czworonożnych podopiecznych.

Czy psy mogą pomagać więźniom?  tak


Dobór par więzień-pies jest nieprzypadkowy. Osoba o dominującym charakterze dostaje psa łagodnego, zaś bardziej nieśmiały – czworonoga porywczego. Wszystko zgodnie z zasadą „emocje masz na końcu smyczy”.
Program przynosi bardzo dobre rezultaty. Więźniowie sami przyznają, że odczuwają tęsknotę za psami i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.

Zobacz także: